|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Türkiye’nin 5 Yıllık İhtiyacını Karşılayacak Doğal Gaz...
  • Reklam

Türkiye’nin 5 Yıllık İhtiyacını Karşılayacak Doğal Gaz Rezervi Bulundu

Trakya çevresinde Türkiye açısından heyecan verici gelişmeler yaşanıyor. Tekirdağ'da Türkiye’nin 5 Yıllık İhtiyacını Karşılayacak, 286 milyar metre küp doğalgaz rezervi bulundu.

02 Ocak 2020 - 23:06

Trakya çevresinde Türkiye açısından heyecan verici gelişmeler yaşanıyor.  Tekirdağ'da Türkiye’nin 5 Yıllık İhtiyacını Karşılayacak, 286 milyar metre küp doğalgaz rezervi bulundu.

Bölgede doğal gaz olduğuna inanan Norveçli Equinor ve Kanadalı Valeura firmasının Tekirdağ'ın Muratlı ilçesinde yürüttüğü keşif çalışmaları sonucunda, rezerv rakamı yaklaşık 286 milyar metreküp olduğu tahmin edilen doğalgaz tespit edildiği belirtildi. Araştırmacı kuruluşlar, Muratlı ilçesine bağlı Yukarısırt, Yeşilsırt ve Karacakılavuz köylerinde keşif çalışmalarına devam ediyor.

Norveçli Equinor ve Kanadalı Valeura firmasının Tekirdağ’ın Muratlı ilçesinde, Kuzey Amerika'daki arama teknolojilerinin Türkiye'de uygulanmasıyla yürütülen keşif çalışmaları başarıyla sonuçlandı.

Tekirdağ’ın Muratlı ilçesi Yukarısırt köyündeki bir arazide doğal gaz tespit eden Norveçli Equinor ve Kanadalı Valeura firmasının uzmanları, çalışmalarda diğer bölgelerde de gaz bulunulabileceğine dikkat çekti. 

TÜRKİYE’NİN 5 YILLIK DOĞAL GAZI

Trakya bölgesinde gerçekleştirilen doğal gaz ve petrol keşif çalışmaları için Mayıs 2016’da sözleşme imzalayan Norveçli Equinor firması ile Kanadalı Valeura firmalarının keşfi, bölge halkı tarafından heyecanla karşılandı. Keşif çalışmaları kapsamında kanıtlanmış hidrokarbon kaynaklarına ulaştıklarını belirten yetkililer, bir bölgede Türkiye’nin 5 yıllık ihtiyacını karşılayacak doğal gaz bulunduğunu ifade etti.

Türkiye'nin yıllık gaz ihtiyacının 50 milyar metreküp olarak olduğunu ifade eden uzmanlar, tespit edilen doğal gaz rezervinin yaklaşık 286 milyar metreküp olduğunu ve bunun Türkiye’nin 5 yıllık ihtiyacına karşılık geldiği ifade edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EGM'den sosyal medya açıklaması
EGM'den sosyal medya açıklaması
Çağın Polisi Dergisi, Temmuz sayısı çıktı
Çağın Polisi Dergisi, Temmuz sayısı çıktı