|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Trafik Müfettişleri Derneği UKOME’de Temsilliyet İstedi
  • Reklam

Trafik Müfettişleri Derneği UKOME'de Temsilliyet İstedi

İstanbul Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği’nin Başkanı Av. Sami Güleçyüz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB)  “Katılımcı Bütçe” modeli için trafik güvenliğiyle ilgili fikir ve proje teklifi sundu..Teklifte FTM Derneği'nin UKOME'de Temsil Edilmesi istendi.

20 Ağustos 2021 - 15:08 - Güncelleme: 20 Ağustos 2021 - 16:33

Merkezi İstanbul’da bulunan ve 1998 yılından beri trafik paydaşı sıfatıyla faaliyet gösteren megakentte trafik denetimi için sivil inisiyatif olarak görev yürüten  Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği’nin Başkanı Av. Sami Güleçyüz’de bireysel olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB)  “Katılımcı Bütçe” modeli için trafik güvenliğiyle ilgili fikir ve proje teklifi sundu..

Başkan Av. Sami Güleçyüz,  İBB sorumluluk alanına giren https://butcesenin. istanbul/ “ adresi üzerinden bireysel olarak aktardığı trafik güvenliğiyle ilgili fikir ve proje teklifleri arasında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) üye sayısında düzenlemeye gidilerek, Fahri Trafik Müfettişleri Derneği’ne de  bir temsilci ile UKOME’de yer verilmesi teklifi de yer aldı.

Güleçyüz’ün teklifinde ; “ Fahri Trafik Müfettişleri Derneği olarak UKOME’ de yer almak isteriz..Trafiğin gizli gözü olarak fikirler, öneriler ve çözümler sunarak trafiğe katkı yapabiliriz..”denildi.

Başkan İmamoğlu’nun “Bütçe senin, karar senin İstanbul” sözleri ile sosyal medya hesabından duyurduğu uygulama ile İstanbullular, yatırımlar arasında tercih yaparak, öncelikleri belirleyecek, kaynakların ne şekilde kullanıldığını da bilecek.

İBB, adil ve ortak akla dayalı belediyecilik hizmeti sunmak, şeffaf ve katılımcı bir yönetim anlayışını hakim kılmak için Katılımcı Bütçe modelini hayata geçirdiğini açıkladı.

“Haydi! Bütçe Senin, Karar Senin. İstanbul için Birlikte Karar Verelim” sloganıyla başlatılan projeyle; yerel demokrasinin güçlendirmesi ve İstanbulluların şehir hakkında daha çok söz sahibi olması hedefleniyor.

İstanbul Kent Konseyi ve İBB Strateji Geliştirme Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen uygulama kapsamında, İBB’nin 2022 yılı bütçesi İstanbullularla birlikte hazırlanacak. İstanbullular yatırımlar arasında tercihte bulunarak öncelikleri belirleyecek ve belediye kaynaklarının ne şekilde kullanıldığını bilecek. Dahası, önerecekleri fikir ve projelerle, İstanbul’un sorunlarının çözümüne katkı sunacak, belediye çalışmalarına yön verecek.

Ardından yapılacak değerlendirmeler neticesinde, İBB 2020-2024 Stratejik Planı ve mevzuata uygun, teknik açıdan yapılabilir tüm projeler 21-29 Ağustos tarihleri arasında İstanbulluların oylamasına sunulacak.

Puanlama sonucunda seçilen projeler kamuoyu ile paylaşılacak ve İBB Meclisi’nin onayına sunulacak.

 

UKOME ÜYE SAYISINDA  2020 YILINDA DÜZENLEMEYE GİDİLMİŞTİ..

Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) üye sayısında düzenlemeye gidilmişti. Resmi Gazete'de yer alan yönetmeliğe göre daha önce büyükşehir belediyelerinin 11 üye, bakanlıklar, kamu kurumları ve çeşitli kamu kuruluşlarının 10 üye ile temsil edildiği UKOME'de kamunun ağırlığı 14'e yükseltilmişti..

DÜZENLEMEYE NEDEN İHTİYAÇ DUYULDU ? 

Resmi Gazete’de yayımlanan 31044 sayılı 19 Şubat 2020 tarihli yeni düzenlemeye göre;

- Bakanlık temsilci sayısı 1’den 4’e yükseltildi. Halihazırda var olan Milli Savunma Bakanlığı’nın yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının birer temsilci eklendi

- Halihazırda var olan Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’nden 1 temsilcinin yanı sıra TCDD Taşımacılık Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü’nden de 1 temsilci eklendi.

- UKOME’ye ilk kez AFAD kurumu da eklenmiş oldu.

- Böylece UKOME üye sayısında yerel yönetimler 11 üye ile mevcut sayılarını korurken, kamu kurumlarının 10 olan sayısı 14’e yükseltildi.

- UKOME’ye, belediye başkanının görevlendireceği kişinin başkanlık etmesi uygulamasında değişikliğe gidilmedi.

- Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu da 1 üye ile temsiliyetini sürdürecek.

UKOME’nin bu zamana kadar 21 üyesi vardı. 10 üye İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından atanıyor, geri kalan 11 üyenin 10’u ise kamu kurumlarından atanıyordu. 21’inci üyeyi ise belediye tarafından belirlenen özel kuruluş temsilcisi atıyordu.

UKOME, İstanbul'daki toplu taşıma araçlarının yanı sıra taksi, minibüs ve servis araçlarının ücret tarifelerini de belirlenmesinde karar mercii konumunda.

 

TR HABER AJANSI -** ÖZEL HABER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kolaysoft Teknoloji ve PKF İstanbul Arasında İşbirliği Yapıldı
Kolaysoft Teknoloji ve PKF İstanbul Arasında İşbirliği Yapıldı
Suveyda Filminin Galası Esenler’de Yapıldı
Suveyda Filminin Galası Esenler’de Yapıldı