|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
2020 Nobel Ödülleri Açıklandı
  • Reklam

2020 Nobel Ödülleri Açıklandı

2020 Nobel Ödülleri Sahiplerini Buldu. Fakat 64 yıl sonra bir ilk yaşanacak ve 2020 Nobel Ödül Töreni bu yıl gerçekleşmeyecek. İşte tüm kategorilerin kazananları!

28 Ekim 2020 - 23:12

2020 Nobel Ödülleri Sahiplerini Buldu. Fakat 64 yıl sonra bir ilk yaşanacak ve 2020 Nobel Ödül Töreni bu yıl gerçekleşmeyecek.

Ödülleri dağıtan Nobel Vakfı tarafından, 2020 Nobel Ödül Töreni'nin korona virüs pandemisi nedeniyle iptal edildiği açıklandı.

2020 NOBEL Ödülleri dijital ortamda verilecek

Nobel Ödül Töreni, 1956’dan bu yana ilk kez pandemi nedeniyle iptal edildi. Her yıl aralık ayının ikinci haftasında İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen törenle sahiplerini bulan Nobel ödüllerinin bu yıl dijital ortamda verileceği belirtiliyor.

Salgın nedeniyle gerçekleştirilemeyeceği belirlenen törende her sene 6 dalda Nobel ödülü veriliyordu.

Ödülleri dağıtan Nobel Vakfı Başkanı Lars Heikensten yaptığı açıklamada, “Pandemi, insanlık için büyük bir kriz aynı zamanda Nobel Vakfı’nın karşı karşıya kaldığı sorunların daha da önemli hale geldiği anlamına geliyor. Bu yüzden insanlara bilimin önemi hatırlatılacak” açıklamasını yaptı.

Nobel Ödül Töreni en son 1956 yılında Sovyetler Birliği’nin Macaristan’daki varlığını protesto amacıyla iptal edilmişti. 64 yıl sonra ikinci kez iptal edilmiş oldu.

Albert Nobel’in ölüm yıl dönümünde verilen ödüller bu yılda 10 Aralık’ta sahiplerine dağıtılacak.

2020 NOBEL Kimya Ödülü

2020 Nobel Kimya Ödülünü, DNA biçimlendirme araçlarını geliştiren iki bilim kadını kazandı.

Emmanuelle Charpentier ve Jennifer Doudna, gen biçimlendirme teknolojisindeki çalışmalarıyla Nobel Kimya Ödülünü paylaşan ilk kadınlar oldu.

Crispr-Cas9 adıyla bilinen “genetik makaslar” yaşayan hücrelerdeki DNA’larda belirli ve hassas değişiklikler yapmaya izin veriyor. İkili, 1 milyon 110 bin dolarlık para ödülünü de paylaşacak.

Charpentier ve Doudna’nın geliştirdiği araç, hem temel bilim araştırmalarında kullanıla bilir hem de kalıtımsal hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.

2020 NOBEL Fizik Ödülü

2020 Nobel Fizik Ödülü uzaydaki kara delikleri araştıran bilim insanları Sir Roger Penrose, Reinhard Genzel ve Andrea Ghez’e verildi.

Nobel Komitesi, üç bilim insanının çalışmalarıyla uzaydaki kara delik olgusunun daha iyi anlaşılmasını sağladıklarını vurguladı.

Komite üyelerinden David Haviland bu yılın ödülleriyle “Evrenin en ilginç konularından birinin öne çıkarıldığını” söyledi.

Üç bilim insanı 10 milyon İsveç kronu (1 milyon 123 bin 39 ABD doları) tutarındaki para ödülünü de paylaşacak.

Kara delikler uzayda çok güçlü içe çekim bulunan bölgeler. Bu çekim o kadar güçlü ki ışığı bile geçirmiyorlar.

2020 NOBEL Tıp Ödülü,

Nobel Tıp Ödülü, Hepatit C virüsünün keşfine sağladıkları katkı nedeniyle Amerikalı üç erkek bilim insanına  Harvey J. Alter ve Charles M. Rice ile İngiliz viroloji uzmanı Michael Houghton’a verildi.

Ödül, İsveç’in başkenti Stockholm’de Nobel Komitesi Başkanı Thomas Perlmann tarafından açıklandı.

Ödülü kazanan bilim insanları altın madalya alacak ve 10 milyon İsveç kronu (yaklaşık 1 milyon 118 bin dolar) para ödülünü paylaşacak.

2020 NOBEL Barış Ödülü

Nobel Komitesi, Dünya Gıda Programı’nı 2020 Nobel Barış Ödülüne layık gördü.

Norveç Nobel Komitesi tarafından yapılan açıklamada Nobel Barış Ödülü’nü Birleşmiş Milletler’e bağlı olarak faaliyet gösteren Dünya Gıda Programı (WFP) kazandı.

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışan örgüt, “Açlıkla mücadelesi, mevcut durumu iyileştirmeye olan katkısı, çatışma bölgelerinde barışa olan katkısı ve savaş ve çatışmalarda açlığın bir silah olarak kullanılmasını engellemeye yönelik adımları” nedeniyle Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldü.

AÇLIKLA MÜCADELE ÇALIŞMALARI

Ödül, WFP’nin dünya genelinde açlıkla mücadele ve çatışma bölgelerindeki şartları iyileştirme çabaları nedeniyle verildi. Nobel komitesi, “Corona virüsü salgını, dünyada açlıktan yaşamını yitirenlerin sayısını çok artırdı. Tıbbi aşı geliştirilene kadar kaosa karşı en iyi aşı gıda. Dolayısıyla uluslararası kamuoyuna çağrımız, WFP’nin bütçesine katkı sağlamayı bırakmayın” açıklamasını yaptı.

Roma merkezli örgüt, her yıl dünya genelinde 88 ülkede 97 milyon insana yardımlar ulaştırıyor. WFP’nin raporlarına dünya genelinde her dokuz kişiden biri yeterli gıdaya erişemiyor.

Yaklaşık 1.1 milyon dolara denk gelen 10 milyon İsveç kronu para ödülü Norveç’in başkenti Oslo’da 10 Aralık’ta takdim edilecek.

2020 NOBEL Edebiyat Ödülü

2020 Nobel Edebiyat Ödülü şair Louise Glück’ün oldu.

İsveç Akademisinden yapılan açıklamada, Glück’ün, “yalın bir güzellikle, bireysel varoluşu evrenselliğe ulaştıran şaşmaz şiirsel sesi” nedeniyle ödüle layık görüldüğü belirtildi.

Açıklamada, Glück’ün “sarihlik arayışıyla biçimlendirdiği yapıtlarında, çocukluğu, aile yaşamını, ebeveynlerle ve kardeşlerle ilişkileri ele aldığı, bunların, yapıtların merkezini oluşturduğu” kaydedildi.

İlk kitabı “Firstborn”u (İlk Doğan) 1968 yılında yayımlayan Glück, Amerikan edebiyatının en önemli şairlerinden biri kabul ediliyor.

2020 NOBEL Fizik Ödülü

2020 Nobel Fizik Ödülü kara deliklerin keşfine katkı sağlayan alanında çok önemli çalışmalar yapan üç bilim insanına verildi.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’ tarafından yapılan açıklamada, ödülün yarısının kara deliklerin oluşumunun genel görelilik teorisinin öngörüsü olduğuna ilişkin keşfinden ötürü Roger Penrose’a, diğer yarısının ise, Samanyolu Galaksisi’nin merkezindeki dev kara deliğin keşfine yönelik çalışmalarından ötürü Reinhard Genzel ve Andrea Ghez’e verildiği belirtildi.

Penrose, kara deliklerin fiziksel bir gerçeklik olması gerektiğini göstererek, Einstein’ın genel görelilik teorisini kanıtladı.

Genzel ve Ghez, çalışmalarında Güneş Sistemi’nden daha küçük bir alanda Güneş’ten 4 milyon kat daha güçlü bir çekim alanı oluşturan bu kütlenin bir süper-dev kara delik olduğunu keşfettiler.

2020 NOBEL Ekonomi Ödülü

2020 Nobel Ekonomi Ödülü Paul R. Milgrom ile Robert B. Wilson’a verildi.
Paul R. Milgrom ile Robert B. Wilson, “açık artırma teorisinde geliştirmeler yaptıkları ve yeni açık artırma formatları ortaya koydukları” için İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından Alfred Nobel anısına verilen Sveriges Riksbanks Ekonomi Bilimleri Ödülü’ne layık görüldü.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trafik İşaretleri ilk Kez Nerede Kullanıldı
Trafik İşaretleri ilk Kez Nerede Kullanıldı
Başkentte 17 Araç Kiralama Firmasına CEZA kesildi
Başkentte 17 Araç Kiralama Firmasına CEZA kesildi