|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
’Yuva’ Varşova Film Festivali’nde!
  • Reklam

'Yuva' Varşova Film Festivali'nde!

Emre Yeksan’ın dünya prömiyerini 75. Venedik Film Festivali’nin Biennale College Cinema bölümünde yapan yeni filmi YUVA, 34. Varşova Film Festivali’nde ilk ve ikinci filmlerin yer aldığı bölümde yarışıyor.

16 Ekim 2018 - 16:16 - Güncelleme: 17 Ekim 2018 - 05:22

Emre Yeksan’ın dünya prömiyerini 75. Venedik Film Festivali’nin Biennale College Cinema bölümünde yapan yeni filmi YUVA, 34. Varşova Film Festivali’nde ilk ve ikinci filmlerin yer aldığı bölümde yarışıyor.

İki yıl üst üste Venedik’te ilk iki filmiyle yer alan yönetmen Emre Yeksan’ın ikinci uzun metrajı YUVA, 34. Varşova Film Festivali kapsamında dört gösterimle seyirciyle buluşuyor. İlk ve ikinci filmlerin yer aldığı bölümde yarışan YUVA’nın gösterimleri yönetmen Emre Yeksan ve görüntü yönetmeni Jakub Giza’nın katılımıyla gerçekleşiyor.

Ormanda münzevi bir hayat yaşamayı seçmiş bir adamın hikâyesini anlatan YUVA’nın çekimleri İğneada’da yapıldı. Biennale College - Cinema’nın 2017/18 döneminde finanse etmeye layık bulduğu üç projeden biri olan YUVA, Türkiye’den bu programın desteğini alan ilk film olma özelliğini de taşıyor.

2018/10/2018-10-17-05-07-20.jpg

“KÖRFEZ” FRANKFURT ve DUHOK’TA!

Yönetmen Emre Yeksan’ın, şehirdeki çevre felaketinin ardından yeni bir dünyayı keşfetmeye başlayan bir adamın öyküsünü anlattığı ilk filmi Körfez’in festival gösterimleri devam ediyor. Film, bu yıl 14-19 Ekim tarihleri arasında düzenlenen 18. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali kapsamında bugün Frankurtlu sinemaseverlerle buluşacak ve jüri tarafından En İyi Film ve En İyi Müzik (Ekin Fil) dallarında değerlendirilecek. Körfez haftaya ise Emre Yeksan’ın katılımıyla 21 ve 22 Ekim tarihlerinde 6. Duhok Uluslararası Film Festivali, Dünya Sineması Yarışması bölümünde gösterilecek.

Körfez’in yaklaşan diğer İstanbul gösterimleri ise şöyle:

24 Ekim Çarşamba günü Mimarlar Odası’nda 18:45’te XII. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali’nde izleyicilerle buluşacak filmin ardından Mücella Yapıcı ve Emre Yeksan bir söyleşi yapacak. 31 Ekim’de Başka Sinema kapsamında Sabancı Üniversitesi’nde Emre Yeksan’ın katılımıyla Körfez gösterilecek. Filmin ardından bir söyleşi de gerçekleştirilecek.

Körfez, dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl 32. Venedik Uluslararası Eleştirmenler Haftası’nda yapmıştı. 54. Ulusal Yarışma’dan En İyi Senaryo ödülü, 24. Uluslararası Adana Film Festivali'nden Jüri Özel Ödülü, 37. İstanbul Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü’ne (Ulusal Yarışma) layık görülen Körfez son olarak Crossing Europe Film Festivali Jüri Özel Ödülü’nü kazandı.

'Yuva' Varşova Film Festivali’nde!

Görüntü yönetmeni Jakub Giza ve yönetmen Emre Yeksan 34. Varşova Film Film Festivali'nde YUVA gösterimindeler.

Kast ekibi:
Yapım Şirketi: İstos film 
Yapımcı: Anna Maria Aslanoğlu
Senaryo: Emre Yeksan
Editör: Selda Taşkın
DOP: Jakub Giza
Müzik: Mustafa Avcı
Oyuncular: Kutay Sandıkçı, Eray Cezayirlioğlu, İmren Şengel, Okan Bozkuş
Ses: Bora Kasırga, Rıdvan Aytekin

Açıklama:
Veysel geçmişini, ailesini ve kent yaşamını, ormanda yaşamak ve doğaya daha yakın olmak için terk etti. Fakat bir gün yaban hayatına yön veren arazi yatırımcılara satılıyor. Küçük kardeşi Hasan, onu terk etmeye ikna etmek için şehirden geliyor. Tahliye tehdidi hızla büyüdüğü için, iki kardeşin kesişen çatışması büyülü bir evin keşfine yol açar: Yeryüzünün altında bir evren… Doğanın teşebbüs girişimi ile ilgili olağandışı bir hikaye. İnsanlığımızın ne kadarını geride bırakabiliriz? Evrimi ne kadar geri alabiliriz? Ya da belki de çağdaş varoluşumuz ve ilkel çekirdekler düşündüğümüz kadar uyumsuz değil midir?

Yönetmen (-s): Emre Yeksan
Türk yönetmen ve senarist, 1981 yılında İzmir'de doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Paris-Sorbonne Üniversitesi film çalışmalarından mezun oldu. Paris'te reklam yazarlığı ve müzik videoları için senaryo yazarı asistanı ve serbest yapımcı olarak çalıştı. 2008 yılında İstanbul'a taşındı ve o zamandan beri Semih Kaplanoğlu, Kamen Kalev ve Hüseyin Karabey gibi yönetmenlerle birlikte yapımcı olarak çalışıyor. İlk uzun metraj filmi “The Gulf” (2017), Venedik Uluslararası Film Eleştirmenleri Haftası'nda prömiyerini yaptı. En son filmi “Yuva” (2018), Venedik Uluslararası Film Festivali'nde prömiyeri yaptı.

Yönetmenin filmografisi

2018 Yuva 
2017 Körfez / Körfez 
2016 Hoşgeldin Lenin! Lenin'e hoş geldin! (kr.m. dok./short doc) 
2014 Aziz (kr.m./short)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EYT'lilerin Umut Partisi Genel Başkanı Bozkurt; 'Her Kadın bir Annedir'
EYT'lilerin Umut Partisi Genel Başkanı Bozkurt; 'Her Kadın bir...
2020'de kaza yeri ve kaza sonrası can kaybı AZALDI
2020'de kaza yeri ve kaza sonrası can kaybı AZALDI