|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Ulaşım zamları enflasyonu uçurdu
  • Reklam

Ulaşım zamları enflasyonu uçurdu

Merkez Bankası'nın hazırladığı 'Haziran ayı fiyat gelişmeleri' raporuna göre, Ulaşım zamları enflasyonu uçurdu..

06 Temmuz 2020 - 15:31 - Güncelleme: 06 Temmuz 2020 - 15:39

Merkez Bankası'nın hazırladığı 'Haziran ayı fiyat gelişmeleri' raporuna göre,  Ulaşım  zamları enflasyonu uçurdu..

Rapora göre ; enflasyonu en fazla yükselten iki ürün uçak bileti ve otobüs biletleri oldu. Uçak biletinin ücreti yüzde 12,39, otobüs biletlerinin ücreti ise haziran ayında yüzde 23,52 arttı.

Merkez Bankası'nın hazırladığı 'Haziran ayı fiyat gelişmeleri' raporuna göre normalleşmeyle birlikte biriken zamlar haziranda patlayınca yıllık enflasyon yüzde 12'yi aştı.

Haziran ayında yıllık enflasyon 1,13 puan artışla beklentilerin üzerinde artarak yüzde 12,62 seviyesine çıktı.

Vatandaş karantinadan çıktıktan sonra fiyatlarda ciddi bir artış gördü. Salgın süresince zarar eden işletmeler kontrollü sosyal hayata geçilmesiyle birlikte hizmetlerine zam yaptı.

UÇAK BİLETİ VE OTOBÜS BİLETİ ÜCRETLERİ UÇTU

Merkez Bankası tarafından hazırlanan haziran ayı fiyat gelişmeleri raporuna göre enflasyonu en fazla yükselten iki ürün uçak bileti ve otobüs biletleri oldu. Uçak biletinin ücreti yüzde 12,39, otobüs biletlerinin ücreti ise haziran ayında yüzde 23,52 arttı.

TÜİK'in mayıs ayında yaptığı hesaba göre otobüs bileti fiyatlarında vatandaşın bütün tepkilerine rağmen bir fiyat artışı yaşanmamıştı. TÜİK'in hesabına göre bir şehirler arası otobüs bileti 77 TL olarak hesaplanmıştı. Resmi rakamlara göre haziran ayında otobüs biletleri 95 TL seviyesine çıktı. TÜİK’in hesabına göre ortalama uçak bileti ücreti ise 1484 TL’den 1668 TL’ye çıktı. Oysaki mayıs ayında bakanlık otobüs bileti fiyatlarına tavan uygulaması getirmiş ve en düşük şehirler arası otobüs bileti ücreti 100 TL olarak açıklanmıştı. En yüksek bilet fiyatı ise 500 TL olmuştu.

KUAFÖR VE LOKANTALAR ENFLASYONU YUKARI ÇEKTİ

Yukarıdaki ürün grupları karantina sürecinde kapalı olduğu için zamlanırken pandemi sürecinde artan döviz kuru da fiyatlara yansıdı. Normalleşme ile birlikte otomobil, beyaz eşya ve diğer elektrikli aletler yüzde 2,88 zamlandı. Haziran ayında sebze ücretlerindeki yıllık artış ise yüzde 21,39'a çıktı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'de Can kaybı 5813’e Vaka Sayısı 238 bin 450'ye Yükseldi
Türkiye'de Can kaybı 5813’e Vaka Sayısı 238 bin 450'ye...
Neil Armstrong'un Oğlu; Babam Uzaylılara İnanıyordu! 
Neil Armstrong'un Oğlu; Babam Uzaylılara İnanıyordu!