|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
2 bin 511 Engelli Öğretmen Adayının Umudu Haziran Atamasında
  • Reklam

2 bin 511 Engelli Öğretmen Adayının Umudu Haziran Atamasında

Şubat 2021 engelli öğretmen atamasında verilen 500 kontenjanın talebi karşılamadığını belirten engelli öğretmen adayları her yıl Haziran'da yapılan atamalarda kalan 2511 engelli öğretmenin atanmasının yapılmasını istiyor.

14 Mayıs 2021 - 22:56

Şubat 2021 engelli öğretmen atamasında verilen 500 kontenjanın talebi karşılamadığını belirten engelli öğretmen adayları her yıl Haziran'da yapılan atamalarda kalan 2511 engelli öğretmenin atanmasının yapılmasını istiyor.

26 Nisan 2020 tarihinde yapılması planlanan, ancak pandemi gerekçesiyle üç kez ertelendikten sonra 15 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilen Engelli Kamu Personeli Sınavı'nda (EKPSS) başarılı olan engelli öğretmen adayları, Haziran ayında atama bekliyor.

Engelli öğretmenlerden 3 bin 11 kişinin başarılı olduğu EKPSS sonrasında 2021 Şubat ayındaki atamada sadece 500 engelli öğretmene kontenjan verildi. Atanamayan 2 bin 511 engelli öğretmen ise atanmak için sesini duyurma mücadelesi veriyor.

2511 ENGELLİ ÖĞRETMEN HAZİRAN ATAMASI MÜJDESİ BEKLİYOR

Engelli Öğretmen adayları iki yılda bir, çiftli yıllarda EKPSS sınavına giriyor. Sınavda elde ettikleri puan üstünlüğüne göre Şubat ve Haziran aylarında olmak üzere yılda iki kez atama yapılıyor. Sınava 2020 yılında girdiklerine dikkat çeken Engelli öğretmen adayları, Türkiye Haber Ajansı’na yaptıkları açıklamada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a seslenerek atanma taleplerini ilettiler.

EKPSS’ye girişte de 3 kez erteleme ile hak kaybına uğradıklarını ifade eden Engelli öğretmen adayları hak kaybına uğrayan engelliler olarak Haziran ayındaki atamalarda görev almayı umut ettiklerini söylediler.

HAK KAYBINA UĞRADIK

Atanmak istediklerini belirten engelli öğretmen adayları; “EKPSS Sınavı-, 2020 Nisan ayında yapılması gerekirken pandemi gerekçesi ile 3 kez ertelendi. Ertelemeler sonucunca nihayet 15 Kasım 2020 tarihinde sınavımıza girdik ve puanlarımızı aldık. Büyük umutlarla yapılacak Şubat atamasını bekledik. Ama verilen 500 kontenjan hepimizi hüsrana uğrattı. 500'ü 72 branşa dağıtınca her bölümden çok az kişi atanmış oldu. Yüksek puanlarımızla atanamadık.
Şu an önümüzde Haziran atama dönemi var. Hemen hemen her sene yapılmış olan Haziran atamasının bu yıl da 2511 Engelli Öğretmenin taleplerini karşılayacak şekilde yapılmasını istiyoruz. Sayımız şuan 2511. Tek ihtiyacımız Haziranda iyi bir atama ile engelleri aşmak, istihdam alanımız olan okullarımızda yer almak. Zorluklarla engellerle geçen hayatlarımızın atama ile bir nebze de olsa kolaylaşmasını diliyoruz. Aylardır sesimizi duyurmaya çalışıyoruz, tek isteğimiz atamamızın Haziran ayında yapılması.” Dediler.

SOSYAL MEDYADAN ÇAĞRI

Bu arada Sosyal medyada yayımladıkları video ile de seslerini duyurmaya çalışan engelli öğretmen adayları Hükümete, Maliye Bakanına ve Milli Eğitim Bakanı’na çağrıda bulunarak, “Hak kaybına uğratıldık, haklarımızı istiyoruz. 'Sizleri anlıyoruz' gibi soyut cümlelerden ziyade 'Tüm engelli öğretmen adaylarımızı atıyoruz' diyerek somut adımlar bekliyoruz. O zaman bizi anlamış olurlar. 10-16 Mayıs Engelliler Haftası'nın bayrama denk gelmesindeki en büyük beklentimiz, Cumhurbaşkanımızın bize çifte bayram mutluluğu yaşatarak 2511 engelli öğretmen adayına atama müjdesi vermesi. Engelli öğretmenler olarak ayrıca, Maliye Bakanımızdan bize kaynak ayırmasını ve Milli Eğitim Bakanımızdan da 2 bin 511 kontenjan açmasını talep ediyoruz.” Açıklamasını yaptılar…

CUMHURBAŞKANI’NA VİDEOLU MESAJ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendikleri videoda “Haziran ayında yapılacak olan atama döneminde 2 bin 511 engelli öğretmen adayının atanmasını umut ediyoruz.” Diyerek şunları söyledi: “Herkes gibi uzun süren eğitim döneminde diğer engelsiz eğitim fakültesi öğrencileriyle aynı koşullarda derslere girip zor koşullar altında diplomalarımızı aldık. Bizler bin bir zorlukla okulunu bitirmiş, 2020 EKPSS'ye girmiş atanmayan engelli öğretmenleriz. Fakat kontenjanların azlığından maalesef biz de etkilendik. Haziran ayında yapılacak engelli öğretmen atamalarında toplam engelli öğretmen sayımız olan 2 bin 511 kişinin atanmasını talep ediyoruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Uzman Posta ve Uyumsoft İş Birliği Anlaşması İmzaladı
Uzman Posta ve Uyumsoft İş Birliği Anlaşması İmzaladı
Üreten İnsanlarımızın Kapısını Dünyaya Açıyoruz
Üreten İnsanlarımızın Kapısını Dünyaya Açıyoruz