|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Müftünün Paylaşımına CHP’den Suç Duyurusu
  • Reklam

Müftünün Paylaşımına CHP'den Suç Duyurusu

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, “Müftü, hem toplumun belli bir kesimini ötekileştiriyor, toplumsal isyana davet eden takipçisinin fikrini onaylayıp toplumsal isyanı destekliyor, kin ve nefrete neden olabilecek sözlerle TC Anayasasına göre suç işliyor, ayrıca siyaset yaparak ta görev suçu işliyor.” Diyerek müftü hakkında suç duyurusunda bulundu...

02 Mart 2020 - 13:29

Bursa Müftüsü İzani Turan, sosyal medyadan yaptığı paylaşım ile sınırdan geçen mültecilere atıfta bulunarak muhaliflerin de aynı şekilde ülkeyi terk edebileceğini ifade eden paylaşımda bulunduğu ve Diyanet personeli takipçisinin toplumsal isyan planını inşallah diyerek desteklediği gerekçesiyle tepkileri üzerine çekti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, “Müftü, hem toplumun belli bir kesimini ötekileştiriyor, toplumsal isyana davet eden takipçisinin fikrini onaylayıp toplumsal isyanı destekliyor, kin ve nefrete neden olabilecek sözlerle TC Anayasasına göre suç işliyor, ayrıca siyaset yaparak ta görev suçu işliyor.” Diyerek müftü hakkında suç duyurusunda bulundu...

Perşembe günü Suriye'nin İdlib bölgesindeki Balyun kasabasında askerimize yapılan saldırıda 34 Mehmetçiğimiz şehit olmuş, bunun üzerine sığınmacılara sınır kapıları açılmıştı.

Müftü İzani Turan, paylaşımında toplumun bir kısmını 'devlet-millet' düşmanlığı yapmakla itham ederek; sınır kapılarının açılmasıyla birlikte bu kesimin de ülkeyi terk edebileceğini yazdı.

Turan, söz konusu paylaşımında, "Durmadan millet-devlet düşmanlığı yapanlar, Hazır kapılar açılmışken mülteci taklidi yaparak ait oldukları yere defolup gidebilirler" ifadelerini kullandı.

CHP BURSA İL BAŞKANI KARACA’DAN BURSA MÜFTÜSÜ İZANİ TURAN’A TEPKİ

Diyanet'te işlerin çığırından çıktığını ifade eden CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa Müftüsü İzani Turan’ın sosyal medya paylaşımlarında toplumun bir kısmını ötekileştirdiğini, ifadelerde toplumsal isyanı teşvik olduğunu belirterek tepki gösterdi.

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Müftü Turan’ın devlet memurluğu görevine rağmen siyaset yaptığına dikkat çekerek, “Mustafa Kemal Atatürk'ün kurucusu olduğu Diyanet Kurumu, son dönemde artan bir şekilde, yönetici olarak atanmış kimi memurların skandallarıyla anılır oldu. Bunun son örneği de, sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Bursa Müftüsü İzani Turan'ın, Avrupa’ya gitmek isteyen mültecilere sınır kapılarının açılmasına atıfta bulunarak dile getirdiği -Durmadan millet- devlet düşmanlığı yapanlar, hazır kapılar açılmışken mülteci taklidi yaparak ait oldukları yere defolup gidebilirler- paylaşımı oldu.
Müftü Turan, paylaşımında toplumun bir kısmını 'devlet-millet' düşmanlığı yapmakla itham ederek; sınır kapılarının açılmasıyla birlikte bu kesimin de ülkeyi terk edebileceğini söylüyor. Müftü, hem toplumun belli bir kesimini ötekileştirmeye, kin ve nefrete neden olabilecek sözlerle TC Anayasasına göre suç işliyor, toplumsal isyanı destekliyor, hem de siyaset yaparak görev suçu işliyor.” Dedi.

'TOPLUMSAL İSYAN PLANI'

Müftü Turan’ın paylaşımına tepki gösteren Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, “Bu müftü ve yorum yapan Diyanet personeli derhal görevinden alınmalı ve hakkında soruşturma başlatılmalıdır. Biz buradan haklarında suç duyurusunda bulunuyoruz. Müftü toplumun belli bir kesimini ötekileştirecek, kin ve nefrete neden olabilecek ifadeler kullanıyor.
Ayrıca, Müftünün, sosyal medyadaki paylaşımına gelen yanıtlardan birinde yer alan -Onlar yapmasa da bu vatanın has evlatları olarak bir gün zaten yapacağız ve o günler de yakındır Allah’ın izniyle kıymetli hocam’ diyen diyanet personeli takipçisi toplumsal isyan planını anlatıyor ve Müftü Turan ise verdiği ‘İnşallah’ yanıtıyla toplumsal isyana davet eden takipçisinin fikrini destekliyor.
Ektiği nifak tohumunu büyütme derdindeki bu şahsın ifadeleri, yürütmekte olduğu görevin kutsiyetinden de, din adamı olmanın onurundan ve sorumluluğundan da bihaber olduğunun göstergesidir.” dedi.

CHP Bursa İl Başkanı Karaca, bu iki memurun da bir an evvel görevden alınmalarının gerektiğini ifade ederek hepimizin saygı duyduğu -din adamı- portresinin daha fazla zarar görmesini önlemek için atılacak en önemli adım olacağını kaydetti.

"DİN ADAMLARINA DA BEYANLARINA DA İTİBAR EDERİZ"

Bursa Müftülüğünden bir heyetin Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanlığı'nı ziyaret ettiğini ve heyetteki müftü yardımcılarının, Müftünün rahatsız olduğu mazeretini ilettiklerini belirten Karaca, “Biz din adamlarına da, beyanlarına da itibar ederiz. Geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Hatta konuklarla birlikte çekilmiş bir fotoğrafı sosyal medya hesabımızdan da paylaştık. Sonradan haberlere konu olunca anladık ki, Müftü'nün rahatsızlığı başka türlü bir rahatsızlıkmış” diye konuştu.

"DİYANET BU ZİHNİYETİN ELİNDEN KURTARILMALIDIR"

İsmet Karaca Diyanet’le ilgili ise şunları söyledi:

“Diyanet İşleri Başkanlığı tartışmalı birtakım kişilerin yönetimindedir. Hatırlayacaksınız, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, -Kurtuluş Savaşı'nda keşke Yunan galip gelseydi- sözüyle tepki çeken Atatürk düşmanı fesli meczubu hem de 10 Kasım arifesinde hastanede ziyaret eden kişidir. Hutbe metinlerini Diyanet İşleri Başkanlığı hazırlıyor. 10 Kasım haftasına denk gelen cuma hutbelerinde Atatürk’ten söz edilmiyor, Çanakkale Zaferi anmalarında Mustafa Kemal yok, 30 Ağustos hutbesinde de Gazi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün adı geçmiyor.
Diyanet İşleri Başkanı'nın Türkiye Cumhuriyeti ile de Cumhuriyet kurum ve gelenekleriyle de sorunu olduğu çok açık. Onun atadığı Bursa İl Müftüsü’ nün de, geçmişteki kimi defolarını saklama gayretinden midir bilinmez, hizmetinde bulunduğu AKP dışındaki tüm siyasal anlayışlarla sorunu var. Bu da çok açık... Kutsal dinimizi ve halkımızın samimi dini duygularını günlük siyasete alet etmekte hiçbir beis görmeyen bu iki memura ‘din adamı’ demeye pek dilimiz varmıyor.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Her Mekanda 4 Mevsim Bahçe Keyfi, SOMFY Motorlu Pergola Çözümleri
Her Mekanda 4 Mevsim Bahçe Keyfi, SOMFY Motorlu Pergola Çözümleri
Uyumsoft’un Kurumsal Hizmetler Genel Müdürü Özkan Metin Oldu
Uyumsoft’un Kurumsal Hizmetler Genel Müdürü Özkan Metin Oldu