|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
MİLLİ GÖRÜŞ, MECRASINI ARIYOR
  • Reklam

MİLLİ GÖRÜŞ, MECRASINI ARIYOR

Milli görüş, mecrasını arıyor. Merhum Başbakanlardan Profesör Doktor Necmettin Erbakanın Türk siyasi literatürüne kazandırdığı Milli Görüş kavramı üzerinden, tartışmalar devam ediyor.

23 Kasım 2020 - 16:08 - Güncelleme: 23 Kasım 2020 - 16:41


Milli Görüş, mecrasını arıyor.

Merhum Başbakanlardan Prof. Dr Necmettin Erbakan’ın Türk siyasi literatürüne kazandırdığı Milli Görüş kavramı üzerinden, tartışmalar devam ediyor.  Milli Görüş kültürüyle yetişen siyasetçilerin, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Türk siyasetini yönlendirdiği konusunda herhangi bir şüphe yoktur. Bu saikle beraber, Milli Görüş’ü temsil eden oluşum, parti ya da partiler konusu, hem siyasiler, hem de halk üzerinde kafa karıştırıcı yorumlara neden oluyor.

Toplumun kahir ekseriyetine göre; Ak parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeniden Refah Partisi Başkanı Dr Fatih Erbakan, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk ve bu partilerin dışında, özellikle faizci, borca dayalı ekonomik düzene karşı bayrak açan, İktisat Hareketi kurucusu Prof Dr Mete Gündoğan’ın Milli Görüş’ü temsil kabiliyetleri kabul görüyor.

Bu sürece dek, kendilerinin Milli Görüş’ün tek temsilcisi olduğu iddiasından asla taviz vermeyen Saadet Partili yöneticilerden ilk kez farklı bir ses yükseldi.

Bu ay içerisinde, Saadet Partisi İstanbul İl başkanlığından istifa eden, Dr Abdullah Sevim önceki gün twitter hesabından, Saadet Partisi antetli bir bildiri yayınladı. Bildiride, Saadet Partililer ifadesi yerine, Dava arkadaşlarım ve Milli Görüşçü kardeşlerim gibi ifadeler kullandı.

Özellikle; Milli Görüş hareketinin kurucu fikirleri ile yola devam edilip, edilmeyeceğine dair gündemi, ve partinin, iç bünyesinde adalet ve liyakat ilkelerinin gözetilmediği hususunu ele alarak, Saadet Partisi YİK kararlarını eleştirdi.

Saadet Partisi eski İstanbul İl Başkanı Dr Abdullah Sevim’in, twitter hesabındaki ünvanı, Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı olarak görülüyor. Abdullah Sevim, Saadet Partisi antetli bildiriyi de, İstanbul İl Başkanı ünvanı ile yayınladı.

Dr Abdullah Sevim’in önümüzdeki kongrede, yeniden İstanbul İl Başkanlığı’na talip olacağına, kesin gözüyle bakılıyor.

Dr Abdullah Sevim’in yayınladığı 21 Kasım 2020 tarihli bildiri şöyle:

 

Değerli Dava kardeşlerim.

Kurucu liderimiz merhum Prof Dr Necmettin Erbakan hocamızın yeniden harladığı ve son nefesine kadar mücadelesini verdiği hakkı, adaleti ve insanca yaşamayı amaç edinen kadim milli görüş fikriyatı, tarihi bir kırılmanın eşiğindedir.

Bugün İstanbul il kongresi ve başkanlık seçimi üzerinde dönen tartışmalar, koltuk tartışması değildir. Bugün, var olan tartışmalar, Milli Görüş hareketinin kurucu fikirleri ile yola devam edip etmeyeceğine dair tartışmalardır. Bu tartışmalar, adalet ve liyakat ilkesinin kendi iç bünyemizde uygulanıp uygulanmadığının tartışmasıdır.

Aziz dava arkadaşlarım.

Şunu açıklıkla ifade etmek isterim ki; bu süreçte ortaya koyduğmuz duruş, temel ilke ve esaslarımıza bağlılığımızın tezahürüdür. Davamıza gönül veren, emek sarf eden ve ter döken hiçbir kardeşimizin gönlünün kırılmaması için, en azami gayret gösterilmiştir.

Evet, İstanbul’da oldu bittiye getirilen kongre sürecine bir itirazım vardır. Bu itiraz, şahsi meselemizden değil, temel ilke ve esaslara olan sadakatimizdendir. Yıllarca, hareketimize, hakaret ve tahkirde bulunmuş, en ufak bir ikbal imkanında, hareketi terk etmiş kişileri el üstünde tutma, hastalığına kapılmış arkadaşların, davanın kendi evlatlarına karşı takındıkları usulsüz ve dışlayıcı tavrı, üzülerek görmekteyiz.

Kıymetli Kardeşlerim.

İstanbul’umuzda oluşan bu nahoş durum sonrasında, göstermiş olduğumuz duruşa, başta şehrimiz olmak üzere, ülkemizin dört bir yanından gelen destek mesajlarına teşekkürü bir borç bilirim. Ancak; son süreçte ortaya çıkan adaletsizlik ve ilkesizliklere tepki olarak, partimizden istifa eden kardeşlerimizin varlığı da, bizleri oldukça yaralamaktadır. Siz değerli kardeşlerimden ricam, bugüne kadar olduğu gibi, bugünden sonra da, sabit durmanız ve davamız için, canla başla çalışmanızdır. Derdimiz, makam, mevki, koltuk ve şahsi ikbal değil; derdimiz hareketimizin, Milli Görüş ilkelerine bağlı olarak varlığını devam ettirmesidir. Bu ilkeler, hiçbir siyasi pazarlığa ve ikbale feda edilemez.

Değerli Kardeşlerim,

Milli Görüş hareketinin, temel ilkeleri doğrultusunda mücadelemize devam edeceğimizi bilmenizi isterim. Ellibir yıldır olduğu gibi, bugün de, yarın da hiçbir taviz vermeden, hareketimizin fikrini diri tutacağımızdan, sembollerini gururla taşıyacağımızdan ve kavramları ile siyasi arenada var olma mücadelesi vereceğimizden emin olunuz. Mücadelemiz şimdi başlamaktadır. İstanbul’un oldu bittiye getirilmesine sessiz kalmayacak ve sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız.

Bu düşüncelerle kongre çalışmalarımızın aynı hassasiyet ve kararlılıkla devam ettiği bilgisini kamuoyu ve siz kıymetli teşkilat mensuplarımızla paylaşmak isterim

Allah, yar ve yardımcımız olsun.

Dr Abdullah Sevim

İstanbul İl Başkanı

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dışişleri'nden 'İyon Denizi Kararı' Açıklaması
Dışişleri'nden 'İyon Denizi Kararı' Açıklaması
Koronavirüs Şişmanlığına Uzmanından Uyarı
Koronavirüs Şişmanlığına Uzmanından Uyarı