|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Diyarbakır’da Turizm Değerlendirme Toplantısı
  • Reklam

Diyarbakır’da Turizm Değerlendirme Toplantısı

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır Turizm Bileşenlerinin Katılımıyla Durum Değerlendirme Toplantısı Yaptı.

22 Mayıs 2019 - 19:06

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır Turizm Bileşenlerinin Katılımıyla Durum Değerlendirme Toplantısı Yaptı.

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Turizm Bileşenlerinin katılımıyla Diyarbakır’ın ulusal ve uluslararası platformda tanıtımı, turizm sektöründeki potansiyelin ve çalışmaların değerlendirmesiyle ilgili basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Düzenlenen basın toplantısına Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra; Vali Yardımcısı Hacı Hasan Gökpınar, Sur Kaymakamı Abdullah Çiftçi ile Diyarbakır Turizm ile ilgili üst düzey yöneticileri TURSAB İl Başkanı ve DTSO Turizm Komisyon üyeleri katıldı.

“Diyarbakır'ın kadim geçmişini koruyup,  yaşatarak gelecek kuşaklara aktarmak ve turizmle buluşturmak istiyoruz.”

Toplantıda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Güzeloğlu: “Bugün Diyarbakır'da son 2 yıllık dönemde Valiliğimiz koordinesinde ve diğer tüm kurumlarımızın işbirliğinde gerçekleştirilen ve özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığımızın çok büyük destekleri ile çok güzel gelişmelere konu olan bir dizi çalışma ve sonucu paylaşmak üzere bir aradayız. Bildiğiniz gibi Diyarbakır'ın kadim geçmişinin 10.000 yıla uzanan sivil bir yerleşim ve medeniyet birikiminin ve şehir kimliğinin kuruluşundan bugüne kadar gelen sadece sınırları ile değil ötesini etkileme kapasitesini birlikte değerlendiriyoruz. Bütün bu geçmiş birikimin ortaya koyduğu büyük bir kültür, sosyal altyapı ve insanlık tarihi için ortak miras olan zenginlikleri öncelikle koruyarak, yaşatarak gelecek kuşaklara aktarmak ve turizm ile buluşturmak istiyoruz.

Gerçekte Diyarbakır’ı bir bütün olarak ele aldığımız zaman, başta kültürel olmak üzere doğal çok büyük zenginlikler, somut ve somut olmayan kültürel miras açısında UNESCO'nun ilgi alanı içerisinde olan çok özel bir şehir kimliğine sahip olduğunu biliyoruz.  Devam eden çalışmalar, araştırmalar ve alandaki yeni bulgular bilinenin çok ötesinde bir zenginliği ve derinliği temsil ettiğimizi ortaya koyuyor. Bizim de tüm amacımız bilinen ve bilinenin ötesinde bulunan bütün zenginlikleri öncelikle tespit etmek, korumak, yaşatmak ve turizme konu ederek ilimizin kalkınmasında önemli hizmetler sektörü olarak ekonomik gelire konu etmektir. Bu perspektifte yeni dönemin turizm anlayışı ve sürdürülebilir bir turizm bakışı ile tüm boyutlarıyla meseleyi ele alıyoruz. Tüm kurumlarımızın, paydaşlarımızın gerek yerel gerekse merkezin işbirliği ve büyük katkıları ile çok önemli aşamalar kaydedildi.” Dedi.

“Tematik turizmde Diyarbakır'ın ülkemize ve dünyaya sunacağı çok büyük zenginlikleri var.”

Özellikle tematik turizmde dünyada yükselen yeni trend ile Diyarbakır'ın sadece ülkemize değil dünyaya sunacağı çok büyük zenginlikler olduğunu ifade eden Vali Güzeloğlu, “Sektörün paydaşları olarak başta TURSAB Başkanı olmak üzere gerek yönetimleriyle gerekse de yerel iz düşümleri ile bu konuları sürekli bir iş birliği içerisinde değerlendiriyoruz. Gerideki dönemde bütün bu başlıkların en önemli kazancı; Diyarbakır'ın dünya çapında bir tanıtımı ve uluslararası alanda markalaşması yolculuğunda Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Birliği'nin Altın Elma 2018 yılı ödülünün Diyarbakır'a kazandırılması oldu. Şüphesiz bu çok büyük bir kazanım ve uluslararası alana taşınan Diyarbakır’ın tanıtımında bir markalaşma çabasıydı. Hak edilen ve Türkiye'de çok az ile gerideki süreçte konu olan bu ödülün Diyarbakır’la buluşması, her alanda hissedilir bir pozitif değişiminde kapısını araladı.

Yine Türkiye içerisinde sektörün önemli fuarlarına katılım, uluslararası alanda devam eden tanıtım çalışmalarında bu tip fuarlar ve buluşmalara katılım, bu çalışma ve çabanın sürdürülebilirliğini ve devamını getirmiş oldu. Sektör buluşmaları başlığı altında gerek TURSAB dâhil diğer bütün bileşenlerin Diyarbakır'ın üst ölçekli buluşmaları, Kültür Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un Türkiye'de yaptığı ilk bölgesel ziyaretin Ankara dışında Diyarbakır’a olması ve o gezi içerisinde yine Türkiye'nin turizm alanındaki sivil ve sosyal temsilcileri önemli kamuoyu önderlerinin bulunmasıyla, Diyarbakır’ın hak ettiği ölçüde gerek yerel, gerek ulusal ve gerekse uluslararası alanda çok hızlı ve sağlıklı bir şekilde tanıtımını yapmaya başladık.” Diye konuştu.

“Diyarbakır, turizm çeşitliliği yönünden zengin bir il.”

Diyarbakır'a bakılınca çok çeşitli bir turizm perspektifi ve zenginliğin görüldüğünü ifade eden Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, “Öncelikle insanlık tarihi kadar eski olan bir köklü yerleşim ve bunun izleri, Dicle'nin inanılmaz ve çok özel flora ve faurası, UNESCO Kültürel Miras Listesinde bulunan Dicle'nin bitişiğindeki Hevsel Bahçeleri’den başlayarak Diyarbakır'ın bütün bir il boyutunda sunduğu doğal güzellikler, gastronomi başta olmak üzere Diyarbakır'ın lezzet ve lezzete dayalı sunduğu bütün zenginlikler ve güzellikler, sağlık turizmi adına Çermik ilçemizde çok sağlıklı ve köklü bir kaplıca turizmi merkezi ve onun sundukları, devamında bölgenin her dönem belirleyici ekonomik sosyal merkezi kimliğinden hareketle bölgesel, ulusal ve uluslararası olmak üzere kongreler ve kongre turizmine dönük gelişmeler, bütün bu diziyi artıran ve çoğaltan yan gelişmeler, Diyarbakır adına turizmin çok önemli bir başlık olması gerektiğini ve yönetim adına da bizlerin ve buradaki bütün paydaşların öncelikli alanı olması gerektiğini vurguluyor.

Bugün Diyarbakır'a turizm perspektifine baktığımız zaman Diyarbakır artık sadece günlük değil, gecelik ve konaklanılan bir yer olmaya doğru hızla evriliyor. Öncelikle altını çizmemiz ve üzerinde durmamız gereken hedefimizde budur. Sadece kısa süreli ve günlük gezilerin değil, belki bir günlük de değil, birden fazla ve uzun süreli konuklamanın ancak tanınacak ve Diyarbakır'ı kavrayacak bir süre olması gerektiği. Birazdan vereceğim rakamlarda da görüldüğü gibi ivme sürekli ve çok hızlı bir şekilde gece konaklamaya dönüşen ve gerek sektörün bütün paydaşları gerekse konaklama otel yöneticilerimiz tarafından da açıkça ifade edilen bir döngünün içine girdi.

İhanet örgütünün ve terör örgütünün ilimize ve ülkemize verdiği en büyük zararlardan biri şüphesiz bu kentin insanlık mirası ortak değerlerinin yok edilmesi ve Sur özelinde tahribatın ve yıkımın gerçekleştirilmesiydi. İnsanlığın ortak değeri olarak Diyarbakır'ın en büyük zenginliği olan bu ortak hafızayı ihanetin ve terör örgütünün yıkma ve yok etme ihaneti karşısında güvenlik kuvvetlerimizin kahramanlığı ve devletimizin kararlılığı ile önlenen tehditler sonrasında alanda çok büyük ve çok hızlı bir dönüşüm gerçekleştiriyoruz. Burada bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyoruz. Ruhları şad, makamları cennet olsun.  

Bugün sağlanan huzur ortamında Sur, bir bütün olarak ele alınmış yok edilen ve tahrip edilen yapıların tarihi kimlikle olanlarının yeniden kazanılması, Sur ’un bir bütün olarak eski ve görkemli geçmişiyle buluşması, tarihin tanıklığı içerisinde geleceğe bu anlamda yaşatılması çok öncelikli bir çabamız olmuştur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Turizm Bakanlığımız ve şüphesiz devletimizin kararlarında Sayın Cumhurbaşkanımızın doğrudan ilgisi ile çok kısa bir süre içerisinde bugün Sur, çok büyük bir değişimi gerçekleştirmiş ve devam eden yatırımlar ve çalışmalarla şu anın çok ötesinde Sur, bir yaşayan tarih merkezi olarak sadece bırakın Diyarbakır’ı tüm dünyaya buluşma çağrısı sunabilecek bir merkez konumuna doğru hızla yol almaktadır.” Cümlelerine yer verdi.

“Zerzevan Kalesi,  tarihsel geçmişin en önemli merkezlerinden biridir.”

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu konuşmasında şu sözlere yer verdi:“Yine Diyarbakır, turizmde tarihsel geçmişin en önemli merkezlerinden biri olarak insanlık mirası Zerzevan Kalesi’nde, Sayın Bakanımızın geldiğinde de ziyarete konu ettiğimiz, yerinde gördüğümüz gibi dünyaya sunabileceğimiz çok büyük zenginliklerimiz bulunmakta. Zerzevan Kalesi’nin büyük zenginliğinin yapılacak kazı ve araştırmalarla çok daha ötesine sunulacak zenginlikler içerdiğini bugün biz biliyoruz. Rakamlara baktığımız zamanda sadece Zerzevan Kalesi’nin 2018 yılı içerisinde 350.000 varan bir ziyaretçisinin olduğunun altını çiziyoruz. Sadece Zerzevan Kalesi’nin aldığı ziyaretçi sayısı geçen yıl 350.000 aşmıştır. Bu gelecek ve bu yıl dahil bütün yıllar için beklentilerimizi pozitif revize etmemizi ve Diyarbakır'a bağlı olarak meselenin içerisinde Zerzevan Kalesinin çok özel bir şekilde değerlendirilmesine gerek olmuştur.

“639 yılında İslam ile şereflenen Diyarbakır, Peygamberler ve sahabeler şehridir.”

İnanç turizmi başlığı altında Diyarbakır’ın çok iddialı bir yanı ve yönünü hepimiz biliyoruz. Peygamberler ve sahabeler şehri olarak 639 yılında İslam ile şereflenen Diyarbakır, Eğil’den başlayarak her alanda sahabe şehadetinin Hazreti Süleyman makamı dahil her noktada çok büyük bir zenginlik ve derinlik sunmaktadır. Bunların bir bütün olarak tüm boyutlarıyla ele alınması, ziyaret yerlerinin buna dönük hazırlanması, bilgilendirici tanıtıcı panolardan bu kutsal alanlarda eşlik edecek ve her gelen gruba kişiye bilgilendirmeyi net gerçekleştirecek bir çalışma şu anda devam etmektedir.

Ulu Cami dahil her bir inancımızın, İslam'ın ve insanın çok özel değerleri ve inanç yerleri, bütünü ve geneli anlamında bir değerlendirmenin profesyonel anlamda turizmle buluşturmanın gayreti içerisindeyiz. İnançlara saygılı olarak inanç değerlerine bağlı olarak bütün bu değişim sürecinde bütün kurumlarımız yoğun bir çaba içerisinde. Tarihi kazı ve kültürel varlık alanlarında özellikle çok uzun yıllardır bir şekilde beklediğimiz hızla ilerlemeyen kazı çalışmaları bu yıl çok hızlanacak.

Amida Höyü’ğü dahil İçkale’den başlayarak ödeneklerin arttırılması ve özellikle bu eserlerin konu olduğu merkezlerde bu çalışmaların hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesini inşallah bu yıl gerçekleştirmiş olacağız. Restorasyona dönük süreçte de önemli bir kaynak ve katkı ile kültür varlıkları ve tarihi Diyarbakır Evleri başta olmak üzere bunların kazanılması sadece restorasyon değil, kullanım amaçlı ve kullanım dengesi gözetilerek günlük hayatın içerisinde buluşması sağlanacak.

“Kültürel ve etnografik değerleri sunan tematik müzelere önem veriyoruz.”

Müze başlığında bu yıl tematik müzelerde bilinen müzelerimizin dışında ve ötesinde kültürel ve etnografik değerleri sunan tematik müzelere önem veriyoruz. Diyarbakır’ın çok özel ve büyük değerleri olan, her alanda öne çıkan isimlerinin adını taşıyan çalışmalarımız, Sur içerisinde devam eden çalışmalarımız ve restorasyon ile tamamlanacak yapılarda hayata geçecek.

Örnek olarak Türk musikisinin ve Halk Müziği'nin adeta en önemli isimlerinden birisi olan merhum Celal Güzelses’in adı ile bir tematik müzemiz, hat sanatında Diyarbakır'dan dünyaya bu hattı öğreten büyük usta olarak tanımlanan Hattat Hamit Aytaç adında bir hat müzemiz ve buna bağlı olarak edebi ve kültürel anlamda Diyarbakır'ın değerleri olarak tüm Türkiye ve dünya çapında tanınan edebiyat alanındaki değerlerimizin isimlerini taşıyan müzelerimiz hem yerli hem yabancı tüm konuklarımızın bilgilerine sunulacaktır.

“Çermik’te bir bütün olarak sağlık turizminin tüm bileşen ve gereklerini içeren bir dönüşüm sürecini başlatıyoruz.”

Çermik ilçemizde Kalkınma Ajansımızın desteği ve Valiliğimizin yönetiminde bir Termal Yönetim planı ve Termal Yönetim Projeksiyon çalışması tamamlandı.  Fizibilite çalışması sonrasında bu yıl Çermik’te bir bütün olarak sağlık turizminin tüm bileşen ve gereklerini içeren bir dönüşüm sürecini başlatıyoruz. Bu bir fizik tedavi ve kür merkezinin ve buna bağlı olarak Çermik'te konaklamanın tüm boyutlarını içerir ve turizm yatırımlarını gerçekleştirmeye dönük bir planlama çalışmalarını da birleştirir bir süreç olacak.

Turizm yatırımlarını gerçekleştirmeye bir planlama çalışmalarında birleştirip bir süreç olacak önümüzdeki günlerde Çermik'te bu benzeri bir değerlendirme toplantımızda, projeksiyonunu sizlerle paylaşacağız, özellikle Çermiğin çok yakın bir merkez itibariyle aldığınızda tek termal merkez olma avantajını, aynı zamanda kongre toplantı ve etkinlikler yapılabilecek altyapı yatırımları ile buluşturduğumuz zaman şüphesiz ki çok önemli bir dönüşümü de gerçekleştirmiş olacağız. Bugün dahi Çermik’te çok yoğun bir talebi ve mevcut altyapının yetersizliğini göz önüne alırsak çok reel çok verimli çok gerekli bir yatırım alanının ve gelişmesinin Çermik’te olacağı açıktır.

Tüm bu başlıklar içerisinde özetlediğimiz süreçte, rakamlar açısından da baktığımız zaman gerçekte beklentilerinizin bunu teyit ettiğini görüyoruz. 2018 yılının değerlendirmesini aldığımız zaman toplam 774.000 turist sayısına ulaşan bir Diyarbakır var. Bu yıl için ilk 4 aylık rakamlara baktığımız zaman 165.782 yerli turist, 10.779 yabancı turist olmak üzere 176.581 Diyarbakır merkezli konaklayan turist sayımız.

Zerzevan Kalesi açısından baktığımız zaman orada da ilk 4 ay rakamlarında toplam 67.723 turist sayısı. Toplam 250.000 civarında ilk 4 ayda turist ağırlayan bir Diyarbakır’ımız var. İlk çeyrek açısından baktığınızda 250.000 rakamı, 1 milyon hedefimiz açısından 2019 un bu hedefi rahatlıkla gerçekleştirecek bir performansı bir ivmeyi bizlere gösteriyor.

Şüphesiz valilik olarak odaklandığımız nokta sayısal çokluğun yanında özellikle turist başına harcanan tutar ve konaklama gün ve gece sayısı. Türkiye turizmi açısından da işin doğrusu budur. Sayısal çokluğun artması hedef ve beklentidir ama her bir turistin harcamaya esas rakamı ve konaklama gün sayısı da işin önemli bir kısmıdır.

Buna bağlı olarak yeni hizmete giren ve girecek olan otellerimizle ilgili yatırımcı grup arayışları ve özellikle altını çizerek belirtmek gerekirse tarihi bölgede tarihi geleneksel Diyarbakır yapı ve mimarisi formundaki konaklama en çok arzulanan olmaktadır. Yeni Sur planlamasında Bakanlığımızca ve bütün paydaşlarımızla Ticaret Sanayi Odası, TÜRSAB meslek odaları ve bütün esnaf odalarımızla ve bunun üzerinde ortaklaşa paylaşıma esas bir çaba içerisindeyiz.

“Tarihi dokuyu hisseden, onu yaşayan ve yaşatan bir ortamda konuklarımızı ağırlamak istiyoruz.”

Özellikle tarihi dokuyu hisseden onu duyumsayan onu yaşayan ve yaşatan bir ortamda Diyarbakır'da konuklarımızı ağırlamak istiyoruz. Bu anlamda tamamlanan ve ihaleye çıkan Butik Otel formundaki birçok işyerimiz ihale sonrasında yatırımcılarla buluştu. Önümüzdeki günlerde bunların projelenip ve hayata geçirme süreçleri başlayacak. Yeni alanlarda da bunu önemseyip butik oteller tarzında; Diyarbakır mimarisi, Diyarbakır taşı, Diyarbakır ruhu ve Diyarbakır havasını yansıtan konaklama alanlarının çoğalmasını arzuluyoruz.

Bu noktada artan turist sayımız, özellikle huzur ve güven ortamı ile birlikte yerli turistin inanılmaz derecede yüksek talebine konu. Bugün itibarıyla otellerimizde ki doluluk oranı % 85 oranındadır. Ramazan Bayramında bunun %100 e doğru gelişmesini ve özellikle alanda çok yoğun bu 9 günlük tatilde çok yoğun bir talebin konusu olacağını biliyoruz. Bunun için hazırlıklarımızı altyapıda her boyutta her alanda yapıyor, çok önemli değişimi de paylaşmak istiyorum.

Bildiğiniz gibi Turizm, nitelikli ve eğitimli işgücünü çok gerektiren bir alandır. Hizmet sektöründe memnuniyeti sağlayan esas ve temel unsur; hizmeti sunan ile başlamaktadır. Bunu öngörerek eğitim, denetim eş zamanlı sürmektedir. Özellikle Diyarbakır’a gelen her konuğumuzun, misafirimizin, bir daha gelme arzusuyla ki çoğu böyle ve gelirken de yanında bunu anlatarak; Diyarbakır’ın güzelliklerini paylaşarak merak uyandırdıklarını getirmesini amaçlayan bir yaklaşım içerisindeyiz. Çok yoğun bir eğitimi ve sektörde dönüşümü inşallah bu yıl içerisinde devam ettireceğiz.

Diyarbakır’ın yükselen ivmesinde önemli bir gelişme de, 2018-2019 yılında Diyarbakır’ı 8 tane tur operatörü konaklamalı olarak programına dahil ettiler. TURSAB Başkanımızın da yoğun çabaları var ekibine ve gayretine teşekkür ediyorum. Bunların isimlerini zikretmek gerekirse; Jolly Tur, ETS Tur, Koral Travel, Setur, D tur, Pronto Tur, Secret 7 ve Gezici Ayak isimli 8 tane tur operatörü yapılan çalışmalar sonucu ilk defa Diyarbakır’ı konaklamalı olarak programlarına dahil ettiler. Bunun çok büyük ivme getirdiği ve getireceği malumlarınızdır.

Bu perspektif içerisinde özellikle erişim noktasında sadece bize değil, bölgemize de hitap eden çok büyük bir hizmet sunan Diyarbakır Havalimanımızda artan yolcu ve uçak sayısının yanında çok önemli bir beklenti olan, bildiğiniz gibi daha önce de ifade etmiştik, ek pist ihalesi gerçekleştirildi ve ek pist yapım çalışmaları başladı. Böylelikle hem büyük ölçekli charter uçuşları hem de süreli geçmişte yaşanan Hava Havalimanı kapanması, belli süreler içerisinde bakım çalışması için, artık ortadan kaldırıldı.

Ama bugün sizinle çok daha özel bir bilgi paylaşmak istiyorum. Daha önce bu çalışma ve hedefimizi paylaşmıştık. Diyarbakır Havalimanımızda bugün ilgili taraftarımız burada, Müdürümüz Çelebi ve diğer yetkililerimiz, THY, Anadolu’da ilk ve müstakil bir CIP Salonu ihalesi tamamlandı ve gerçekleştirildi. Önümüzdeki günlerde Çelebi grubu tarafından Diyarbakır Havalimanımızda müstakil ve bağımsız 498 metrekare alanlı 220 metrekare yolcu karşılamalı ve uğurlamalı olmak üzere bir CIP Salonu tamamlanacak. Bu özellikle ticari ve girişimci olarak tanımladığınız ama kentin tanıtılmasında olmazsa olmaz olarak ve bir havalimanının olması gereken hizmet standardında düşündüğümüz bir çalışmadır.

Uzun soluklu bir girişimler ve çabanın sonucunda gerçekleştirildi. Ben burada ilgililere başta Vali Yardımcısı arkadaşım olmak üzere, Türk Hava Yollarına, Çelebi Şirketine teşekkür ediyorum. Çünkü iddiamız hep şuydu: Diyarbakır’ın artan yolcu trafiği, bu kadar mükemmel bir Havalimanı altyapısı, gelen giden yerli ve yabancı turist sayısı ve beklentisi bir CIP Salonu zorunlu kılıyordu. Şimdi CIP de çok özel başka bir şey yapacağız. Diyarbakır’ın o 500 metrekare alanı içerisinde bir kısa turunu, orada bir saat, yarım saat çok kısa bir sürede geçirse Diyarbakır’ın bütün zenginliklerini görecek kadar tüm görsel sunumu, tabii damak sunumunu eş zamanlı yapacak ve çok iddialı bir CIP ile adeta Diyarbakır’ın gidemese de bütün zenginliklerini sunacak bir derinliği oraya vereceğiz.  CIP nin tamamlanması  Diyarbakır merkezli yurtdışı uçuşları açısından da büyük bir üstünlük getirecek.

Biliyorsunuz, şu anda Almanya Anadolu'dan direkt uçuş yapan ve doluluk oranları ile öne çıkan bir merkeziz. Diyarbakır’ın merkez kimliğini bu anlamda pekiştirerek hinterlandındaki yaklaşık 5 milyonluk nüfusun tek uluslararası erişim noktasıyız. Almanya uçlarımız, Erbil uçuşlarımız devam ediyor. Kıbrıs gündeme ve çok kısa zamanda uçuş perspektifimize girecek. Şüphesiz bunların, özellikle iç hatlar ile birlikte sayısal artışı ki Türk Hava Yolları yetkilimiz burada, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Müdürümüz, iç hatlarda Türkiye’nin İstanbul bağlantılı en yoğun ve verimli Tabii ilgili ile ilgili şirketler açısından uçuşu Diyarbakır merkezli gerçekleştiriyor. Bunun üzerinde olduğumuzu belirtmek istiyorum.

Çok küçük ama bizim için çok değerli başarılar var. Milli Eğitim alanında, Turizm ve Otelcilik Meslek Lisemizin Türkiye'deki yarışmada yöresel lezzetlerde Türkiye birincilikleri var. Sektörün paydaşları performansları açısından Türkiye'de öne çıkan başarıları var. Ulusal ve uluslararası fuarlarda en başarılı tanıtım stantları seçilen ve ödüllerini alan bir yanımız var. Bütün bunlar eklendiği zaman, 2019 ve devam eden yıllarda turizm anlamında Diyarbakır'ın öncelikle ekonomik, sonra sosyal ve kültürel noktada çok büyük bir gelişmenin ve değişmenin içinde olduğunu görüyoruz.

Bugün de ilgili tüm taraflarla 2019 ilk çeyreğinin bir değerlendirmesini sizlerle birlikte yapmış olduk. Ben bütün bu değişim ve gelişim sürecinde, emeği geçen tüm paydaşlarımıza, tüm kurum kuruluş yetkililerimize teşekkür ederken en büyük teşekkürü de Diyarbakırlı vatandaşlarıma yapmak istiyorum. Hakikaten her geleni bize özgü misafirperverlikle, gülümsemeyle ve inanılmaz bir cömertlikle karşılayan her gelene burayı ailesinin ve kendinin yaşadığı yerin sıcaklığıyla buluşturan ve inanılmaz bir sıcaklıkta sarıp sarmalayan ev sahibini zirveye taşıyan bütün Diyarbakırlı hemşerilerime içtenlikle çok teşekkür ediyorum. İnanılmaz bir huzur ve güven ortamı içerisinde keyifli zamanlar ve anlar yaşayan herkesin Diyarbakır yolculuğunda buluşması için Diyarbakır’a davet ediyoruz ve bekliyoruz. Diyarbakır’a gelince görecek çok güzellik var. Sizi bekleyen en önemlisi sıcak bir dost eli var.”

Toplantı sonunda TURSAB İl Başkanı Mehmet Akyıl ve DTSO Turizm Komisyon Başkanı Mehmet Şirin Güneri tarafından katkılarından dolayı Vali Güzeloğlu’na Plaket takdimi yapıldı.  http://www.turkiyehaberajansi.com/
Haber: Kenan Özgüven - Türkiye Haber / Diyarbakır

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 İstanbul'da KİRALIK TAKSİ Projesi Yeniden Gündemde !
İstanbul'da KİRALIK TAKSİ Projesi Yeniden Gündemde !
Türkiye Genelinde 30 Bin Okul Servis Aracı Denetlendi
Türkiye Genelinde 30 Bin Okul Servis Aracı Denetlendi