|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Türk Vatandaşlarına Azerbaycan Vizesi Kalktı
  • Reklam

Türk Vatandaşlarına Azerbaycan Vizesi Kalktı

Azerbaycan’a yolculuk yapmak isteyen Türk vatandaşları artık vizesiz olarak seyahat edebilecekler.

24 Ekim 2020 - 23:31

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çabalarıyla, Azerbaycan’a yolculuk yapmak isteyen Türk vatandaşları artık vizesiz olarak seyahat edebilecekler.

Başlatılan uygulama öncesinde Azerbaycan’a gitmek isteyen Türk Vatandaşlarının, havayolu kullanmaları halinde Bakü’de bulunan Haydar Aliyev Havaalanından vize almaları, kara yolunu kullanmaları halinde ise yolculuk öncesinde Azerbaycan Elektronik Vizesine başvurmaları gerekmekteydi.

TÜRKİYE  VE AZERBAYCAN ARASINDA YENİ BİR DÖNEM BAŞLADI

1 Eylül 2019 tarihinde itibaren başlatılan uygulama ile birlikte ulaşım için havayolu ya da karayolu tercihine göre ayırt edilmeksizin, 30 güne kadar ki seyahatler için Türk vatandaşlarından vize talep edilmeyecek.

Azerbaycan’dan 30 günden fazla kalmak istenmesi halinde ise, Türkiye’deki Azerbaycan Dış Temsilcilikleri ( Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği , Azerbaycan İstanbul Başkonsolosluğu, Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu) aracılığı ile klasik vizeye başvurulması  gerekiyor.

ÇAVUŞOĞLU DUYURMUŞTU

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 25 Temmuz'da yaptığı açıklamada Azerbaycan'ın Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasını 1 Eylül'den itibaren kaldıracağını açıklamıştı.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Çavuşoğlu, "Cenap Cumhurbaşkanı (İlham) Aliyev'in Sayın Cumhurbaşkanımıza geçen hafta ilettiği üzere Azerbaycan Türk vatandaşlarına 1 Eylül'den itibaren vizeyi kaldırıyor. 'Bir millet iki devlete' yakışan oldu!" ifadesini kullanmıştı.

AZERBAYCAN DA AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise, Azerbaycan ile Türkiye arasındaki tarihi kültürel köklere, dostluk, kardeşlik ve dayanışmaya dayalı ilişkilerin ulusal lider Haydar Aliyev'in "bir millet, iki devlet" sözlerine uygun en üst düzeyde olduğu ifade edilmişti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çabalarıyla ikili ilişkilerin başarıyla geliştiğine işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Azerbaycan ve Türkiye arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık, ülkelerimiz arasında vize alanında iş birliğinin ele alınmasını ve halklarımızın serbest dolaşımının sağlanmasını zorunlu kılmıştır. Bu açıdan, Azerbaycan'ı 30 güne kadar ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti'nin geçerli ulusal pasaportuna sahip vatandaşları için 1 Eylül'den itibaren vize talebi karşılıklı şekilde iptal ediliyor."

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığının, vize şartının iptaliyle ilgili Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığına nota gönderdiği bilgisi paylaşılan açıklamada, Azerbaycan'da 30 günden fazla kalmak isteyen Türk vatandaşlarının statüsünün, Azerbaycan'ın ilgili yasalarıyla düzenlendiği belirtildi.

Açıklamada, Türkiye'nin Azerbaycan vatandaşlarına 30 güne kadar vize muafiyeti uyguladığı hatırlatılarak Azerbaycan'ın kararının iki ülke arasındaki kardeşlik ve dostluk ilişkilerinin geliştirilmesine büyük katkı sağlayacağı yinelendi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Helikopter ve Drone ile trafik denetiminde sürücülere CEZA
Helikopter ve Drone ile trafik denetiminde sürücülere CEZA
Gençlerimizi ve Geleceğimizi ZEHİRLETMEYECEĞİZ..!
Gençlerimizi ve Geleceğimizi ZEHİRLETMEYECEĞİZ..!