|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
İzmir Valisi Köşger’den Bayram Kutlama Mesajı
  • Reklam

İzmir Valisi Köşger'den Bayram Kutlama Mesajı

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla yazılı bir Mesaj paylaştı.

01 Temmuz 2020 - 15:41 - Güncelleme: 01 Temmuz 2020 - 15:50

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla yazılı bir Mesaj paylaştı.

İzmir Valiliği'nin resmi internet sitesinde paylaşılan bayram kutlama mesajı'nda şu ifadeler yer aldı : 

" Bugün, Türk denizciliği için gerçek bir dönüm noktası olan, 1 Temmuz 1926 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yürürlüğe giren “Denizcilik ve Kabotaj Kanunu’nun 94. yıl dönümü.

Bu vesileyle Kurtuluş Savaşı dönemindeki egemenlik olgusu sadece karasal alanda değil, karasularımızda da elde edilmiş,  denizlerimizdeki ayrıcalık ortadan kaldırılmıştır. O günden bugüne gelişen denizcilik sektörümüz dünyada kendini ispatlamış ve ülkemiz vatandaşlarına verilen bu hak ile milli ekonomide önemli bir adım atılmıştır.  

Bu kanun aynı zamanda Lozan’da alınan kararlar gereği kaldırılması gereken kapitülasyonların denizlere yansıtılması, bağımsızlığımızın ve egemenliğimizin denizlerdeki tescili, Cumhuriyet sonrası Türk denizciliğinin gelişmesine yönelik ilk yasal dayanaktır.  

Türk Milleti denizciliğe yabancı bir millet değildir. Tarihimize baktığımızda Büyük Türk denizcisi Çakabey’in İzmir ve civarında yaptığı faaliyetler neticesinde önemli fetihler gerçekleştirilmiş, tersaneler yapılmış ve bu alanda büyük tecrübeler edinilmiştir.  Osmanlı Devleti zamanında denizcilik alanında dünyanın en ileri ülkesi olmayı başarmıştır.

Bugün dünyada ülke ekonomilerinde lokomotif görev gören denizcilik sektörü, sağladığı girdilerin büyüklüğü ve önemi açısından ülkeler için hayati önem taşımaktadır.

Günümüzde, dünyanın ve ülkemizin öncelikli gündem maddeleri arasında yer alan; güvenlik, enerji, ticaret ve ulaştırma, küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği ve çevrenin korunması gibi konuların her birinin, deniz ve denizcilik boyutu da bulunması devletleri, denizleri daha fazla kullanmaya ve faydalanmaya sevk etmektedir.

Özellikle son yıllarda yapılan atılımlarla yerli ve milli teknolojinin kazanımlarıyla gemi inşa sanayimiz gelişmiş, kılavuzluk ve römorkörcülük hizmetlerinde önemli gelişmeler elde edilmiştir.

Bugün özellikle donanmamız, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin güvenliğini sadece Mavi Vatan içinde değil, başta Karadeniz, Ege ve Akdeniz olmak üzere dünya denizlerinde başarıyla korumaktadır. 

Türk denizcisi her geçen gün daha da güçlenerek dünyanın bütün denizlerinde bayrağımızı sonsuza dek şerefle dalgalandıracaktır.

Ayrıca ilimiz bir deniz kentidir. İzmir Valisi olarak, denizin insanlığa sunduğu nimetlerden yararlanan kentimizde denizciliğin daha da gelişmesini arzu ediyorum.

Bu vesileyle, ülkemizin ekonomisine katkı sağlayan ve denizcilik sektöründe ilerlemenin önünü açan Kabotaj Kanunu’nun 94.yıl dönümünü kutluyor, hayatlarını denizde kaybeden deniz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor,  tüm denizcilik camiasını sevgi ve saygı ile selamlıyorum.."

 

ÖZEL HABER-** HALİS KAHRAMAN- ** TR HABER AJANSI 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Beykoz’a Hayat Katan Sempozyum
Beykoz’a Hayat Katan Sempozyum
Sahte Peynir Üreten Firmaya 55 bin TL Ceza
Sahte Peynir Üreten Firmaya 55 bin TL Ceza