|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
’Cumhurbaşkanı ve YÖK Başkanı’na Açık Mektup’
 • Reklam

'Cumhurbaşkanı ve YÖK Başkanı'na Açık Mektup'

YÖK’ün küresel salgın sonucu yurtdışındaki T.C. vatandaşı öğrencilere yönelik aldığı kararı adil bulmayan yurtdışında okuyan Türk öğrenciler ve onların can güvenliğinden endişelenen aileleri kararın yeniden düzenlenmesini istedi. Öğrenciler ve velileri, ​​​​​​​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve YÖK Başkanı Yekta Saraç’a açık mektup yayınladılar.

02 Haziran 2020 - 19:43 - Güncelleme: 06 Haziran 2020 - 03:59

‘Cumhurbaşkanı ve YÖK Başkanı'na Açık Mektup’

COVID-19 küresel salgını nedeniyle alınan kararla “küresel salgın sürecinde yurt dışında okuyan Türk öğrenciler ile ülkemize yabancı uyruklu öğrencilerin gelmesine yönelik” düzenlemelere öğrenci ve velilerden tepki geldi.

YÖK’ün küresel salgın sonucu yurtdışındaki T.C. vatandaşı öğrencilere yönelik aldığı kararı adil bulmayan yurtdışında okuyan Türk öğrenciler ve onların can güvenliğinden endişelenen aileleri kararın yeniden düzenlenmesini istedi.

Dünya üniversiteler sıralamasında ilk binde olan üniversitelerde okuyan öğrencilerin, tüm alanlarda yatay geçişe başvurabileceğinin açıklanması ile çok sayıda öğrencinin mağdur olduğunu belirten yurt dışındaki üniversitelerde eğitim gören öğrenciler ve velileri, yurt dışındaki üniversitelerin ilk binde olmayıp binbeşyüzde dahi olsa kapsama alınmasını istiyor.

Öğrenciler ve velileri, yurt dışında sağlık noktasında endişeli oldukları için yatay geçiş hakkının tamamını kapsaması gerektiğini belirtiyor. 

Öğrenciler ve velileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve YÖK Başkanı Yekta Saraç’a açık mektup yayınladılar.

İşte YÖK'ün kararı ile Öğrenciler ve velileri tarafından yayınlanan Açık Mektup:

"SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN ve SAYIN YÖK BAŞKANIMIZ YEKTA SARAÇ’A AÇIK MEKTUP

YÖK’ÜN KÜRESEL SALGIN SONUCU YURTDIŞINDAKİ T.C. VATANDAŞI ÖĞRENCİLERE YÖNELİK ALDIĞI KARAR NE KADAR ADİL?

YÖK'TEN KÜRESEL SALGIN İLE MÜCADELE KAPSAMINDA YENİ DÜZENLEMELER-I başlıklı 30 Mayıs 2020 tarihli yapılan açıklamada YÖK BAŞKANI PROF.DR. YEKTA SARAÇ: Türk Yükseköğretim sistemini yarınlara hazırlayabilmek maksadıyla; ayrıca son yıllarda başlattığımız kalite eksenli büyüme yolundaki kazanımlar sürecinin kesintiye uğramaması, yabancı uyruklu öğrenci sayılarımızdaki olağanüstü artış başta olmak üzere uluslarasılaşma yolunda katettiğimiz mesafeyi kaybetmemek ve üniversitelerimizi bu küresel değişime, yeni ve zor döneme hazırlıklı kılabilmek, yükseköğretimi uluslararası rekabete sokabilmek için bazı yeni ve yenilikçi kararlar almış bulunmaktayız."

“Bugün açıkladığımız kararlar küresel salgın sürecinde yurt dışında okuyan Türk öğrenciler ile ülkemize yabancı uyruklu öğrencilerin gelmesine yönelik önemli düzenlemeleri içermektedir."

Alınan kararlar ise şöyle belirtilmiştir:

Yurtdışı yatay geçiş kontenjanları artırıldı, kısıtlar kaldırıldı

Yükseköğretime girişte başarı sıralaması şartı bulunan “Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Hukuk, Öğretmenlik, Mühendislik ve Mimarlık" programları dışındaki yükseköğretim programlarının yurt dışı yatay geçiş kontenjanlarındaki %50 kısıt kaldırılarak, bu programlara yurt içi yatay geçiş kontenjanı kadar yurt dışı kontenjan ayrılabilmesine imkân tanındı.

Üniversite sıralamalarında ilk binde olan üniversitelerde okuyan öğrencilere ayrıca yeni bir imkân daha tanındı. Başarı sıralaması şartı bulunan “Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Hukuk, Öğretmenlik, Mühendislik ve Mimarlık" programları için olan yurt dışı yatay geçiş kontenjan kısıtlaması, Yükseköğretim Kurulunca belirlenmiş olan sıralama kuruluşları tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarının herhangi birinde ilk 1000'de yer alan üniversitelerin programlarındaki öğrenciler için, geçerli olmayacak. Dolayısıyla ilk 1000'de yer alan üniversitelerde okuyan Türk öğrencilere ülkemizde eğitim ve öğretim görebilmeleri için yeni bir fırsat penceresi açılmış oluyor. Bu düzenleme yurtdışına giden ve üstün nitelikli üniversitelerde okuyan başarılı öğrencilerin tekrar Türkiye’deki üniversitelerimize kazandırılmasının yolunu da açacak.

YÖK’ün aldığı bu karara göre:

 1. Karar, salgın ile mücadele kapsamında alınmıştır.
 2. Yine karar, “küresel salgın sürecinde yurt dışında okuyan Türk öğrenciler ile ülkemize yabancı uyruklu öğrencilerin gelmesine yönelik” olarak alınmıştır.

Yani böyle bir kararın ana gerekçesi, COVID-19 küresel salgınıdır.

 1. Bu kararda, “Yükseköğretime girişte başarı sıralaması şartı bulunan “Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Hukuk, Öğretmenlik, Mühendislik ve Mimarlık" programlarında okuyan öğrencilerin yatay geçiş başvuruları kabul edilmeyecektir.
 2. YÖK tarafından alınan bu karara göre, dünya üniversiteler sıralamasında ilk binde olan üniversitelerde okuyan öğrenciler, tüm alanlarda yatay geçişe başvurabileceklerdir.

YÖK tarafından alınan bu kararlar doğrultusunda:

 1. “Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Hukuk, Öğretmenlik, Mühendislik ve Mimarlık" programlarında okuyan öğrenciler, kararın gerekçesi olan küresel salgından etkilenmiyor mu? Bu bölümlerde okuyan öğrenciler ne olacak? Yurtdışındaki hasta bir vatandaşı için özel uçak kaldıran Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, bu öğrencileri de önemsemesi gerekir.
 2. Yine dünya sıralamasında ilk binde olmayan üniversitelerde okuyan T.C. yurttaşı öğrencilerin küresel salgın karşısındaki tutumu ne olacak? Devletin bu öğrencilere de sahip çıkması gerekmiyor mu?
 3. Kalite, üniversitenin ötesinde, bireysel olarak öğrencilerle ilgilidir. Bu doğrultuda yurt dışında başarılı olan öğrenciler için bir standart oluşturularak T.C. vatandaşı olan öğrencilere Türkiye’deki fakültelere yatay geçiş imkânı tanınabilir.
 4. YÖK’ün resmi sayfasında yer alan, “Bugün açıkladığımız kararlar küresel salgın sürecinde yurt dışında okuyan Türk öğrenciler ile ülkemize yabancı uyruklu öğrencilerin gelmesine yönelik önemli düzenlemeleri içermektedir." İfadesine göre söz konusu yatay geçiş imkânı herhangi bir suça bulaşmayan yurtdışındaki her T.C. vatandaşı için geçerli olmalıdır.
 5. Suriye ve diğer bazı Ortadoğu ülkelerinden gelen öğrenciler, yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle herhangi bir şart ve sınır olmaksızın, istedikleri fakültelere alındılar. Bu zor şartlar altında yurtdışında okuyan ve herhangi bir suça karışmamış olan T.C. vatandaşı gençlerimize devletimizin sahip çıkması, haklı bir beklentidir.

Bu doğrultuda yurt dışında okuyan ve uluslararası üniversiteler yatay geçiş sıralamasında ilk bine girmeyen bir üniversitede öğrenim gören öğrencilere de geçiş hakkı verilmesini istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızdan, Sayın YÖK Başkanımızda ve en önemlisi de T.C. Devleti’nden beklentimiz ve asla pes etmeyeceğimiz umudumuzdur

YURTDIŞINDA OKUYAN T.C. VATANDAŞI BAZI ÖĞRENCİLER VE ONLARIN CAN GÜVENLİĞİNDEN ENDİŞELENEN AİLELERİ..."

YORUMLAR

 • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yerli Aşı Gönüllüsünden Yan Etki Açıklaması
Yerli Aşı Gönüllüsünden Yan Etki Açıklaması
 Türk Profesörlerin Aşısında Gönüllü İsimden Yan Etki
Türk Profesörlerin Aşısında Gönüllü İsimden Yan Etki