|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
"Türk Polisi Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Polisidir..!...
  • Reklam

"Türk Polisi Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Polisidir..! "

Emekli Emniyet Müdürü Yavuz Elbirler, sosyal medyada yer alan polis gruplarında yaptığı paylaşımda, " Türk Polisi Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Polisidir. " dedi

27 Haziran 2021 - 14:40 - Güncelleme: 27 Haziran 2021 - 16:22

Emekli Emniyet Müdürü Yavuz Elbirler, sosyal medyada yer alan polis gruplarında yaptığı paylaşımda, " Türk Polisi Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Polisidir. " dedi 

Emniyet teşkilatının çeşitli birimlerinde görev yapan ve  İl Emniyet Müdürü, Emniyet Genel Müdürlüğünde Daire Başkanı olarak şerefle ve gururla başarılı hizmetlerde bulunan emekli 1'inci Sınıf Emniyet Müdürü Yavuz Elbirler, polislerin yaşadığı sıkıntıları analiz ettiği makalesini polis grup sayfalarında paylaştı..

Yavuz Elbirler paylaşımında ; " Polis iktidarların ve şahısların değil Devletin Polisidir. Bunu hissetmek ve yaşamak ister. Şu son 40 yılda siyasilerin, organize suç çetelerinin arzu ve amaçları doğrultusunda hareket etmedikleri için, sürülen, görevden alınan kaç polis var diye araştırılsa, sanırım her kes polisten özür diler. Netice de her türlü olumsuzluğa rağmen Türk Polisi Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Polisidir.." ifadelerini kullandı.

Emniyet teşkilatı mensupları tarafından sevilen ve sayılan bilgili, deneyimli ve liyakat sahibi emekli polis müdürü Elbirler'in makalesinde şu ifadeler yer aldı : 

"POLİS İNTİHAR ETTİRİLİYOR..

Polis Teşkilatı, dolayısıyla bu teşkilatta görevli,çoğunlukla görünce selam vermediğimiz,her fısatta eleştirdiğimiz, başımız derde girdiğinde aradığımız, çağırdığımız,sığındığımız her rütbeden polis memurları, yürürlükteki yasalar çerçevesinde suç işlenmesini önlemek ve işlenen suçların faillerini yakalayarak adli makamlara teslim etmekle görevli ve yetkilidir.

Polisin men etme, yakalama, zor kullanma, ateşsiz ve ateşli silahları kullanma yetkileri, toplumsal olaylara müdahale, dağıtma esas ve usulleri, yasalar, yönetmelikler ve uygulama talimatlarında açıkça belirtilmiş ve öğretilmiştir.

Hal böyle iken, Dünyada ve Ülkemizde bazı Polis görevlilerinin, keyfi tutum ve davranışları, orantısız güç kullanmaları, güç kullanımının şiddet ve vahşete dönüştüğü maalesef görülmektedir.

Aynı kültürle yetişmiş, aynı eğitimi almış, aynı şartlarda görev yapan binlerce Polis görevlilerinden bazılarının bu tip davranışları, Devletin emrinde, halkın hizmetinde, bu halkın içinden çıkıp, bu halkın güvenliğini sağlamakla görevli Polisin imajını bozmakta ve Polis Teşkilatı mensuplarını da son derecede üzmektedir.

Kötü olan, yanlış olan emsal teşkil etmemelidir. '' Amerika da, İngiltere de, şurada burada Polis daha da sert davranıyor, onları görmüyor musunuz ? '', söz ve misali en yetkili ağızlardan çıkar ise üzümün üzüme bakarak daha da kararacağı bilinmelidir.

Polis, bugün, sayı, teçhizat, araç yönünden oldukça güçlüdür. Ancak görünen odur ki teori pratiğe olumlu şekilde yansıtılmamaktadır. İmkanların, personelin doğru kullanılmaması neticesi, şartları zorlaştırılarak görev bölgelerinde tutulan polis, özlük haklarından çalışma şartlarına, kendisine yöneltilen her türlü baskı ve aşağılamaya karşı, görevini en iyi şekilde yapamamanın ezikliği ile manen dağılmaktadır.

Görülen tablo içerisinde polis ; İyi yetişmemiş kimi amirlerin baskıcı, sert tutumları, ağır çalışma şartları, mesnetsiz yer değiştirme, üstlerine ve aynı rütbedeki arkadaşlarına güvensizlik, geçim şartları ve emekliliğinde içine düşeceği maddi zorluklar sebebiyle manen çökmektedir.

"Polislik  MAİŞET Mesleği değildir.." derlerdi meslek büyüklerimiz. Bu Sayın Bakanın dediği anlam da değildir. "Polislik gönül mesleğidir.." ancak evinden çıkar iken geri dönebileceği şüpheli polisin ve ailesinin yaşam şartlarının iyi olması yadsınamaz bir gerçektir. Sosyal Medya da aşırı güç kullanımına karşı Polis görevlilerinin fikirleri, görüşleri neyin neden olduğu birçoğu tarafından açıkça dile getirilmektedir.

Meydanlarda, sokaklarda iki tip gösterici vardır:

Demokratik haklarını kullanan samimi insanlar

Hak arayışı maskesi ile yakıp, yıkan, Polise saldıran marjinal guruplar.

İki tip Polis var:

Suç işleme lüksünün olmadığını bilen her şeye rağmen görevini en iyi şekilde yapmaya çalışanlar.

Aşırı güç kullananlar : İnsanın doğası gereği bir kısım yöneticiler terfi, tayin ve makam hırsı ile iktidar sahiplerine yakın olabilirler ve olmaktadırlar da.

İki tip politikacı var:

Olayları tahrik eden, sokağa çıkmayı teşvik eden tehdit eden, ötekileşen, ötekileştiren, ötekileştirilmiş olmayı ötekileştirerek yenmeye çalışan. Hoşgörüden uzak, kibirli, ayrıştırıcı.

Polisi sopası gibi görüp şamar oğlanı muamelesi yapanlar.

Halkı sokağa dökmemeye çalışan, sağ duyuyu tavsiye eden.

Hiç şüphesiz Polis iktidarların ve şahısların değil Devletin Polisidir. Bunu hissetmek ve yaşamak ister. Şu son 40 yılda siyasilerin, organize suç çetelerinin arzu ve amaçları doğrultusunda hareket etmedikleri için, sürülen, görevden alınan kaç polis var diye araştırılsa, sanırım her kes polisten özür diler.

Netice de her türlü olumsuzluğa rağmen Türk Polisi Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Polisidir."

 

** ÖZEL HABER-** Halis KAHRAMAN-**TR HABER AJANSI

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kamu Bankalarından KONUT Kredi Faiz İndirimi
Kamu Bankalarından KONUT Kredi Faiz İndirimi
Büyükelçiler Geri Adım Attı, Erdoğan Olumlu Karşıladı
Büyükelçiler Geri Adım Attı, Erdoğan Olumlu Karşıladı