|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Osman Öztürk’e İtalya’da BARIŞ ELÇİSİ ünvanı verildi
  • Reklam

Osman Öztürk'e İtalya'da BARIŞ ELÇİSİ ünvanı verildi

Şair-Yazar olan emekli Emniyet Müdürü Osman Öztürk’e İtalya’da barış elçisi ünvanı verildi.

23 Temmuz 2020 - 16:24 - Güncelleme: 23 Temmuz 2020 - 16:39

Şiir kitapları İtalyan şair ve çevirmen Claudia Piccinno tarafından İtalyanca’ya çevrilip basılan Şair-Yazar olan emekli Emniyet Müdürü Osman Öztürk’e İtalya’da barış elçisi ünvanı verildi.

İtalya De Finibus Terrae adlı kültür-sanat kuruluşu tarafından İtalya’nın Santa Maria di Leuca kentinde 20 Temmuz 2020 tarihinde düzenlenen törende, İstanbul Sanat Derneği Başkanı şair ve yazar Osman ÖZTÜRK ile aynı derneğin Yönetim Kurulu Üyesi şair-yazar ve çevirmen Mesut ŞENOL’a BARIŞ ELÇİSİ unvanı verildi.

Düzenlenen törende konuşan De Finibus Terrae Kurumu Başkanı Dr. Mariateresa PROTOPAPA, “İstanbul Sanat Derneğinin Türk şairlerinin ve sanatlarının tanıtımına ve iki ülke arasında sanatçıların ve edebiyatçıların arasındaki dostluk ve işbirliğine katkısını çok değerli buluyorum. Sayın ÖZTÜRK ve sayın ŞENOL’un bu çerçevede başardıkları işleri ve yaptıkları girişimleri takdirle karşılıyorum” dedikten sonra, Osman ÖZTÜRK’ün ve Mesut ŞENOL’un BARIŞ ELÇİSİ belgelerini onlar adına İtalyan şair ve çevirmen Claudia PICCINNO’ya verdi.

Claudia PİCCİNNO da yaptığı konuşmada, Türk ve İtalyan sanatının ve edebiyatının pek çok ortak özelliği olduğunu ve Türk-İtalyan edebiyat işbirliğinin Akdeniz havzasının kültürel zenginliğinin uyumlu bir şekilde sergilenmesine çok güçlü ve olumlu bir destek anlamına geldiğini vurguladı.

OSMAN ÖZTÜRK ÖDÜLE DOYMUYOR..

Şiirleri 23 dile çevrilen ve birçok ülkede yayınlanan Osman Öztürk İtalya’da; 2020 yılında De Finibus Terrae Derneği tarafından “Dünya halklarının kültürlerine uluslararası düzeyde bir kültür buluşturuculuğu” ödülü, 1975 Yılı Nobel Ödülü sahibi ünlü İtalyan şair Eugenio Montale adına düzenlenen ve 26 yıldan bu yana seçkin şairlere layık görülen “Uluslararası Ossi Di Sepphia Premio 2020 Şiir Ödülü”, 25 yıldır önemli hukuk ve devlet adamlarına ödül veren, 2019 yılında ilk kez uluslararası boyutta edebiyatçılara ödül düzenleyen saygın STK kuruluşu "TULLİOLA - RENATO FİLİPPELLİ 2019" ödülü ve İtalya’da yapılmakta olan Uluslararası Şiir Yarışması “Vitruvio Ödülü 2018” kapsamında PREMIO VITRUVIO ödülüne de layık görülmüştü.

 

TR HABER AJANSI-**ÖZEL HABER-** HALİS KAHRAMAN

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Opel,  Online Hizmetleri ve Baharda Ödeme Koşulları ile Aralık’ta İddialı 
Opel,  Online Hizmetleri ve Baharda Ödeme Koşulları ile...
Pandemi, Lojistik Sektörünü Hızla Dijitalleştiriyor
Pandemi, Lojistik Sektörünü Hızla Dijitalleştiriyor