|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

AKM, Sembol İnşaata Emanet

AKM, Sembol İnşaata Emanet

​​​​​​​Atatürk Kültür Merkezi ihalesi sonuçlandı: Türkiye’nin lider inşaat firmalarından Sembol İnşaat, Yeni Yapı İş Ortaklığı ile İstanbul’un en önemli simge yapılarından biri olan ve yıllardır faaliyet göstermeyen Atatürk Kültür Merkezi’nin yeniden inşaasına başlıyor.

10 Şubat 2019 - 21:30

Atatürk Kültür Merkezi ihalesi sonuçlandı: Türkiye’nin lider inşaat firmalarından Sembol İnşaat, Yeni Yapı İş Ortaklığı ile İstanbul’un en önemli simge yapılarından biri olan ve yıllardır faaliyet göstermeyen Atatürk Kültür Merkezi’nin yeniden inşaasına başlıyor.

Kurulduğu 2000 yılından bu yana, yurt içi ve yurt dışında tamamladığı büyük ölçekli, inşai ve mimari değeri yüksek birçok projeyle Türkiye’nin yanısıra dünyanın önde gelen inşaat şirketlerinden biri olarak sayılan Sembol İnşaat, Yeni Yapı İnşaat A.Ş. ile birlikte İstanbul’un geçmişten bugüne en önemli sembol yapılarından biri olan ve on seneyi aşkın bir süredir faaliyet göstermeyen Atatürk Kültür Merkezi (AKM) inşaatını üstlendi.

Geçtiğimiz Aralık ayında TOKİ tarfından gönderilen ihale davetine katılan Sembol İnşaat – Yeni Yapı İş Ortaklığı, ihaleye katılan 9 inşaat şirketi arasından en iyi teklifi vererek Atatürk Kültür Merkezi’nin inşaatının ihalesini aldı.

​​​​​​​

Opera Salonu’nun Küre Şeklindeki Etkileyici Dış Kabuğu Meydan’dan hissediliyor 

Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan ve toplam 95.600 metrekarelik inşaat alanına sahip olan Atatürk Kültür Merkezi iki bölüm olarak ele alınıyor. İlk bölümde eski AKM’nin olduğu lokasyonda, dış kabuğu- çatısı, kırmızı renkli bir küreyi andıran ve binanın şeffaflaşan dış cephesi vasıtasıyla Taksim Meydanı’ndan görülebilen Opera Sahnesi, ikinci bölümün bütününde ise, eski otopark alanına kadar uzayan alanda; Tiyatro salonu, sergi salonları, prova odaları, toplantı odaları, fuayeler, bilet satış ofisleri, cafe-restauranlar vb yer almakta.

Ölçek, kütle ve cephe tasarımı korunuyor

Eski AKM’nin bulunduğu yerde etkin bir biçimde konumlandırılan ve halkın yoğun olarak kullanabileceği koşulları sağlayan ek yapılarıyla, dünyanın en büyük ve yüksek nitelikli, kültür-sanat merkezlerinden birini oluşturmak amacıyla tasarlanan proje ile Taksim Meydanı’na sembol bir proje kazandırılması amaçlanıyor. Eski AKM’nin ölçeği, kütlesi ve cephe tasarımının korunmasının yanı sıra orjinal seramik tasarımlarının modern yorumlarıyla ele alındığı binada, malzeme tercihlerinde eskiye sadık olunması, Sadi Diren duvarının korunması, merdiven ve korkuluk gibi detayların yeni projeye aktarılması, ortak hafızanın tazelenmesinde önemli mimari araçlar olarak benimseniyor.

Atatürk Kültür Merkezi inşaatına çok yakın bir zamanda başlayacak olan Sembol İnşaat bugüne kadar; 500 bin metrekaresi Türkiye’de olmak üzere, Kazakistan, Rusya, Ukrayna, Hırvatistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Libya’da, toplam inşaat alanı 2 milyon metrekareyi aşan beş yıldızlı otel ve tatil köyü projeleri, alışveriş ve eğlence merkezleri, spor salonları, kültürel ve eğitimsel şehir simgeleri, iş ve medya kuleleri, kongre ve konferans merkezleri ve diğer çok amaçlı projeleri tamamladı.

Sembol İnşaat hakkında

Kendi alanında uzman, dünyanın en önemli mimarlık ve inşaat şirketleriyle işbirliği yaparak, projeleri ‘’Tasarla-İnşa et, Yönet’’ vizyonuyla gerçekleştiren Sembol İnşaat, yenilikçi teknolojileri de kullanarak üstün kalite servis donanımlarıyla, geçmişten günümüze şehirlerin modern yüzlerini şekillendiriyor.
2000 yılında kurulan Sembol İnşaat, 2018 yılında yayınlanan Fortune 500 “Türkiye’nin En Büyük Şirketleri” listesi genel sıralamasında 99 uncu, inşaat sektörü sıralamasında ise 8 inci olarak büyük bir başarıya imza attı. Sembol İnşaat ayrıca 2017 yılında Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından ödüllendirilmiş ve Uluslararası İnşaat sektörü dergisi ENR (Engineering News Record) tarafından Dünyanın En Büyük Uluslararası 250 Müteahhidi listesinde 125 inci olarak yer almıştır.
Mimari tasarımları ve inşaat kalitesiyle kısa sürede Kazakistan’ın başkenti Astana’nın önemli simgeleri haline gelen Han Çadırı Alışveriş ve Eğlence Merkezi, Piramit; Barış Sarayı, Hazret Sultan Camii, Astana Olimpiyat Stadı, Buz pisti, Astana Medya Merkezi, Nazarbayev Centre, Nazarbayev Üniversitesi, Expo 2017 gibi birçok başarılı projeye imza atan Sembol İnşaat, başkent Astana’da ses getirecek yeni projelerinin de başlayacağının müjdesini veriyor.

Tabanlıoğlu Mimarlık Hakkında

 Murat Tabanlıoğlu tarafından Dr. Hayati Tabanlıoğlu ile birlikte 1990 yılında İstanbul’da kuruldu. Melkan Gürsel, 1995’te firmaya ortak olarak katıldı. Merkezi İstanbul’da olan Tabanlıoğlu Mimarlık, Dubai (BAE), Doha (Katar), New York (A.B.D.) ofisleri ve yaklaşık 150 çalışanıyla projelerini, yoğunlukla Türkiye’de ve başta Orta Doğu ve BDT ülkeleri olmak üzere, dünyanın farklı coğrafyalarında sürdürmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Emniyet :
Emniyet : "Özel araçta sosyal mesafe cezası iddiaları gerçek...
Emniyet Müdürü Domaç'tan vatandaşlara BİLGİ NOTU
Emniyet Müdürü Domaç'tan vatandaşlara BİLGİ NOTU