|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Polis Emeklilerinin ZAM İsyanı
  • Reklam

Polis Emeklilerinin ZAM İsyanı

Polis emeklileri enflasyon farkı ile birlikte Temmuz maaşlarına yüzde 5,75 oranında zam yapılmasına adeta isyan ettiler.

06 Temmuz 2020 - 16:37 - Güncelleme: 07 Temmuz 2020 - 05:07

Emekli ve memurların Haziran ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte merakla beklediği Temmuz zamları açıklandı.

Yüzde 5,75'lik zamla en düşük memur maaşına 207 TL zam yapıldı. En düşük memur emeklisinin maaşı 148 TL zamlandı.

En düşük işçi emeklisinin maaşı ise 72 TL yükseldi.

Peki, yapılan zamları emekliler nasıl karşıladı?

İşte polis emeklilerinin zamma ilişkin yorumları...

Emekli maaşlarının çok düşük olduğunu söyleyen Edirne'de yaşayan Emniyet Çarşı ve mahalle bekçisi Yılmaz Çolak  “Bu maaşla kim geçiniyorsa yalan söyler” diyerek şöyle konuştu;

*Benim aldığım bin 900 TL, şu an alacağım 2 bin TL'ye yaklaşıyor. Ev kiram bin 400 TL, 400 TL de elektrik, su, doğalgaz, telefon.*O da bu aylarda 300 TL tutar. Kışı artık düşünemiyorum. Hepsi bin 900 TL etti. Ekmek parası 100 TL kalıyor. Bununla nasıl geçineceğiz? Devletimiz ona göre hesaplasın, bunu bir daha düşünsün. Kendilerinden rica ediyoruz.

İstanbul'da yaşayan  emekli  polis Cuma Yıldız ise “Memnun olmasak da ne yapacağız, çaresizlik başka bir şey değil” diyerek, “Cumhurbaşkanının dediği gibi herkesin maaşı eşit olana kadar büyük küçülecek. Büyüğün bulunduğu noktaya kadar küçükler yaklaşacak, ötekisi yerinde sayacak. Şu ana kadar benim durumum budur. Benim maaşım yerinde sayıyor sayılır. 100 TL'den fazla zam beklemiyordum. Neyin ne olacağı belli değil. Bir şey yapamıyorsun ki” ifadelerini kullandı.

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde  yaşayan emekli polis Tevfik Aydemir, zammın çok düşük olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

*1 yıl içerisinde elektriğe yüzde 50'ye yakın, doğalgaza ise yüzde 50'nin üzerinde bir zam geldi. Aynı şekilde kullanma suyuna yüzde 45 zam geldi. Temel gıda maddelerine ise misli misli zam gelirken memur emeklilerine yüzde 5.75'lik bir zammın uygun görülmesi kabul edilemez. Aldığımız maaşlarla ay sonunu zor getiriyoruz.

 

*Bu zamla ancak bir pazar ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Emekliler açlık sınırının altında yaşam mücadelesi vermektedir. Ülkemizde emeklilerin büyük bir bölümü aldığı maaş yetmemesi nedeniyle emekliliğin tadını çıkarmak yerine iş hayatına devam etmektedir.

*Emekliler gülünç oranda yüzdelik zamlarla avutulmaya çalışılmaktadır. Evi kira olanlar var, çocuk okutanlar var. Bu yüzde 5.75'lik zamla bunları gerçekleştirmek çok zor. Emekliler tatili ve eğlenceyi unuttu.

“KISKANIYORUM”

Bursa İnegöl'den Emekli  polis  Kazım , “Verilen bu maaşla, aldığım bu maaşla geçinmem mümkün değil..” diyerek şöyle konuştu;

“Kıskanıyorum. Neyi mi kıskanıyorum? Diğer ülkelerin emeklilerini kıskanıyorum. Bu yaşta faturalarımı nasıl ödeyeceğimi düşünmemeliyim. Aldığım kitapları bile kredi kartıyla ve taksitle alıyorum. İnanın bundan utanıyorum. Yorumu da sizlere bırakıyorum”

Ahmet Sert, “Verdikleri zam neye yetecek. Yaptıkları zam, bir sigara zammı ile eşdeğer” diyerek zamma olan tepkisini dile getirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Yetimlerin Babası' Bahattin Yıldız'a Hatıra Ormanı
'Yetimlerin Babası' Bahattin Yıldız'a Hatıra Ormanı
Türkiye'de Can kaybı 5765’e Vaka Sayısı 234 bin 934'e Yükseldi
Türkiye'de Can kaybı 5765’e Vaka Sayısı 234 bin 934'e Yükseldi