|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Emitt’te Kuzey Kıbrıs rüzgarı
  • Reklam

Emitt’te Kuzey Kıbrıs rüzgarı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, dünyanın en büyük ve en prestijli turizm fuarlarından olan Emitt fuarına katıldı.

01 Şubat 2019 - 23:15

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, dünyanın en büyük ve en prestijli turizm fuarlarından olan Emitt fuarına katıldı.

Dünya'nın ve Türkiye'nin dört bir yanından tatil rotalarını aynı platformda bir araya getiren ve dünyanın dört büyük turizm fuarı arasında yer alan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde ziyaretçilere 23. kez kapılarını açtı.

Bu yıl 94 ülkeden bin 100 ana firma katılımcının ağırlandığı Emitt 2019 turizm fuarında Kuzey Kıbrıs Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu başkanlığında sektör temsilcilerinden oluşan bir heyet Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni temsil ediyor.

EMITT Fuarı'nda konuşan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, turizm alanında KKTC'ye büyük yatırımların yapıldığını belirterek, KKTC'nin turizm sektöründe dünya ile yarışır pozisyonda olduğunu kaydetti. 

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, turizmin KKTC için vazgeçilmez bir öneme sahip olduğunu belirterek, "Adamız doğal güzellikleri, 10 bin yıllık tarihi geçmişi, kültürü, sunduğu alternatif turizm ürünleri, altın kumlu sahilleri ile Dünya'ya kıymetli bir turizm destinasyonu sunuyor. Amacımız çeşitlendirdiğimiz turizm ürünlerimiz ile yıl boyu ülkemize nitelikli turistler çekmek. Bu amaçla gerekli adımları atıyoruz" dedi.

Kuzey Kıbrıs’ın birçok değeri içinde barındıran 10000 yıllık tarihi geçmişe ev sahipliği yapan bir ülke olduğuna vurgu yapan Bakan Ataoğlu yılın 10 ayında denize girilebileceğine dikkat çekti.

Kuzey Kıbrıs’ta günümüzün bilinçli turistlerine bir yandan sürdürülebilir turizmi destekleyen bir destinasyon sunmaya gayret ettiklerini ifade eden Bakan Ataoğlu, bir yandan da gezginlere ziyaret ettikleri bölgenin yerel halkı ile yaşayabilecekleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kültürüne yakından tanıklık edebilecekleri seçenekler sunmak için politikalar geliştirdiklerini vurguladı.

Fuarların Kuzey Kıbrıs’a olumlu geri dönüşümleri bulunduğunu belirten Ataoğlu, Kuzey Kıbrıs’ın dünyaya açılan önemli bir pencere olan Emitt fuarında yer alarak özellikli ürünleri ile turizm pazarına alternatif bir destinasyon olduğunu gösterme fırsatı bulduğunu söyledi.

 Kuzey Kıbrıs’ın kitle turizmi yanında sağlık, spor, kongre, eko gibi alternatif turizm modelleri ile de dünyaya pek çok kıymetli ürün sunduğunu dile getiren Ataoğlu, KKTC’deki turizm gelirlerinin artması için büyük uğraş verildiğini vurguladı.

Ataoğlu,"Bu yılki konseptimizde Girne Kalesi'ni yansıttık"
Fuarda KKTC standına gösterilen yoğun ilgiden memnun olduklarını dile getiren Ataoğlu, "uluslararası fuarlar bizim için önemli. EMITT dünyanın en büyük fuarlarından biri. KKTC olarak burada yerimizi aldık. Bu yıl farklı bir konsept sunuyoruz. KKTC'deki Girne Kalesi'ni yansıttık. Kalenin içerisindeki batık gemiyi bire bir ölçüleriyle buraya getirdik. Hedefimiz batık gemi gibi pahabiçilmez ve Dünya'da tek olan tarihi değerlerimize dikkat çekerek turistlerin ilgisini ülkemize çekmek. Geçtiğimiz yıllarda almış olduğumuz en iyi stant ödülünü bu yıl da alacağımız konusunda her hangi bir şüphem yok" ifadelerini kullandı.
Turizm alanında her gecen yıl ilerlemeler kaydedildiğini ifade eden Ataoğlu, "Her gecen yıl ülkemizi ziyaret edenlerin sayısı artıyor. Turizm geliri de aynı şekilde artıyor. 'Ben dünyayı gezdim' diyen birisi eğer Kuzey Kıbrıs'a gelmediyse bana göre dünyayı gezmiş sayılmaz. Herkesi güzel ülkemize bekliyoruz" şeklinde konuştu.
Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Savaşan, "ülkemiz sağlık turizmi ürünleri ile dikkat çekiyor"
90 ülkeden katılımcı ve 60 binin üzerinde ziyaretçi ağırlama hedefiyle kapılarını açan EMİTT Fuarı'nın Kuzey Kıbrıs'ın turizm olanaklarının Türkiye ile Dünya'ya tanıtılması için çok büyük bir fırsat gösterdiğine işaret eden Konsey Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Savaşan, bugünün rekabetçi turizm pazarında turizmin gelişmesinin, doğal ve kültürel kaynakların kalitesine ve turizm ürünlerinin çeşitlendirilmesine bağlı olduğuna dikkat çekti.
Sağlıkla ilgili ürün ve hizmetler iliyor...
Sağlık turizminin, günümüzde özellikle gelişmekte olan ülkelerin önem verdiği bir pazar konumunda olduğunu ifade eden Savaşan, stratejik ürün konumlanmasında sağlıkla ilgili ürün ve hizmetlerini çeşitlendiren, uluslararası sağlık turistlerini çekmeye çalışan ve her geçen yıl Dünya'da sayısı artan yeni ülkeler gibi bu pazardan pay almak için çalıştıklarını söyledi.


Medical wellness uygulamaları farklılık yaratıyor...
Sağlığını geliştirmek, sağlığını korumak veya geri kazanmak amacıyla sağlık hizmeti almak ve bunun yanı sıra, tatil unsurlarını da sağlık hizmeti alım sürecinde kullanmak isteyen sağlık turistlerine, Kuzey Kıbrıs'ın prestijli üniversite hastaneleri ile özel hastanelerde en uygun koşullarda, bekleme süresi olmaksızın, son teknoloji ve en yüksek konforu birleştirerek medical hizmetler sunduklarını anlatan Savaşan, ayrıca kaliteli otellerde de medical wellness uygulamaları ile farklılık gösterdiklerine vurgu yaptı.
İleri aktif yaşam tatil seçenekleri geliştiriliyor...
İleri yaştaki turistlere yönelik olarak da Kuzey Kıbrıs'da ileri aktif yaşam tatil seçenekleri geliştirdiklerini ifade eden Ahmet Savaşan, Kuzey Kıbrıs'ın engelsiz turizm destinasyonu haline gelebilmesi için Turizm ve Çevre Bakanlığı'nın olumlu adımlar attığını ifade etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"İşte Araçların Çekilmesine Neden Olacak 9 Önemli Nokta "
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Provokasyon' Açıklaması: Aldırış Etmiyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Provokasyon' Açıklaması: Aldırış...