|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Soylu : ’Fahri Trafik Müfettişlerimizin Etkinliğini...
  • Reklam

Soylu : 'Fahri Trafik Müfettişlerimizin Etkinliğini Arttırdık.'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara'da dün düzenlenen Trafik Birim Amirleri Koordinasyon Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, " Fahri trafik müfettişlerimizin etkinliğini arttırdık." dedi

14 Ekim 2021 - 12:13 - Güncelleme: 16 Ekim 2021 - 04:50

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara'da dün düzenlenen Trafik Birim Amirleri Koordinasyon Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, " Fahri trafik müfettişlerimizin etkinliğini arttırdık." dedi 

Bakan Soylu, “Fahri trafik müfettişlerimizin etkinliğini arttırdık. 2019 yılında günlük ortalama 1656 kural ihlali tespiti yapıyorlardı, bu yıl itibarıyla 3 bin 661 günlük ortalama kural ihlali tespiti yapıyorlar.” bilgisini paylaştı.

Karayolu trafik güvenliğinin sağlanmasına yönelik illerde yürütülen faaliyetlerin, hedeflere ulaşmadaki etkinliğin detaylı olarak değerlendirilmesi, amaçlanan hedef ve politikaların anlatılması, alanda trafik güvenliğine ilişkin sorunların ayrı ayrı irdelenerek uygulayıcı personelin çözüme yönelik görüş ve önerilerinin birlikte değerlendirilmesi amacı ile düzenlenen toplantının açılışı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımlarıyla dün Ankara’da düzenlendi.

Toplantı açılış programına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları, Sahil Güvenlik Komutan Yardımcısı Tuğamiral Cengiz Ünver, Ankara İl Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, Trafik Başkanı Mehmet Yavuz, Başkanlar, Daire Başkanları, 81 İlimizden Trafik Tescil ve Denetleme, Bölge Trafik Denetleme ve Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcıları ile birim amirleri katıldı.

Toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

İçişleri Bakanı Soylu, “Bireysel kullanım arttıkça birincisi hız ihlalleri artıyor, bunu mutlaka sahada hep beraber baskılamak durumundayız. Bir dönem yüzde 90'lara ulaştırdığımız emniyet kemeri kullanım oranında bir gerileme görüyoruz” dedi.

TRAFİKTE CAN KAYBI SAYISINDA GERİLEME OLDU  

Soylu, trafik kazalarında eğilimi aşağıya döndürmeyi ve bunu kalıcı hale getirmeyi başardıklarını belirtti. Yüz bin nüfusa göre can kaybı sayısının 2010’da 13,4 olduğunu bu rakamın 2020 sonu itibarıyla 5,8’e gerilediğini bildiren Süleyman Soylu, trafik konusunda strateji geliştirildiğini dile getirdi.

DENETİM  ANLAYIŞI  DEĞİŞTİ 

Bakan Soylu, 2017’de uygulamaya alınan Karayolları Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi’nin adım adım takip edildiğini vurguladı. Çok sayıda tedbirin hayata geçirildiğini söyleyen Soylu, denetim anlayışının da değiştiğini, uyarıcı, farkındalık oluşturan bir denetim anlayışına geçildiğini anlattı.

TRAFİK  PERSONELİ  UZMANLAŞIYOR

Emniyet Genel Müdürlüğünde 2018'den bugüne kadar 6 bin 934 personelin trafik birimlerine atamasının gerçekleştirildiğini aktaran Soylu, trafik personelinin uzmanlaşması için eğitimlerin artırıldığını kaydetti.

CAN  KAYIPLARININ  AZATILMASI HEDEFİMİZİ TUTTURDUK 

Hayata geçirilen projelerle Türkiye'nin, Birleşmiş Milletler’in 2011-2020 arasında trafikteki can kayıplarının yüzde 50 azaltılması hedefini tutturan iki ülkeden birisi olduğuna işaret eden Soylu, “Şimdi önümüzdeki dönem için çalışıyoruz. 2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve 2021-2023 Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı'nı hazırladık.” dedi.

Soylu, 2021-2030 Trafik Güvenliği Eylem Planı'nın kademeli olarak uygulamaya geçirileceğini bildirdi.

Radar kontrollerine ilişkin uyarıların mutlaka yapılmasını isteyen Soylu, “tuzak radar” olayının ortaya konulmaması gerektiğine, görevin caydırıcılık ve önleyicilik olduğuna dikkati çekti. Yüksek hızın, emniyet kemeri takılmamasının, alkollü araç kullanmanın, araç kullanırken cep telefonuyla konuşmanın kırmızı çizgiler arasında yer aldığını ifade eden Soylu, bunlara müsamaha gösterilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

ARAÇ KULLANIRKEN CEP TELEFONUYLA KONUŞMAYALIM

Trafikte cep telefonu kullanımına yönelik de uyarılarda bulunan Soylu, şunları kaydetti: “Telefonu eline alıp hoparlörü açıp, ağzına yaklaştırıp veya ara sokakta araç kullanıyorum diye mesajlarına bakıp kaza yapan çok insan var. Lütfen bu konuda denetim birimlerimiz de teyakkuzda olsunlar ve hiçbir ihlale müsaade etmesinler. Vatandaşlara sesleniyorum, ne olursunuz çok zor bir şey değil araç kullanırken cep telefonuyla konuşmayalım.”

SAHAYI ETKİN BİR ŞEKİLDE DENETLİYORUZ

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş “Trafik terörünün önlenmesi ve sorumluluğun trafiğin tüm aktörleriyle paylaşılması için, ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliğini güçlendiriyor, diğer taraftan günlük görevde olan yaklaşık 7 bin trafik ekibimizle, sahayı etkin ve yoğun bir şekilde denetlemenin yanı sıra, eğitim ve farkındalık çalışmalarına da ağırlık veriyoruz. Trafik bilincini arttırmanın ve sorumluluğun her bir bireyde olduğunu hatırlatmanın, konunun stratejik noktası olduğunun farkındayız. Yaptığımız her kampanya, aldığımız her önlem, geliştirdiğimiz her yöntemle sadece trafik kazalarını en aza indirmeyi hedeflemiyor, bir bilinç de oluşturmaya çalışıyoruz.” dedi.

TRAFİK PERSONEL SAYIMIZI VE TEKNİK KAPASİTEMİZİ ARTIRDIK..

Sıkı bir disiplin ve stratejik bakış açısıyla yapılan planlamaların olumlu neticesini aldıklarını belirten Aktaş, “Personel sayımızı ve teknik kapasitemizi de arttırarak  'Önceliğimiz İnsanımız, Önceliğimiz Can Güvenliği' demeye devam ediyoruz. Helikopter ve drone destekli denetimler, maket trafik ekip aracı uygulaması, elektronik denetleme sistemi ile ortalama hız tespit sistemi uygulaması, güvenli sürüş kurallarına yönelik eğitimler, aşırı hız, yaya güvenliği, seyir halinde cep telefonu kullanılmamasına dönük farkındalık çalışmaları ile her geçen gün başarı çıtamızı yükseltmekteyiz.” ifadelerini kullandı.

TRAFİK GÜVENLİĞİ İÇİN GEREKLİ MEVZUAT DÜZENLEMELERİ YAPTIK 

Emniyet Genel Müdürü, “Sayın Bakanımızın öncü rolü ve birebir takibinin yanı sıra, sahada görevli bütün arkadaşlarımızın canla, başla çalışması neticesinde, ölümlü trafik kazalarında önemli bir oranda düşüş sağladık. Trafik güvenliğine katkı sağlayacak mevzuat düzenlemeleri, planlı ve eş zamanlı denetimler,  kaza riski yüksek sıcak noktaların güncelleştirilerek gerekli tedbirlerin alınması, trafik birimlerimizin personel ve teknik donanımla güçlendirilmesi, ayrıca, 2021 -2030 karayolu trafik güvenliği strateji belgesi ve onun ilk adımı olan 2021 -2023 karayolu trafik güvenliği eylem planı çerçevesinde ilgili kurumlarla yaptığımız çalışmalar neticesinde yakaladığımız bu ivmenin, daha da yukarılara çıkacağına canı gönülden inanıyorum.” diye konuştu.

"VİZYON SIFIR " İLKESİNE  DÖNÜK  KALICI  ADIMLAR  ATMAYA  DEVAM  EDECEĞİZ

Aktaş, “Teşkilatımız hayati önem taşıyan ve hassas sorumluluk gerektiren bu görevi hakkıyla ve layıkıyla yerine getirme konusunda yine yoğun bir gayret ortaya koyacak, sayın bakanımızın belirlediği hedef doğrultusunda güvenli yollar, güvenli hızlar ve güvenli yol kullanıcılarıyla “vizyon sıfır” ilkesine dönük kalıcı adımlar atmaya devam edecek.” dedi.

Toplantı açılış programı hatıra fotoğrafı çekiminin ardından son buldu.

 

TR HABER AJANSI-**ÖZEL HABER-**HALİS KAHRAMAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kolaysoft Teknoloji ve PKF İstanbul Arasında İşbirliği Yapıldı
Kolaysoft Teknoloji ve PKF İstanbul Arasında İşbirliği Yapıldı
Suveyda Filminin Galası Esenler’de Yapıldı
Suveyda Filminin Galası Esenler’de Yapıldı