|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Kılıçdaroğlu :" 3600 ek gösterge için mücadele edeceğiz....
  • Reklam

Kılıçdaroğlu :" 3600 ek gösterge için mücadele edeceğiz. "

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, " İktidar verdiği 3600 ek gösterge sözünü tutmadı.Yeni seçime gideceğiz, ortada bir şey yok..3600 ek gösterge için mücadele edeceğiz. Ya onlara verdirteceğiz ya da biz vereceğiz." dedi

29 Eylül 2021 - 14:27 - Güncelleme: 29 Eylül 2021 - 16:54

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Ankara'da Zübeyde Hanım Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirilen kahvaltılı buluşmada bu gün emekli Emniyet mensuplarıyla bir araya geldi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Emekli Emniyet Mensupları Buluşması’nda, polislerin yaşadığı sorunları dile getirdi. 

Kılıçdaroğlu, polislere hitaben yaptğı konuşmada  " İktidar verdiği 3600 ek gösterge sözünü tutmadı..Yeni seçime gideceğiz, ortada bir şey yok..3600 ek gösterge için mücadele edeceğiz. Ya onlara verdirteceğiz ya da biz vereceğiz." dedi

Foto'da TEMÜD-DER Genel Başkanı İsmail ÇALIŞKAN 

EMEKLİ EMNİYET MÜDÜRLERİ DE BULUŞMAYA KATILDI 

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bir dönem Basın Sözcüsü görevinde bulunan ve halen Türkiye Emekli Emniyet Müdürleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin (TEMÜD-DER) Genel Başkan görevini yürüten İsmail Çalışkan ile yurdun dört bir yanından çeşitli illerden gelen rütbeli ve rütbesiz emekli polisler de toplantıya katıldı.

3600 YÜRÜYÜŞÜ ENGELLENEN POLİS EMEKLİSİ ERDİNÇ EMECAN DA TOPLANTIYA KATILDI..

Polislerin 3600 ek gösterge mağduriyetini kamuoyuna duyurmak amacıyla, geçen yıl 27. Eylül Pazar günü Antalya’dan Ankara’ya yaya olarak 544 kilometre yürüyüş yapması Antalya Valiliği'nin Covid-19  salgınını ile  mücadele kapsamında toplu eylem, etkinliklerin 15 süreyle yasaklanması nedeniyle engellenen emekli polis Erdinç Emecan da Antalya'dan meslektaşlarıyla birlikte Ankara'ya gelerek toplantıya katıldı ve Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Erdinç Emecan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda " Emekli Emniyet Mensublarımızın kangren olan sorunlarını görüşmek üzere bizleri ağırlayan CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçtaroğlu' na ve Ankara il yönetimine çok teşekkür ederim." ifadelerini kullandı.

HABERAL O ÖNERGEYİ TEKRAR GETİRSİN: İlk çağrım Sayın Bahçeli’ye olacak. 13 Nisan 2013’te MHP Milletvekili Erkan Haberal, polislerin sorunlarının araştırılması için bir araştırma önergesi verir. O önerge AKP’li milletvekillerinin oyları ile reddedilmiş. O zaman Cumhur İttifakı yoktu. Şimdi Sayın Haberal’a çağrımı yapıyorum. Bu önergeyi verin, parlamentodan çıksın, emniyet mensuplarının yaşadığı tüm sorunlar TBMM kayıtlarına geçsin. Biz, yürütmeye çözüm önerelim. ‘Bunu yapmayacağız ama 3600 ek göstergeyi vereceğiz’ diyorsa o da başımızın üzerinde. Teşekkür ederiz. Sayın Erdoğan diyor ki -burayı hassas dinleyelim- ‘Polis, hemşire, din görevlilerimize müjde vermek istiyorum. Diğer idarecilerimizin ek göstergelerini 3600’e çıkaracağız’. 2018-2021… Bekliyoruz ki getirsinler. Erdoğan 13 Temmuz 2018, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nin açılışında, “3600 Ek Gösterge meselesini söz verdiğimiz şekilde çözeceğimizi ifade etmek istiyorum. Seçimden sonra ele alacağımız konulardan biri de budur." demişti..

 Kılıçdaroğlu : "İktidar verdiği 3600 ek gösterge sözünü tutmadı..Yeni seçime gideceğiz, ortada bir şey yok. 3600 ek gösterge için mücadele edeceğiz. Ya onlara verdirteceğiz ya da biz vereceğiz.."

POLİSLERİN HAKLARI İLE İLGİLİ DÜZENLEME OY BİRLİĞİYLE GEÇER: Sayın İçişleri Bakanı’nın 19 Haziran 2021’de bir açıklaması var. ‘Hangi meslek grubu bir çalışıyorsa emniyet teşkilatı onun 24 katı fazla çalışması lazım. Polislik bir maaş mesleği değildir. Böyle düşünen bir dakika durmasın.’ Senin orada bir dakika durmaman lazım. Bu cümleyi kuran arkadaşın diğer meslek mensuplarına göre 24 kat maaş vermesi lazım. Bu meslek onurlu bir meslektir. Herkse nasip olan bir meslek değildir. Bir anlamda hayatını ülkesine feda eden bir insana 3600 ek gösterge neden verilmez? Bu kişi hayatını verdi, şehitler verdi. Bu konuyu Meclis’e taşıdık. Araştırma önergesi verdik. Polislerin hakları ile ilgili bir düzenleme oy birliği ile geçer. İtiraz, belki neden bu kadar az verdik diye olur.

DENEYİMLİ POLİSLERİN KADROSUZLUK YÜZÜNDEN EMEKLİ EDİLMESİ DOĞRU DEĞİL: Polislik mesleği kutsal bir meslektir. Bizim can ve mal güvenliğimizi koruyan, güvenliğimizi sağlayan kişilerin polisler olduğunu biliyoruz. Bütün polis teşkilatı mensuplarına şükran borçluyuz. Hayatımızın o kadar içindesiniz ki bazen sizi fark edemiyoruz. En çok izlenen filmler polisiyelerdir. Bir polisin başarısını izlemek kadar keyifli bir şey yoktur. Hayatımıza sanal olarak dokunan polis teşkilatını saygıyla selamlıyorum. Polis olmak kolay değil. Tecrübeli bir polis, kimin suçlu olup olmadığını ilk bakışta tespit edebilir. Bu deneyimle olur. Deneyimli polislerin kadrosuzluk nedeniyle emekli edilmesi doğru değil. İktidar olursak onları düşüneceğiz. Mafyayla, yer altı dünyasıyla en ciddi mücadeleyi polis yapıyor. Ben İstanbul’da genç bir hesap uzmanıyken o dönem bir polis müdürümüz vardı. Saadettin Tantan, bütün batakhaneleri kapattı. O dönemin gazetelerine bakarsanız görürsünüz. Siyasetçi doğrudan müdahale etmese polisimiz yer altıyla da rüşvet alanla da uyuşturucu satanla da mücadele eder.

YASA DIŞI İŞLER EMREDİLİYOR: Meslekte yükselme objektif kriterlere bağlı olmalı. Liyakat dediğimiz kavram, özellikle polis teşkilatında çok önemli. Olmazsa olmazıdır. Siyasetçi gelip hak etmeyen kişiyi yönetici konumuna getirirse aşağıdaki kişiler sağlıklı hizmet yapamaz. Polis teşkilatında kavgayı, kutuplaşmayı bitirir böyle bir uygulama. Polis teşkilatının kendi dinamikleri ile yükselmesi lazım. Jandarma da İçişleri Bakanlığı’na bağlandı. Aynı işi yapıyorsunuz hemen hemen. Aynı görevi yapanlara aynı olanakların sağlanması lazım. Kanun diyor ki ‘Polis kendi görevi dışında başka işlerde kullanılamaz’ diyor. Emredici hüküm. Siz de biliyorsunuz, size verilen görevlerin haddi hesabı yok. Deseniz, ‘Bizim kanunun 4. maddesi…’, nefesinizi başka yerde alırsınız. Sürgün edilirsiniz. Yasanın öngöremediği, yasa dışı işler emrediliyor size. Bu da dramatik bir tablo. Devletin polisini angarya olarak çalıştırmaya sosyal devlet izin verir mi? Kalkması lazım bu uygulamanın.

En çok intiharların olduğu alan sizin alanınız. Eğer duygusal tükenmişlik, fiziksel yorgunluk, ruhsal bozukluk olduğunda ne olacak? Siyasal iktidar bu konuda şapkasını önüne alıp düşündü mü? Akademik alanın da bu konuya el atması lazım. Her 50 metreye bir polis dikeceksiniz. Neymiş, birisi geçecek… Bunlar nerede yemek yiyecek, nerede tuvaletini edecek? Bunu iktidarın düşünmesi lazım. Kadın polisler var. Onların kreş sorunu hala çözülmüş değil. Türkiye’nin her yerinde olması lazım. Sadece kadın polisler değil, diğer polislerin de kreş ihtiyacı var. Zor bir sorun değil. Rahat çözülebilir. Siyasi idare bir cümle kuracak, gereğini bürokrasi yerine getirecek.

SORUN SİYASETÇİLERDEN KAYNAKLANIYOR: “Bazen bir kişi sokakta, caddede, parkta haksızlığa uğradığında ‘Nerede bu devlet’ diye bağırır.  Bir anlamda ‘Nerede bu polis’ der. Devletle polisi özdeşleştiririz. Polis teşkilatımızın 150 yılı aşkın bir tarihi, kurumsal yapısı var. Bu yapının çok büyük sorunları var. Sorun, görev yapan, emekli olan polislerden değil yöneticilerden, siyasetçilerden kaynaklanmaktadır. Örgüte ya da devlet mensuplarına yakışmayan kişiler olabilir. Her meslek grubunda olabilir. Önemli olan nehrin aktığı mecradır. Bu mecra ülkenin, vatandaşın çıkarına ilerliyorsa onu desteklememiz lazım.

YAŞADIINIZ SORUNU BİLMEZSEK NASIL ÇÖZÜM BULABİLİRİZ: Genelde polis teşkilatının mensupları sorununu dile getiremiyor. Böyle bir mecra yok. Dolayısıyla derneklerin kurulması, bir sendikanın oluşması, en azından sorunların dile getirilmesi için önemlidir. Herkesin sorunları var. Sorundan azade kurum yoktur. Sorunlarını kamuoyu ile paylaşabilirse meslek mensupları, o zaman sorunun çözümü konusunda siyaset kurumu dikkatli davranmak zorunda kalır. Sizin yaşadığınız sorunu biz bilmezsek nasıl çözüm bulabiliriz? Ben 3600’ü ilk söylediğimde, miting meydanında güvenliğimizi sağlayan arkadaşlarımın talebi olarak geldi. Sonra biz daha ayrıntılı değerlendirmeler yaptık.

Toplantı, Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından basına kapalı olarak sürdü.

HER SORUYA SAMİMİ OLARAK CEVAP VERECEĞİM..

Kılıçdaroğlu, emekli polislere, " Basına kapalı bölümde bana hiç korkmadan ve çekinmeden her soruyu sorabilirsiniz.Her sorunuza samimi olarak cevap vereceğim.." dedi 

TR HABER AJANSI-**ÖZEL HABER

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Uzman Posta ve Uyumsoft İş Birliği Anlaşması İmzaladı
Uzman Posta ve Uyumsoft İş Birliği Anlaşması İmzaladı
Üreten İnsanlarımızın Kapısını Dünyaya Açıyoruz
Üreten İnsanlarımızın Kapısını Dünyaya Açıyoruz