|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Azerbaycan’dan Ermenistan’a Uyarı
  • Reklam

Azerbaycan'dan Ermenistan'a Uyarı

Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı: ​​​​​​​"Azerbaycan insani ateşkese bağlıdır, ancak sivil nüfusunu ve mevkilerini korumak için misilleme yapma hakkını saklı tutar.”

26 Ekim 2020 - 22:54 - Güncelleme: 27 Ekim 2020 - 02:05

Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı: "Azerbaycan insani ateşkese bağlıdır, ancak sivil nüfusunu ve mevkilerini korumak için misilleme yapma hakkını saklı tutar.”

Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti arasında varılan ikinci mutabakat ta Ermeni silahlı güçleri tarafından ihlal edildi.

İnsani ateşkesin ilan edilmesi ve oluşturulan ikinci deklarasyondan sonra “Ermenistan'ın insani ateşkesi ağır ihlali olduğunu” ifade eden Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan'a karşı saldırgan politikasını sürdürdüğünü ve anlaşmazlığın müzakerelerle çözümüne kayıtsız kaldığını belirterek tepki gösterdi.

Yaşanan olayların dünya kamuoyun tarafından izlendiğine dikkat çeken Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan’ın savaş suçu işlediğine dikkat çekerek, “Aynı zamanda, insani ateşkese ulaşmak için çalışan arabulucuların çabalarına Ermenistan'ın saygısızlığıdır.” Açıklamasında bulundu.

Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nın açıklaması şöyle:

“Bir kez daha iyi niyet gösteren Azerbaycan, hümanizm prinsipleri üzerine 18 Ekim'de insani ateşkesi kabul etti.

Anlaşmanın açıklanmasının hemen ardından Ermeni silahlı kuvvetleri, Azerbaycan'ın Cebrail kentine Cebrayil bölgesinde Araz Nehri boyunca işğalden kurtarılan köylere yerel saatle 00.02'de havan ve top atışları ile ateş etti.

Ermenistan silahlı kuvvetleri gece 00.05'ten 03.25'e kadar ateşkesi ihlal ederek, iki ülke sınırındaki Azerbaycan'ın Gedebey ve Tovuz bölgelerindeki Azerbaycan mevzilerine büyük kalibreli silahlarla ateş açtı.

Ateşkes anlaşmasına rağmen gece cephede durumu gergin tutan Ermeni silahlı kuvvetleri sabah saat 07.00'de Ağdara, Füzuli, Hadrut ve Cebrayil yönüne saldırı girişiminde bulundu.

Ermenistan'ın ikinci deklarasyondan sonra insani ateşkesi ağır ihlali, Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı saldırgan politikasını sürdürdüğünü ve anlaşmazlığın müzakerelerle çözümüne kayıtsız kaldığını göstermektedir. Aynı zamanda, insani ateşkese ulaşmak için çalışan arabulucuların çabalarına Ermenistan'ın saygısızlığıdır.

Azerbaycan insani ateşkese bağlıdır, ancak sivil nüfusunu ve mevkilerini korumak için misilleme yapma hakkını saklı tutar.”

İLK ANLAŞMADA DA ERMENİSTAN TERÖRÜ

10 Ekim 2020 GÜNÜ Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanları arasında Rusya Federasyonu arabuluculuğunda Moskova'da yapılan görüşmede varılan mutabakata rağmen, Ermeni silahlı güçleri anlaşmayı ihlal ederek savaş suçu sayılacak saldırılarda bulunmuştu.

Ermeni silahlı güçleri anlaşmayı ihlal ederek; Azerbaycan'ın Ağdam ve Terter bölgelerine ateş açtı ve ardından Hadrut ve Cebrayil yönünde taarruz denemesi yaptı.

ERMENİSTAN’DAN SİVİLLERE SALDIRI

Ermenistan masum sivilleri ve çocukları hedef alarak terörist saldırılarda bulundu.
Sugovşan bölgesinde Ermeni askerlerinin cesetlerini toplayan, beyaz bayrakla açıkça işaretlenmiş sıhhi tıbbi bir araç Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından vuruldu, bir sağlık çalışanı ağır şekilde yaralandı.
Azerbaycan'ın en büyük ikinci şehri ve cephe hattının çok ötesinde olan Gence 11 Ekim gecesi, Ermenistan silahlı kuvvetleri tarafından roket ateşine maaruz kaldı.

Saldırıda çocuklar da dahil olmak üzere yedi sivil katledildi ve 34 kişi yaralandı.
İnsani ateşkes anlaşmasının ardından Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından sivillerin ve şehirlerin bombalanması da barbarlığın bir başka örneği oldu.

Bir yanda Ermeni liderlerinin ateşkes çağrıları diğer yanda masum sivillere füzeyle saldıran Ermeni silahlı kuvvetleri ile Ermenistan’ın ikiyüzlü ve terörist zihniyetinin göstergesi olarak yorumlandı.
Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırgan politikasının bir parçası olarak sivillere, evlere ve sağlık personeline kasıtlı olarak ateş açması, ülkenin uluslararası insancıl hukuk ve Cenevre Sözleşmeleri de dahil olmak üzere uluslararası hukukun temel norm ve ilkelerini göz ardı ettiğini bir kez daha ortaya koyuyor.

Açıkça yükümlülüklerini ihlal eden Ermenistan'ın bu terörist saldırıları, uluslararası hukuka ve uluslararası yükümlülüklere uymaması uluslararası kamuoyunun da dikkatlerini çekiyor.YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkentte 17 Araç Kiralama Firmasına CEZA kesildi
Başkentte 17 Araç Kiralama Firmasına CEZA kesildi
Antalya'da operasyonla aranan 53 kişi yakalandı
Antalya'da operasyonla aranan 53 kişi yakalandı