|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
’Maltepe-Erzurum Tanıtım Günleri’ne Kitapsarayı Damga Vurdu
  • Reklam

'Maltepe-Erzurum Tanıtım Günleri'ne Kitapsarayı Damga Vurdu

İstanbul’da düzenlenen "Maltepe-Erzurum Tanıtım Günleri" başladı. İstanbul Maltepe Sahili Etkinlik Alanında düzenlenen tanıtım günlerine Erzurum Kitapsarayı ve Kültürsarayı damgasını vurdu…

15 Kasım 2019 - 20:20 - Güncelleme: 16 Kasım 2019 - 07:52

İstanbul’da düzenlenen "Maltepe-Erzurum Tanıtım Günleri" başladı. İstanbul Maltepe Sahili Etkinlik Alanında düzenlenen tanıtım günlerine Erzurum Kitapsarayı ve Kültürsarayı damgasını vurdu…

Erzurum Tanıtım günleri kapsamında açılan stantlarda Erzurum’un yöresel ürünleri ve kültürel öğeleri tanıtılıyor. Bu çerçevede Erzurum’dan İstanbul’a gelerek Erzurum Günleri’nde yerini alan Erzurum Kitapsarayı ve Kültürsarayı’nın Standı, Erzurum Günlerinin en çok ziyaret edilen ve değer bulan standı oldu… 

2019/11/2019-11-16-00-47-19.jpg

SİYASETÇİLER, STK’LAR VE ERZURUMLULAR’DAN ZİYARET

Kitapsarayı Stantı'na siyasetçiler, bürokratlar, sanatçılar ve İstanbul’daki Erzurum Sivil Toplum kuruluşları da büyük bir ilgi gösterdi.
İçişleri Eski Bakanı ve AK Parti Erzurum Milletvekili Selami Altınok, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, İyi Parti Erzurum Milletvekili Muhammet Naci Cinisli, AK Parti 26’ncı dönem Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Erzurum Valisi Okay Memiş, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Avrupa Yakası Erzurum Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı ve ERKON Yönetim Kurulu Üyesi Osman Nuri Toraman, Avrupa Yakası Erzurum Dernekleri Federasyonu Genel Başkanvekili - Genel Sekreteri ve ERKON Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Tuysuz, Avrupa Yakası Erzurum Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Uçar, ERKON Kurucu Başkanı Siyasetçi Ali Murat Alatepe, İstanbul Erzurum Dernekler Federasyonu Başkanı Süleyman Ulusoy, Esenyurt Erzurum Dernekler Federasyonu Başkanı ve ERKON Yönetim Kurulu Üyesi Halil İbrahim Karapınar, Erzurumspor Başkanı Hüseyin Üneş, Yazar Yusuf Ziya Arpacık, Gazeteci - Yazar Kadir Sabuncuoğlu, Gazeteci Karikatürist Vedat Rafayeli, Tarih Araştırmacısı Yazar Muzaffer Taşyürek, Tiyatro Sanatçısı Murat Balkuş, Sanatçı Recep Cinisli, Sanatçı Nurullah Akçayır ve çok sayıda ünlü isimler ve İstanbul’daki Erzurumlular, Kitapsarayı standını ziyaret edenler arasındaydı.

2019/11/2019-11-16-00-47-01.jpg

ERZURUM’UN KÜLTÜR ELÇİSİ

Erzurum’un Kültür elçisi diye tanınan ömrünü Erzurum’a ve Erzurum Halkına kültür hizmeti sunmaya adayan Merhum Vehip Atalay’ın 71 yıl önce kurduğu Erzurum Kitapsarayı ve Kültürsarayı'nın stantı ‘Maltepe-Erzurum Tanıtım Günleri’ne damga vurdu

Erzurum Kitapsarayı ve Kültürsarayı adına Maltepe Erzurum Tanıtım Günleri’ne katılan Merhum Vehip Atalay’ın oğulları Köksal Atalay, Temel Atalay, Mutlu Atalay ve Adnan Atalay, babalarından kalan “Erzurum’a ve Erzurum Halkına kültür hizmeti sunma” mirasını devam ettirdiklerini ve evlatlarına bırakmak istediklerini söylediler.

Atalay Kardeşler adına bilgi veren Adnan Atalay, Erzurum’a ve Erzurum Halkına kültür hizmeti sunma hizmetinin baba mirası olduğunu ve bu yolda devam edeceklerini belirtti.

'BABAMIZDAN ALDIĞIMIZ MİRASI SÜRDÜRÜYORUZ'

Erzurum Kitapsarayı ve Kültürsarayı’nın, Erzurum'un kültür, sanat, anane, gelenek ve göreneklerini yaşatmak amacıyla hizmetler yaptığını, bu kapsamda ‘Maltepe-Erzurum Tanıtım Günleri’ne katıldıklarını ifade eden Adnan Atalay, "Atalay kardeşler olarak babamızdan aldığımız kültür mirasını yaşatıyor ve sürdürüyoruz. Erzurumlu hemşerilerimiz ve gençlerimize kültürümüzü, sanatımızı, anane, gelenek ve göreneklerimizi tanıtmak, aktarmak, yaşatmak ve unutturmamak misyonuyla hizmet veriyoruz. Maltepe-Erzurum Tanıtım Günleri’ne de bu amaçla katıldık. Erzurumlu şair ve yazarlarımızı önce Erzurum'a, sonra da Türkiye'ye ve tüm dünyaya duyurmayı elbette önemsiyoruz." Dedi.

'ERZURUM RUHU OLAN MEDENİ BİR ŞEHİR'

Erzurum’un ruhu olan medeni bir şehir olduğunu da kaydeden Adnan Atalay, “Erzurum kadim şehirdir. Ruhu olan medeni bir şehirdir. Tarih boyunca Erzurum, dünyaya istikamet çizen nice ilim ve irfan sahibi insanlar yetiştirmiştir. Bir bilgi ve kültür şehri olan Erzurum, bünyesinde barındırdığı güzelliklerle Anadolu’nun en özel şehirleri arasında yer almaktadır. Erzurum, kıymetli bir kültür mirasına sahiptir. Atalay Kardeşler olarak, bu köklü mirası gelecek nesillere taşımak adına babam Vehip Atalay’ın bize bıraktığı mirası yürütüyor ve evlatlarımızla devam ettirmeyi hedefliyoruz. Memleket meselelerine kafa yoran, bilgili ve kültürlü bir nesil yetiştirmenin temelinde kitap ve kültür vardır. Okuyan, düşünce sahibi olan bir nesil yetiştirmek gerekir. Babam Vehip Atalay Erzurum’un kültürü gelişsin Erzurumlu okusun diye Kitapsarayını ve ardından Kültürsarayı’nı kurdu. Biz de bu hizmetleri yaşatıyor, Erzurum’a ve Erzurum Halkına kültür hizmeti sunmaya devam ediyoruz” Diye konuştu.

2019/11/2019-11-16-00-49-07.jpg

ERZURUMLU ŞAİR VE YAZARLARIN ESERLERİ SERGİLENDİ

Erzurum’un Kültür elçisi olarak ömrünü Erzurum’a ve Erzurum Halkına kültür hizmeti sunmaya adayan Merhum Vehip Atalay’ın oğulları Köksal, Temel, Mutlu ve Adnan Atalay’da babalarının izinden giderek Erzurum’a ve Erzurum Halkına kültür hizmetlerini devam ettiriyor.  

İstanbul Maltepe’de düzenlenen Erzurum Tanıtım Günleri’nde yerini alarak dikkatleri üzerinde toplayan Erzurum Kitapsarayı ve Kültürsarayı’nın standında Erzurumlu şair ve yazarların da eserleri yer aldı.

Maltepe-Erzurum Tanıtım Günleri’nin en dikkat çeken ve değer bulan faaliyeti Erzurumlu yazarların eserlerinin okuyucularla buluşturulması oldu.

Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Yazar Haluk Harun Duman, Şair Salih Osman Kaplan, Gazeteci - Yazar Kadir Sabuncuoğlu, Yazar Dr. Ali Kurt, Yazar Alper Bıyıklı, Eğitimci Yazar Emine Ayan, Tarih Araştırmacısı Yazar Muzaffer Taşyürek’in eserlerinin de sergilendiği Erzurum Kitapsarayı ve Kültürsarayı büyük bir ilgi topladı.

2019/11/2019-11-16-00-49-24.jpg

Erzurum’u tanıtmak amacıyla düzenlenen Erzurum Tanıtım Günleri`nde Erzurum’un geleneksel el sanatları, yemek, halkoyunları, yöresel ürünleri de yer alıyor.

Maltepe Sahili Etkinlik Alanında 14 Kasım’da Başlayan etkinlik 17 Kasım’da sona erecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Polis Karakolunda şüpheli ölüm için SORU ÖNERGESİ
Polis Karakolunda şüpheli ölüm için SORU ÖNERGESİ
Antalya'da 2 bin 545 toplu taşıma aracına CEZA
Antalya'da 2 bin 545 toplu taşıma aracına CEZA