|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Kask kullanmayan 1284 motosiklet sürücüsüne 144’er TL CEZA...
  • Reklam

Kask kullanmayan 1284 motosiklet sürücüsüne 144'er TL CEZA kesildi

Ülke genelinde polis ekiplerince motosiklet ve motorlu bisiklet kullanımına yönelik olarak eş zamanlı yapılan denetimlerde 1284 sürücü/yolcunun koruma başlığı kullanmadığı için 144'er TL trafik cezası kesildi.

08 Mayıs 2021 - 17:06 - Güncelleme: 08 Mayıs 2021 - 18:33

Ülke genelinde polis ekiplerince motosiklet ve motorlu bisiklet kullanımına yönelik olarak eş zamanlı denetimler gerçekleştirildi..

Denetimlerde 1284 sürücü/yolcunun koruma başlığı kullanmadığı için 144'er TL trafik cezası kesildi.

Merkezi İstanbul'da bulunan Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği'nin Basın Sözcüsü Halis Kahraman  trafikte seyir haliydeyken Kask takmama cezası hakkında şöyle konuştu : 

"Kask takmama cezası şayet kask bulunmuyorsa sürücüye, ancak kask var fakat kullanılmıyorsa kullanmayan kişilere kesilmektedir. Kask cezası sadece sürücüye kesilmez. Şayet motorda kask varsa ve arkadaki yolcu kaskı takmıyorsa ona da kask cezası kesilir.

Kasksız motosiklet kullanma cezası Karayolları Trafik Kanunu’nun 78/1-b trafik cezası maddesi gereğince kesilir.Bu ceza 144 TL'dir. Bu madde Kanun’da “Motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisikletlerde sürücülerin koruma başlığı ve gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı bulundurmaması ve kullanmaması,” şeklindedir."

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün denetim sonuçlarına ilişkin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Kazaları önlemek, sürücü ve yolcularının trafik güvenliğini arttırmak amacıyla 01-02-03 Mayıs 2021 tarihlerinde motosiklet ve motorlu bisiklet kullanımına yönelik olarak ülke genelinde eş zamanlı denetimler gerçekleştirildi. 

Yapılan denetimlerde 22 bin.847 motosiklet ve motorlu bisiklet sürücüsü denetlendi,

  • 1284 sürücü/yolcunun koruma başlığı kullanmadığı, 608 sürücünün sürücü belgesiz olarak motosiklet ve motorlu bisiklet kullandığı, 170 motosiklet ve motorlu bisikletin tescil belgesi ve plakasının uygun durumda bulunmadığı,292 motosikletin geçerli zorunlu mali sorumluluk sigortasının olmadığı tespit edildi,482 motosiklet ve motorlu bisiklet trafikten men edilirken 10 sürücü belgesi geçici olarak geri alındı.Toplam 4 bin 028 ihlal tespit edilerek idari işlem uygulandı.

 

TR HABER AJANSI-**ÖZEL HABER-* AHMET KAPLAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Uyumsoft’un Kurumsal Hizmetler Genel Müdürü Özkan Metin Oldu
Uyumsoft’un Kurumsal Hizmetler Genel Müdürü Özkan Metin Oldu
Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 8 Altın Kural
Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 8 Altın Kural