|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Kanlı Noel 56. Yılında Unutulmadı
  • Reklam

Kanlı Noel 56. Yılında Unutulmadı

Kıbrıs’ta, Rumların, Türk varlığını yok etmeyi amaçlayan soykırımın, “KANLI NOEL”in 56’ncı yılı, Kadıköy’de Kozzy Kültür Merkezi’nde düzenlenen geniş katılımlı bir etkinlikle anıldı.

27 Aralık 2019 - 23:32 - Güncelleme: 30 Aralık 2019 - 07:15

KANLI NOEL NEDİR?
Kanlı Noel 21 Aralık 1963 yılında Kıbrıslı Türklere karşı başlatılan etnik temizlik hareketlerine verilen isimdir.
21-22 Aralık 1963’te, Kıbrıs’ta, Türk varlığını yok etmeyi hedefleyen bir katliam yaşanmıştı. Tarihe “KANLI NOEL” olarak geçen bu soykırıma yönelik katliamla Rum EOKA çetesi, tarihte hiçbir zaman Helen adası olmamış olan Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamayı, ENOSİS’i hedefliyordu. 
Türkiye’nin çeşitli müdahalelerine rağmen adanın Türk yerleşim birimlerinde kundaktaki bebekten 80’lik yaşlılara kadar pek çok masum insan katledildi ve toplu mezarlara gömüldü. 
Kıbrıs Türkü, bütün çaresizliğine rağmen direndi, Anavatan’ın da desteği ile TMT çatısı altında teşkilatlanarak varlığını korumaya çalıştı. 
Kıbrıs Türkleri, ‘KANLI NOEL’e uzanan süreçte çok acılar yaşadı, ama bu süreçte tarihlere geçecek bir direniş destanı yazdı. Kıbrıs Türkü’nün imdat çağrısına Anadolu Türkü 24 Temmuz 1974 sabahı ses verdi.

Kıbrıs’ta, Rumların, Türk varlığını yok etmeyi amaçlayan soykırımın, “KANLI NOEL”in 56’ncı yılı, Kadıköy’de Kozzy Kültür Merkezi’nde düzenlenen geniş katılımlı bir etkinlikle anıldı.

Kıbrıs’ta Rumların soydaşlarımıza soykırım yapmak için 21 Aralık 1963’te başlattıkları ve tarihe KANLI NOEL olarak geçen etnik temizlik hareketleri ile yapılan soykırım, her yıl Aralık ayının son haftasında düzenlenen etkinliklerle telin ediliyor. 

TESUD’DAN ANMA

Kıbrıs’ı, Yunanistan ile birleştirmeyi planlayan ve adadaki çatışmaların başlangıcı olarak kabul edilen ‘Akritas Planı’ kapsamındaki ‘Kanlı Noel’ katliamları sonucunda hayatını kaybeden Kıbrıs Türkleri, Türkiye Emekli Subaylar Derneği’nin koordinatörlüğü ve Kıbrıs Gazileri Derneği’nin desteği ile düzenlenen etkinlikte anıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan ve Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD)’un koordinatörlüğünde düzenlenen etkinliğin sunuculuğunu Oyuncu ve program sunucusu Altan Akışık yaptı.
Etkinlikte Kanlı Noel’e ilişkin anılar ve son gelişmeler anlatıldı.

Geniş bir katılımla gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını, Türkiye Emekli Subaylar Derneği İstanbul Koordinatörü E. J. Tuğg. Ümit Yılmaz yaptı.

Etkinlikte KKTC Başbakanı Ersin Tatar da katıldığı ve Kıbrıs davamızın Türkiye ve Kıbrıs Türkleri açısından önemini vurgulayan duygusal bir konuşma yaptı.  

“KANLI NOEL” HABERLERİ İLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR

“KANLI NOEL” PANELİ

E. Tümgn. Cumhur Evcil’in başkanlığında gerçekleştirilen “KANLI NOEL” panelinde, Mücahitler Derneği Genel Sekreteri Çetin Serez ve TMT Mücahitler Derneği Gençlik Kolu Başkanı Veli Koreli, KANLI NOEL’e ilişkin anılarını ve görüşlerini dile getirdi.  

KANLI NOEL’in 56 yılını anma etkinliğinde paneli yöneten E. Tümgn. Cumhur EvcilZAFER BEY kod adıyla, 1974 öncesinde Kıbrıs Türkü’nü örgütleme çalışmaları içinde yer aldığını belirterek o günkü anılarını anlattı.

 

Panelde Mücahitler Derneği Genel Sekreteri Çetin Serez ve TMT Mücahitler Derneği Gençlik Kolu Başkanı Veli Koreli, KANLI NOEL’e ilişkin anılar ve görüşlerini dile getirdi.

KKTC Başbakanı Ersin TATAR yaptığı duygusal konuşmada, Anadolu Türkleri ile Kıbrıs Türklerinin tarih boyunca aynı kaderi paylaştıklarını ve bugün, her zamankinden daha fazla bir dayanışma içinde olmaları gerektiğini söyledi. 

KKTC Başbakanı Ersin TATAR, “Ne mutlu bize ki, Cumhur Evcil Paşa gibi fedakar, askerlerimiz var. Cumhur Paşa’yı tanımış olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

 

E. TÜMAMİRAL CEM GÜRDENİZ: MAVİ VATAN’A SAHİP ÇIKMALIYIZ

Panelin ardından E. Tümg. Cem Gürdeniz, grafik yansılar eşliğinde, MAVİ VATAN’daki son gelişmeleri anlattı.

 

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, özenle hazırlanmış grafik yansılar eşliğinde yaptığı iki bölümlü konuşmasında, hem ‘KANLI NOEL’i hem de son gelişmeler paralelinde Türkiye’nin jeopolitiğini, Mavi Vatan’ı anlattı.

Konuşmaların ardından katılımcılara Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Tatar’a teşekkür plaketleri sunuldu.

TESUD KOROSUNDAN ŞARKILAR VE MARŞLAR 

Kıbrıs Gazisi E. Hv. Plt. Kur. Alb. Aydın ALAGAŞ yönetimindeki TESUD Türk Sanat Müziği Korosu, günün anlamına uygun eserlerden oluşan bir program sundu ve dakikalarca alkışlandı.

“KANLI NOEL” HABERLERİ İLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Büyülü Bir Evrende Yaşadığımızın Farkında Mısınız?
Büyülü Bir Evrende Yaşadığımızın Farkında Mısınız?
'Ülkemize, Milletimize ve İstanbul'a Hizmet Davamızdan Asla Vazgeçmedik'
'Ülkemize, Milletimize ve İstanbul'a Hizmet Davamızdan Asla...