|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Fahri Trafik Müfettişi sayısında patlama var..!
  • Reklam

Fahri Trafik Müfettişi sayısında patlama var..!

Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği Basın Sözcüsü Halis Kahraman, " Fahri Trafik Müfettişi sayısında patlama var..2019’da 20 bin olan müfettiş sayısının bu yıl 50 bine ulaşması bekleniyor. " dedi

09 Mart 2020 - 13:11

Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği Basın Sözcüsü Halis Kahraman," Fahri Trafik Müfettişlerinin (FTM) sayısı yeni görevlendirmeler ile gittikçe artıyor. 2019’da 20 bin olan müfettiş sayısının bu yıl 50 bine ulaşması bekleniyor. " dedi

Fahri trafik müfettişlerinin yollarda önemli bir rolü var. Öyle ki son 10 yılda 2 milyondan fazla tutanak düzenlediler.

 
Merkezi istanbul'da bulunan derneğin hem yönetim kurulu üyesi hem de Basın Sözcüsü görevini yürüten Kahraman, "Türkiye’de trafiğe kayıtlı araç sayısı 23 milyonu aştı. Bu araçların kurallara uyup uymadığı polisler tarafından denetleniyor. Yollardaki kural hatalarını denetleyen polislerin çok önemli bir yardımcısı var: Sivil Toplumun Aydın Yüzleri, Trafiğin Gizli Gözleri Fahri Trafik Müfettişleri…" dedi

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre ; 2019 itibarıyla 20 bin 287 fahri trafik müfettişi bulunuyordu.Bu yılın Şubat ayında Türkiye genelinde yeni katılımlar ile bu sayı 36 bini aştı...

Bu müfettişlerin tuttuğu tutanaklar doğrultusunda 2019’da 377 bin 893 ceza kesildi. Son on yılda tutanaklara istinaden yazılan toplam ceza sayısı ise 2 milyonu aşıyor. 2020’de fahri trafik müfettişi sayısında ise hedef 50 bin.

**Fahri trafik müfettişliği için hangi şartlara sahip olmak gerekiyor?

**Görev ve yetkileri nerede başlayıp nerede bitiyor?

**Görevini kötüye kullananlar için ceza söz konusu mu?

İşte fahri trafik müfettişleriyle ilgili merak edilenler… :

**Trafik kurallarına saygılı adaylar aranıyor..

Fahri trafik müfettişliği için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, en az 40 yaşında ve 2 yıllık yüksekokul mezunu olma şartı aranıyor. Ayrıca en az 10 yıllık sürücü belgesi sahibi olmak ve asli kusurlu olarak ölümlü ya da yaralanmalı trafik kazasına sebebiyet vermemiş olmak gerekiyor. Başvuru tarihinden geriye doğru 5 yıllık süre içerisinde 100 ceza puanı uygulamasına göre sürücü belgesine el konulmamış olması aranan şartlar arasında. Fahri trafik müfettişi adaylarının kamu hizmetlerinden yasaklı olmaması, aranan bir diğer kriter. 

Valiliklere müracaat ediliyor.. 

Fahri trafik müfettişi olmak isteyenlerin öncelikle TC kimlik numarası, adres, sürücü belgesi ve öğrenim durumu bilgilerini içeren bir formu yazılı olarak ya da elektronik ortamda doldurmaları gerekiyor. 

Sabıka kaydı olmadığına ilişkin beyan ve fotoğraf eklenen formla birlikte valiliklere müracaat etmek başvuru için yeterli. Ardından adaylar belirli bir program çerçevesinde eğitimden geçiriliyor. 

Onay sürecinden geçen kişiler için “Fahri Trafik Müfettişi Belgesi” düzenleniyor. 

Ülke genelinde 7/24 denetim yetkisi

Fahri trafik müfettişleri, yollarda tespit ettiklerini kural ihlallerini ilgili birimlere iki şekilde bildiriyor: Tutanaklar, trafik ekiplerine veya emniyet kuruluşlarına elden teslim edilebiliyor. Elektronik ortamda tutanak düzenlemek de bir diğer yöntem. Fahri trafik müfettişlerinin görev alanları, yaşadıkları şehirlerle sınırlı değil. Türkiye’nin her yerinde kural ihlalleri ile ilgili çalışma yapabiliyorlar. 

Hemen her konuda tutanak tutabiliyorlar

Fahri trafik müfettişleri, yollardaki kural ihlallerini çok geniş bir yelpazede tutanak altına alabiliyor. Kırmızı ışıkta geçmekten hatalı sollamaya, emniyet şeridi ihlalinden ters yönde ilerlemeye kadar pek çok konuda tespit tutanağı tutabiliyorlar.

Görevini kötüye kullanan müfettişe CEZA  

Fahri trafik müfettişleri araçları durduramaz. Sürücülerle muhatap olamaz. Herhangi bir belge veya evrak kontrolü yapamazlar. Fahri trafik müfettişlerinden ayrıca adil ve tarafsız olmaları bekleniyor. 

Bir yıl tutanak düzenlemeyen müfettişin görevine SON verilecek  

Görevini kötüye kullanan müfettişler, (2) iki aydan (6) altı aya kadar hafif hapis cezası alabiliyor. Bir yıl süreyle trafik kural ihlaliyle ilgili tespit tutanağı düzenlemeyen müfettişlerin ise görevlerine son veriliyor.

 

ÖZEL HABER-** Ahmet KAPLAN -** (Türkiye Haber Ajansı )

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pandemide Konut Satışı Rekor Kırdı
Pandemide Konut Satışı Rekor Kırdı
Yapay Zeka Alanındaki Uzmanlar TR AI WEEK’te Buluştu
Yapay Zeka Alanındaki Uzmanlar TR AI WEEK’te Buluştu