|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Türk Dünyası Sinemacılar Çalıştayında Önemli Kararlar...
  • Reklam

Türk Dünyası Sinemacılar Çalıştayında Önemli Kararlar Alındı

Türk Dünyası Sinemacılar Çalıştayı 17 - 19 Aralık 2019 Tarihlerinde İstanbul’da Yapıldı ve önemli kararlar alındı…

30 Aralık 2019 - 10:52 - Güncelleme: 31 Aralık 2019 - 18:01

Türk Dünyası Sinemacılar Çalıştayı 18 - 19 Aralık 2019 Tarihlerinde İstanbul’da Yapıldı ve önemli kararlar alındı…

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Organizesi Avrasya Kültür Sanat Derneği ve Türk Dünyası Sinemacılar Birliğinin Proje ortaklığında Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü himayesinde, Beyoğlu Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ’nin katkılarıyla SE-SAM, FİLM-SAN vakfı, Avrasya Türk Dernekleri Federasyonunun Desteklediği, Türk Dünyası Sinemacılar Çalıştayı Türk Dünyasının 13 Bölgesinden 27 katılımcı ile Akgün Otelde gerçekleşti.

18 Aralık 2019 Tarihide saat 10.00 da başlayan Toplantıya Kazakistan'dan Sinema Genel Müdürü Arman Assenov, Kazak Film Genel Müdürü Kanat Torebay, Kırgızistan’dan Kültür E. Bakanı Milletvekili TÜRKPA Kültür Komisyonu Başkanı Sadık Şer-Niyaz, Kırgızistan Eski Sinema Genel Müdürü Talaybek Kulmendeyev, Özbekistan Özbek Film Müdürü Fatih Calalov, Tataristan Tat Film Genel Müdürü Aytuganova Milyauşa, Azerbaycan’dan Türk Dünyası Sinemacılar Birliği Genel Sekreteri Oktay Mir- Gasım, Tacikistan Sinema Genel Müdürü Nosir Rahmon, Türkmenistan’dan Türk Dünyası Sinemacılar Birliği Yürütme Kurulu Başkanı Hocakulu Narlıyev, Kuzey Kafkasya (Dagistan)’dan İliyas Bogatıryov, Türk Dünyası Sinemacılar Birliği Yürütme Kurulu eş Başkanı Serdar Gökhan, Yapımcı Fono Film Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Okan, SETEM Başkanı Mehmet Güleryüz, Dursun Güleryüz, Yapımcı Fedayi Öztürk, Yapımcı Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Genel Sekreteri Erdoğan Erdoğdu, Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Jüri Üyesi Prof. Dr. Şehrabanı Allahverdiyeva, Tercüman Elif Demir, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Muhasibi Okan Çalışkan, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir, Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Yurt Dışı Direktörü Bayram Bayrammuhamedov katıldı.

Türk Dünyası Sinemacılar Çalıştayında; Türk Dünyası sinemasının durumu, 2018-2019 Yıllarında Türk Dünyasında çekilen filmler, dizi film sayıları, bu ülkelerde vizyona giren filmler, bu ülkelerde yıllık kaç film izleyicisi ile buluşuyor, bu ülkelerdeki sinema salonları, bu ülkelerin film ve dizi yapımcılarının müşterek film ve dizi çekimleri için işbirliği, çekilen dizi ve filmlerin bu ülkelerde aynı anda vizyona girebilmesi gibi konular tartışıldı.  

İki gün süren Türk Dünyası Sinemacılar Çalıştayından sonra yayınlanan sonuç bildirisinde önemli maddeler yer aldı.

2. TÜRK DÜNYASI SİNEMACILAR ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ 
18-19 ARALIK 2019 İSTANBUL/TÜRKİYE

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonun organize ettiği, Türk Dünyası Sinema Platformu ve Avrasya Kültür Sanat Derneğinin proje ortağı olduğu T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının himayelerinde, SE-SAM ve Film-San Vakfının destek verdiği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ ve Beyoğlu Belediyesinin desteklediği “2. Türk Dünyası Sinemacılar Çalıştayı” 16-19 Aralık 2019 tarihleri arasında İstanbul Akgün Otelinde 11 farklı ülkeden 27 katılımcı ile başarıyla tamamlanmıştır.

1- Türk Dünyası Sinemacılar Çalıştayı Sonuç Bildirgesi'ndeki tavsiye ve öneriler, Türk Dünyası ülkelerinin Kültür Bakanlıkları başta olmak üzere ilgili devlet kuruluşlarındaki yetkilileriyle paylaşılacaktır. 

2- Türk Dünyası Sinema Platformu Yürütme Kurulu Üyeleri bulundukları ülke ve bölgelerden sorumlu oldukları hatırlatılarak görev dağılımı yapıldı. 

3- Kurul üyesi ülkelerin en az birer film belirleyerek Türk Dünyası Sinema Haftası etkinlikleri için Türk Dünyası Sinemacılar Platformu Yürütme Kuruluna Şubat 2020 sonuna kadar filmi teslim edeceklerdir. Bu filmler sekiz ülkede (Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Özbekistan, Tataristan, Rusya, Tacikistan) Türk Dünyası Sinemacılar Platformu Film Gösterimi Haftası etkinliklerinde gösterilecektir. Bu gösterim ve etkinlikler uygun görülen tarihlerde adı geçen ülkelerde gerçekleştirilecektir. Gösterimler ile ilgili altyapı çalışmalarını gösterim yapılacak ülke temsilcileri ve genel koordinatörleri yapacaktır.

4- 2020 yılında Türk Dünyası Film Festivalinin  gerçekleştirilmesi için Türk Dünyası Sinemacılar Platformuna çalışmalarda bulunulması amacıyla yetki verildi. 

5- 2020 Kazakistan gerçekleştirmesi planlanan Türk Dünyası 3. Sinemacılar Çalıştayı için Türk Dünyası Sinemacılar Birliği Yürütme Kurulu üyesi Kanat Törebay’a yetki verilmesine karar verilmiştir. 
6- Türk Dünyası Sinemacılar Birliği olarak Üniversitelerin İletişim Fakülteleri ile yapılan ortaklıkların arttırılarak devam ettirilmesi yönünde görüş birliğine varıldı.

7- Platform sekretaryası çalışmalarının daha düzenli ve ivedi yürütülebilmesi için 2 kişinin sekretarya da görevlendirilmesi ve kişilerin giderlerinin sağlanması amacıyla bir fon oluşturulması ile ilgili görüş birliğine varıldı. 

8- Kazakistan’da bir vakıf kurulması ve platform çalışma sahasındaki tüm sinemacılara vakfa üye olması yönünde çağrı yapılması, ayrıca Türkiye’de de bir vakıf kurulması ve kurulacak olan vakfa Türkiye’den ve Türk Dünyasından sinemacıların üye olması ve bu vakfın Kazakistan’daki vakıfa üye olması karara bağlandı.

9- 13-18 Nisan 2020 Duşanbe’de, 19-23 Nisan Almatı, 24-26 Nisan 2020 Bişkek sinema günlerinin düzenlenmesi kararlaştırıldı.

10- Tataristan Kazan’da düzenlenecek Sinema ve festival çalışmalarına destek verilmesi kararı alındı.

11- İkinci Dünya Savaşı’nı kazanan halklar arasında yer alan ve bizimde faaliyet gösterdiğimiz ülkeleri de içine alan coğrafyadaki 2. Dünya Savaşı konulu filmlerin dijitalleştirilmesi ile ilgili çalışmalara destek verilmesi kararlaştırıldı.

12- Türk Dünyası sinemalarının ve belgeselcilerinin, geçmişte ve günümüzde ürettiği filmlerin gösterimlerini yapabilecekleri bir TV/kültür kanalının kurulması ve bu konuda Kazakistan’da çalışmalar yürütülmesine destek verilmesi karara bağlandı.

13- Yeni Yürütme Kurulu listesi oluşturularak isimler oylamaya sunuldu ve yeni yürütme kurulu üyelerinin 2 yıl süreyle görev yapmaları karara bağlandı.  Türk Dünyası Sinemacılar Birliği yeni Yürütme Kurulu listesi ekte sunulmuştur. 

14-Türk Dünyası Sinemacılar Birliğinin Çalışmaları ve 2020-20121 Yıllarındaki Faaliyet programında Genel Koordinatörlüğe Menderes Demir, Koordinatör yardımcılığına Bayram Bayrammuhamedov getirildi. 19 Aralık 2019

Hojaguly NARLYYEV / TDSB Yürütme Kurulu Başkanı

Menderes DEMİR / Tertip Komitesi Başkanı

Bayram BAYRAMMUHAMEDOV / TDSB Genel Koordinatör

Erdoğan ERDOĞDU / Genel Sekreter

Timur YILMAZ - Alihan ERBAŞ / Sekretarya

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Ülkemize, Milletimize ve İstanbul'a Hizmet Davamızdan Asla Vazgeçmedik'
'Ülkemize, Milletimize ve İstanbul'a Hizmet Davamızdan Asla...
2023'e Kimse Heveslenmesin, Seçim de Bizim İstanbul da
2023'e Kimse Heveslenmesin, Seçim de Bizim İstanbul da