|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Kırgızistan-Tacikistan Sınırında Çatışma: 39 Kişi Hayatını...
  • Reklam

Kırgızistan-Tacikistan Sınırında Çatışma: 39 Kişi Hayatını Kaybetti

Kırgızistan - Tacikistan sınırında su dağıtım şebekesini kontrol etme sırasında silahlı çatışma çıktı 39 kişi hayatını kaybetti. Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbaev, sınırda sıcak çatışmalardan etkilenen Batken bölgesinin iyileşmesi için BM’den yardım istedi.

30 Nisan 2021 - 15:20

Kırgızistan - Tacikistan sınırında su dağıtım şebekesini kontrol etme sırasında silahlı çatışma çıktı 39 kişi hayatını kaybetti.  Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbaev, sınırda sıcak çatışmalardan etkilenen Batken bölgesinin iyileşmesi için BM’den yardım istedi.

Kırgızistan ile Tacikistan arasındaki tartışmalı sınır bölgesinde dağıtım şebekesinin kontrol edilmesi sırasında çatışma meydana geldi. Çatışmada 31 Kırgız ve 8 Tacik olmak üzere toplam 39 kişi hayatını kaybetti.

Kırgızistan Sağlık Bakanlığı, Batken bölgesinde çıkan silahlı çatışmada 31 Kırgız vatandaşının hayatını kaybettiğini bildirdi.  Tacikistan'dan yapılan açıklamada ise, çıkan çatışmada 8 Tacik vatandaşının hayatını kaybettiği ifade edilirken, 90’dan fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

Diğer yandan, Kırgız makamları, silahlı çatışmada yaralanan 134 kişiden 49'unun Bişkek'teki hastanelere getirildiğini belirtti. Kırgız medyası, çatışma nedeniyle Çorkuh köyünde yaşayan, kadın ve çocuklardan oluşan 121 sivilin İsfara şehrindeki spor salonu ve okula tahliye edildiğini yazdı.

KIZRGIZ BAKAN BM'DEN YARDIM TALEP ETTİ

Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbaev’in, Birleşmiş Milletler (BM) Orta Asya Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Natalia Gherman ile yaptığı görüşmede Kırgızistan’ın, Tacikistan ile olan silahlı çatışmalardan etkilenen Batken Bölgesi’nin iyileşmesi için BM’den yardım istediği belirtildi.

Rus medyasında yer alan habere göre, Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı basın servisi, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbaev’in, Birleşmiş Milletler (BM) Orta Asya Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Natalia Gherman ile yaptığı görüşmede Kırgızistan’ın, Tacikistan ile olan silahlı çatışmalardan etkilenen Batken Bölgesi’nin iyileşmesi için BM’den yardım talep ettiğini bildirdi.

Açıklamada, “Bakan, Batken Bölgesi’ndeki çatışma sonrası toparlanmaya yönelik BM kurumlarının bir dizi proje ve programına yeniden yön verme ihtiyacına işaret etti” ifadelerine yer verildi.

ATEŞKES SAĞLANMIŞTI

Kırgızistan ve Tacikistan dışişleri bakanlarının görüşmesi sonucu tarafların mevcut yerlerine çekilmesi, sorunun müzakere yoluyla çözülmesi konusunda anlaşma sağlanmıştı.

Öte yandan, iki ülke halkının yoğun yaşadığı bölgedeki tek karayolu, arazi, tarımsal sulama, hayvan otlatma ve sınırda izinsiz geçişler gibi nedenlerle gerginlik çıkması üzerine sıklıkla ulaşıma kapatılıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Diyarbakır İsrail Terörüne Karşı Tek Yürek Oldu
Diyarbakır İsrail Terörüne Karşı Tek Yürek Oldu
Influencer’ların, Sosyal Medyada ‘Örtülü Reklam’ Yapması Yasaklandı
Influencer’ların, Sosyal Medyada ‘Örtülü Reklam’ Yapması...