|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Nemrut Kraterine Tırmandılar
  • Reklam

Nemrut Kraterine Tırmandılar

Diyarbakır Doğa Sporları Kulübü, Van Patika Doğa Spor Kulübü tarafından düzenlenen 10 yılda 10 zirve projesine 41 sporcusuyla katıldı.

01 Temmuz 2019 - 23:35

Diyarbakır Doğa Sporları Kulübü, Van Patika Doğa Spor Kulübü tarafından düzenlenen 10 yılda 10 zirve projesine 41 sporcusuyla katıldı.

Doğa Sporu sayesinde turizme katkı yaptıklarını ifade eden Diyarbakır Doğa Sporları Kulüp Başkanı Abdurrahim Ekin, “Yaklaşık 14 yıldır Diyarbakır’da ve çevre il ve ilçelerde doğa sporları ile ilgili faaliyet gerçekleştirip turizme katkı yapıyruz, bölgemizin tarihi ve doğal güzelliklerini dünyaya tanıtıyoruz.  Bu amaçla son faaliyetimiz Nemrut krater tırmanış kampı oldu. Çadırlarımız alanlara sığmadı. 10 yılda 10 zirve projesine emeği geçen yöneticilerimize, katılarak zirve yapan sporcularımıza teşekkürlerimi ve iyi dileklerimi sunuyorum.” Dedi.

Van Patika Doğa Spor Kulübü yöneticilerinden Erhan Çalışkan da, “10 yılda 10 zirve tırmanışımızı gerçekleştirdik sporcularımızla birlikte. Diyarbakır Doğa Sporları Kulüp Başkanı Sayın Abdurrahim Ekin, sporcularıyla birlikte davetimize iştirak ettiler. Bu katılımla büyük bir ahenk çoşku yaşandı. 10 yılda 10 zirve projemize katılan ve zirve yapan, her iki kulübümüzün tüm yetkililerine ve sporcularımıza, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Dünyada’ki ve ülkemizdeki herkesin, bu eşsiz doğal, tarihi yerleri gelip görmelerini diliyoruz.” Diye konuştu.  

NEMRUT DAĞI, NEMRUT GÖLÜ VE NEMRUT KRATERİ HAKKINDA:

Van-Tatvan yakınlarında yer alan 2935 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı en son 1692 yılında 313 yıl önce faaliyete geçmişti. Dünya volkanolojisinde, şimdilik uykuda ancak yeniden patlayabilir olarak sınıflandırılıyor.

Yani, 9x5 km çapında büyük bir volkan çanağına sahip. Burası kısmen suyla dolu ve Nemrut Gölü olarak biliniyor. Nemrut Dağı’nın 313 yıl önceki patlamasında lavları Van Gölü’ne de aktı.  Nemrut Dağı’ndaki kraterin, tarihsel zamanda Anadolu’da tehlikeli olarak aktifleşen tek volkan olduğu biliniyor. Volkanik patlama kuzey bölgesinde olmuştu. Holosen dönemindeki patlamadan Van Gölü’ne akan maddeler bulundu. Aslında Nemrut Dağından daha yakın zamanda hareketlenen volkan, Tendürek Dağı’dır. Doğubayazıt’a yakın İran sınırında olan bu dağ, 1855 yılında gaz ve kül püskürttü. Fakat büyük patlama gerçekleşmedi. İki krateri ve gölü vardır. Doğudaki krateri sıcak suya sahip.

NEMRUT KRATER GÖLÜ

Sönmüş bir volkan olan Nemrut Dağı’nın zirvesinde yer alan Nemrut Krater Gölü, Bitlis İli Tatvan İlçe sınırları içerisinde yer alıyor. Bu doğa harikasını tüm dünyayı fethetme amacıyla Doğu’ya yaptığı sefer sırasında Büyük İskender’in keşfettiğine inanıldığından dolayı -Büyük İskender’in Cenneti- adıyla da biliniyor.

Kapladığı alanla kendi türünde dünyada on altıncı sırada bulunan ve yüzlerce yıldır ziyaret edilen Nemrut Krateri’nde, sıcak ve soğuk göllerinin bir arada bulunması şaşkınlık ve hayranlık uyandırmaktadır. Ayrıca, göllerin çevresinde de onlarca kuş çeşidi ve aralarında endemik türlerin olduğu zengin bir floranın bulunması, buz mağaraları, buhar bacası ve gölleri bu yeri özellikle doğa tutkunları için bir cennet haline getiriyor.

Boyutları bakımından kendi türünde dünya ikincisi unvanına sahip olan Nemrut Krater Gölü 13 km² lik alanıyla tüm kraterin üçte birini kaplıyor.  İçinde sazan balıklarının yaşadığı gölde olta balıkçılığı yapmak mümkün. Gölde yaz aylarında düzenlenen konserler, yüzme yarışları, yelken gösterileri de ilgi çekebilecek diğer etkinlikler.

Kraterde bulunan beş adet göl içerisinde boyutları bakımından ikinci sırada yer alanı ise sıcak bir kaynağa sahip. Kıyılarında oluşan sıcak su havuzlarına girmek kaplıca keyfini yaşamak isteyenlerin tecrübe etmekten en çok keyif aldıkları faaliyetler arasında. Gölün 150 metre kadar doğusunda da çeşitli hastalıklara iyi geldiğine inanılan sıcak buhar yarıkları bulunuyor.

DOĞA ÂŞIKLARI VE FOTOĞRAF MERAKLILARINA İLHAM

Ziyaretçilerine muhteşem manzaralar sunan gölü, doğa âşıkları ve fotoğraf meraklıları mutlaka ziyaret etmeli. En büyüleyici görüntüyü elde etmek içinse geceyi burada geçirerek sabahı beklemek gerekiyor.

2.935 metrelik bu zirveden hem güneşin doğuşunun en güzel manzaralarından birisine hem de zirveden yükselen sis bulutlarıyla beraber göl ve çevresinin eşi bulunmaz görüntüsüne şahit olabilirsiniz.

Nemrut Dağı'na gelmek için ilk olarak bu dağın eteklerinde yer alan Tatvan'a ulaşmanız gerekiyor. Ulaşımı uçakla yapacak olanlar ilk olarak Van Havaalanına buradan da Tatvan'a feribot seferleri ile gelebilirler. Bunun dışında demiryolu veya otobüs seferleri de tercih edilebilir. Dağa ise hem Tatvan'nın hem de solunuzda Van Gölü ve sağınızda Muş ovasının manzarasını izleyebileceğiniz keyif verici bir yolu izleyerek ulaşabilirsiniz.

Nemrut krater dağı =2935 m

Başet dağı =3684m

Artış dağı =3557 m

Vivara dağı =3395 m

Büyük Erek dağı =3204 m

Küçük Erek dağı =3200 m

Alacabük dagi= 3070 m

Ersük dağı =2965 m

Kevenli dagi =2700 m

Gören dağı =2300 m

Kenan Özgüven / Diyarbakır- Türkiye Haber Ajansı

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Emniyet Müdürü :
Emniyet Müdürü : " Atlı Polis Birlikleri kaldırılmalı..! "
Emektar polisin SAHİPSİZLİK İsyanı
Emektar polisin SAHİPSİZLİK İsyanı