|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Kozanlı Şehit Kaymakam Saim Bey Belgeseli Beğenildi
  • Reklam

Kozanlı Şehit Kaymakam Saim Bey Belgeseli Beğenildi

Milli Mücadelenin sembol isimlerinden Adana Kozanlı Kaymakam Saim Bey için ölümünün 100. Yılında hazırlanan belgesel film büyük beğeni topladı.

22 Kasım 2020 - 19:11 - Güncelleme: 22 Kasım 2020 - 20:46

Milli Mücadelenin sembol isimlerinden Adana Kozanlı Kaymakam Saim Bey için  ölümünün 100. Yılında hazırlanan belgesel film büyük beğeni topladı.

Otağ Tv’nin tarihi önem arz eden belgeseli Usta Haberci Ödüllü Yayıncı Yaşar Kara'nın YANKI isimli köşesinden ’"www.yasarkara.com.tr" isimli Haber Portalında yer alan linki tıklayarak izleyebilirisiniz.. 

 Yaşar Kara'nın YANKI isimli köşesinde belgesel hakkındaki paylaşımında şu ifadeler yer aldı :

"Adana’nın tarihte Sancak Beyliği yapmış tarihi kenti Kozan ilçesinde yayım yapan ve Karsal olarak bölgede tek olduğu gibi yurt genelinde de yayım yapan ender ve köklü etkili Televizyon kanalarımızdan en eski lerinden birisi olan ve www.yasarkara.com.tr Haber Portalımızın imtiyazı Usta Haberci Ödüllü Yayıncı Yaşar Kara’nın da kendisiyle özdeşleşen köşe başlığı ile oldukça etkili yayınlar yaptığı YANKI isimli Canlı Ve Paket Televizyon Programlarıyla, Yorumlarıyla, Zaman Zaman Siyaset, Sanat, Spor Ve Ekonomi Dünyasında Ki Gelişmeleri Önemli İsimleri Gün Işığına Çıkararak Reytingleri Anadolu’ya yönlendirdiği ender Televizyon kanallarından birisi olan Otağ TV hem tarihi hemde kültürel dünyamıza önemle katkı yaptığı kıymetli yayımları arasına bir yenisi daha eklendi.

 Kuşkusuz bu yeni eklenen çok daha etkileyiciydi. Zira; Milli Mücadelenin sembol isimlerinden Kozanlı Kaymakam Saim Bey, ölümünün 100. Yılında hazırlanan belgeseldi ve bu belgeselle mekanı cennet Şehitlerimizden birisi olan Kozanlı Kaymakamımız Saim Bey bir kez daha ölümsüzleştirildi. Metin yazarlığını ve sunumunu Abdurrahman Kütük’ün hazırladığı Otağ Tv. Genel Yayın Yönetmeni kardeşim değerli yönetici ufku açık televizyoncu Levent AÇIKGÖZ’ün yönettiği, yine; bölgenin kıymetli evlatlarından mesleklerinde önemli rahleyi tedrisatlardan geçmiş Sevgili Edebiyatçı - Eğitimci Okan Arık ve Kübra Büyükteke’nin seslendirdiği, Medya emekçisi kardeşim Mahmut Söğüt’ün kurgu ve montajını yaptığı belgesel, “milli mücadelede Kozan’ın ve Saim Bey’in hayatına ışık tutuyor.”

ŞAHADETİNİN 100.YILI OLAN 18 KASIM TARİHİNDE BELGESELİ YAYIMLANDI

 Kozan, Feke, Saimbeyli, Osmaniye’de yapılan çekimlerle hazırlanan belgesel Saim Bey’in şahadeti olan 18 Kasım 2020 tarihinde yayımlandı.

 Otağ Tv’de ve sosyal medya hesaplarında yayınlanmaya başlayan belgesel için açıklama yapan Otağ TV Genel Yayın Yönetmeni Levent AÇIKGÖZ “ Saim Bey belgeselini bir aylık çalışmalarımızla hazırladık. Tarihçi Abdurrahman Kütük Hocamızın son kitabı olan “Şehit Kaymakam Kozanlı Saim Bey” adlı eserinden uyarlanan metin, Okan Arık Hocamızın ve Kübra Büyükteke’nin sunumlarıyla Otağ TV çekimleri ve montajla bu eser ortaya çıktı. 50 dakikalık bu eser kamuoyunda büyük ilgi göreceğini düşünüyorum. Belgesel, Saim Bey’e bir vefa olarak hazırlandı. Böyle kahramanların unutulmaması gerekir. Kozan Bucak doğumlu…, Feke’ye 1920’de kaymakam olarak atanan ve Saimbeyli ilçesine, Kozan’da bir caddeye ismi verilen Saim Bey’i çocuklarımıza anlatmamız gerekiyor. Öğretmenlerimizin Saim Bey’i bilmesi gerekiyor. Belgeselin çekim ve yapım esnasında çok duygulu anlar yaşadık. Bende Saim Bey’i çok geç tanıdım. Tanımakla ne kadar geç kalmışız. Bakın Osmaniye Saim Bey’e sahip çıkmış.(Saim Bey Feke Kaymakamı iken bırakıp, Osmaniye’de Mamure tren istasyonunda Fransızlar tarafından şehit ediliyor) 2008 yılında Saim Bey anıtı yaptırılmış. Saim Bey’in şehit edildiği esnasında üzerinde bulunan kanlı gömleği, silahları, özel eşyaları 88 yıl Kozan’da bir sandıkta saklanmış. Kimse yeteri kadar ilgilenmemiş, en son Saimbeyli ilçesinden bir iş adamı bu hatıralara sahip çıkarak Saim Bey’in emanetlerini Saimbeyli’ye götürmüş. Kozanlı olarak bu durumdan hicap duydum. Osmaniye valiliğinin sahip çıkması çok güzel bir davranış, ancak Kozanlı olan bu kahramana Kozanlılar olarak yeteri kadar sahip çıkamıyoruz. Bence Saim Bey’in Kozan’daki kabri Kozan’ın Çanakkale’sidir. Her Kozanlı Saim Bey’i ziyaret edip tanımalı, bu memleketin nasıl kurtulduğunu öğrenmelidir. Ayrıca Saim Bey’in mezarı anıt mezar olarak yapılmalı her yıl 2 Haziran’da Saim Bey’in kabrinin ziyaret edildiğinin farkına varılmalıdır. Yönetmenliğini yaptığım Saim Bey belgeselinin Saim Bey ve tüm kahramanlarımızın aziz ruhuna bir Fatiha okunmasına vesile olması için hazırladık. Aziz kahramanlarımızı rahmetle minnetle anıyorum. Ruhuna Fatiha gönderiyorum. Ruhu şad, mekânı cennet olsun” dedi

Önemli Not;  Otağ Tv’ nin tarihi önem arz eden ilgili belgeseli için lütfen aşağıda ki linki tıklayınız

http://yasarkara.com.tr/ajans/video.asp "

 

TR HABER AJANSI -** ÖZEL HABER : ** HALİS KAHRAMAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'İstiklal Caddesi'ni Kimlikli Bir Alan Haline Getireceğiz'
'İstiklal Caddesi'ni Kimlikli Bir Alan Haline Getireceğiz'
Bağlarçeşme Mahallesi’ne Yeni Çocuk Parkı
Bağlarçeşme Mahallesi’ne Yeni Çocuk Parkı