|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

‘Türk İllerinde Çocukluk Günleri’ Kitabı, Yüzleri...

‘Türk İllerinde Çocukluk Günleri’ Kitabı, Yüzleri Güldürecek

“Göçmen Soydaşlarımıza Destek için BİR GÜLER YÜZ” projesiyle hazırlanan ve Türk coğrafyasının çeşitli yörelerinden öykü yazarlarının birer-ikişer öyküle­rini armağan ettikleri; “Türk İllerinde Çocukluk Günleri” adlı eser göçmen soydaşlarımıza umut olacak.

03 Haziran 2019 - 23:24

Günümüzde bütün dünyada yaşanan ekonomik, sosyal ve siyasal problemler arasında, göç ve göçmen sorunu önemli bir yer tutuyor.

Savaş, terör, yoksulluk veya işsizlik nedeniyle ülkesini terk edenlerin yeni bir hayata atılması anında desteklenmesi önemli ve erdemli bir davranış.

“Göçmen Soydaşlarımıza Destek için BİR GÜLER YÜZ” projesiyle hazırlanan ve Türk coğrafyasının çeşitli yörelerinden öykü yazarlarının birer-ikişer öyküle­rini armağan ettikleri; “Türk İllerinde Çocukluk Günleri” adlı eser göçmen soydaşlarımıza umut olacak.

HAYIRSEVERLERE ÇAĞRI

“Göçmen Kardeşlerimize, Kendi Ayakları Üzerinde Durabilmeleri için BİR GÜLER YÜZ” Projesi kapsamında “Türk İllerinde Çocukluk Günleri” adlı anı kitabını hayata geçiren Proje büyük bir destek buldu. Balkan Göçmenleri Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve Bursa Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile proje kapsamında işbirliği başlatıldığını soydaş diğer derneklerle de görüşmelerin devam ettiği belirtildi.

Göçmen soydaşlar için 3 öneri sunan Av. Ahmet Buhari ve proje ortakları, “1- İşletmenizde iş ve eğitim verebilirsiniz. 2- Kardeşlerimizi projemize yönlendirebilirsiniz. 3- Bir kitap satın alabilirsiniz.” Diyerek hayırseverlere çağrıda bulundu.

‘GÖÇMEN KARDEŞLERİMİZ İÇİN BİR GÜLER YÜZ’

Proje; Av. Ahmet Buhari başkanlığında, Öğretmen Ali Ezgi, Dr. Mehmet Kum, Kültür Bakanlığı Çini Sanatçısı Meryem Buhari, Kimya Mühendisi Metin Eren, SMMM Nuran Uzun Turan, Çevre Mühendisi Uğur Daban, İstanbul Türkistanlılar Kültür ve Sosyal Yardım Derneği Başkanı Ekber Yassa, Yalova Balkan Göçmenleri Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Lütfi Özgür, Bursa Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Yunus Güneri tarafından hazırlandı.

KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURABİLMELERİ İÇİN

Ülkemize son beş yıl içerisinde göçmen ve sığınmacı olarak gelen soydaşlarımızdan, mağdur ve muhtaç bireylere destek olmak için proje başlattıklarını anlatan Av. Ahmet Buhari ve proje ortakları, “Göç olayının temel nedenleri arasında savaş, terör, yoksulluk ve işsizlik öne çıkıyor. İnsanlar, bütün bu nedenlerle yerlerini, yurtlarını, topraklarını terk ediyorlar.

Göçmen Kardeşlerimize, kendi ayakları üzerinde durabilmelerine, İş ve meslek sahibi olmalarına, eğitim almalarına katkı sağlamak yolunda BİR GÜLER YÜZ projesi başlattık. Proje kapsamında çocuklar, engelliler, öksüz ve yetimler, kadınlar, yaşlılar öncelikli olmak üzere tüm göçmen soydaşlarımıza çare olmak istedik. Öncelikle, işe yerleştirme, iş arama, eğitim katkısı sağlama hedefindeyiz. Bu projede sizin de adınız, çorbada tuzunuz olsun.” Dedi.

GÖÇMEN VE SIĞINMACI OLARAK GELEN SOYDAŞLARIMIZA KATKI

Grup adına açıklama yapan Av. Ahmet Buhari, “Amacımız Ülkemize son beş yıl içerisinde göçmen ve sığınmacı olarak gelen soydaşlarımızdan, mağdur ve muhtaç bireylere iş bulmak, mesleki ve teknik eğitim almalarının önündeki engelleri kaldırmak, eğitimle­rine katkıda bulunmak.  Onlara yöremize, yanımıza konuk gelen bir akrabamıza gösterdiğimiz kadar yakın olmaya çalışıyoruz. Sağlıklı ve huzurlu bir yaşam kurmalarına, yasa dışı işlerden uzak durmalarına, başkala­rının eline, insafına gereksinme duymadan güvenli bir yaşam sürmelerine destek olmayı hedefliyoruz. Göçten doğan yaralarını sarmalarına elverişli bir yol açmak, bu uğurda çabalara yönelebilecek kişi ve kuruluşla­ra örnek olmak istiyoruz…” Diye konuştu.

YASALARA AYKIRI YÖNTEM VE AMAÇLARA YÖNELENLER DESTEKLENMİYOR

Geldikleri ülkede ve ülkemizde yasalara aykırı yöntem ve amaçlara yönelmiş kişi ve kuruluşların projeye kabul edilmediğine dikkat çeken Proje ekibi, “Bu proje ayırımcılık gören, öz kültürünü sürdürme olanağından mahrum ve bu yüzden yaşam alanını terk etmek zorunda kalan soydaşlarımız topluluklar mensubu bireyleri, onları temsil eden ülke­mizde etkinlik gösteren Sivil Toplum Kuruluşlarını, proje amaçları doğrultusunda çalışmak isteyen özel ve resmi kişi, kurum ve kuruluşlarını kapsamaktadır.” Şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SWEATERS ile Çocuk Spor Festivali’nde Renkli Görüntüler
SWEATERS ile Çocuk Spor Festivali’nde Renkli Görüntüler
Yeni Opel Corsa’ya,  Yeni Bir Ödül Daha!
Yeni Opel Corsa’ya,  Yeni Bir Ödül Daha!