|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Haberimiz Ses Getirdi, BEM-BİR-SEN’de İSKİ Şubesi Geri mi...

Haberimiz Ses Getirdi, BEM-BİR-SEN’de İSKİ Şubesi Geri mi Atanıyor?

Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (BEM-BİR-SEN)’le ilgili yayımladığımız haberimiz SES GETİRDİ. “BEM-BİR-SEN’ de zulüm bitiyor mu? BEM-BİR-SEN İSKİ ŞUBESİ geri mi atanıyor?”

23 Ekim 2018 - 22:23

Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (BEM-BİR-SEN)’le ilgili yayımladığımız haberimiz SES GETİRDİ.

Geçtiğimiz günlerde; “BEM-BİR-SEN, ŞUBESİNİ NEDEN KAPATTI?” başlıklı haberimizle duyurduğumuz BEM-BİR-SEN'in şubesini kapatması iddiaları gündeme bomba gibi düşmüştü.

10 Ekim 2018 tarihinde yayımladığımız haberimizde; “BEM-BİR-SEN, geçtiğimiz yıllarda haklarını arayan ve Alternatif Fikirler Sunan üye ve yöneticilerini görevden aldı ve ihraç etmek istedi. Görevden aldığı şube yönetimi dava açtı ve haklarını kazandı. Son olarak Yargıtay’da kararı onayınca BEM-BİR-SEN, zulüm niteliğinde bir karar alarak Şubesini kapattı…” ifadelerine yer vermiştik.

EM-BİR-SEN'in şubesini kapatma iddialarını ve üyelerin tepkisini haber haline getiren tek yayın organı olduk.

Haberimizde “Peki BEM-BİR-SEN şubesini neden kapattı?” sorusunu sorduk ve hiçbir açıklama gelmedi. Fakat gelişmeleri izlerken, “BEM-BİR-SEN’İN, ŞUBESİNİ KAPATMAKTAN VAZGEÇTİĞİ” konuşulmaya başlandı. 

Haberimizin ardından BEM-BİR-SEN Üyeleri; “Bugün İSKİ Şubesine yarın diğerlerine yapılır. Şube kapatmak zulümdür.” Yorumunu yaparak genel merkeze tepki göstermişti. BEM-BİR-SEN üyelerinin ve çok sayıda yöneticisinin tepkisi çığ gibi artınca KAPATMA KARARINDAN geri adım atıldığı yeni gündem maddesi oldu.

BEM-BİR-SEN’DE ZULÜM BİTİYOR MU?

Şimdi, “BEM-BİR-SEN’ de zulüm bitiyor mu? BEM-BİR-SEN İSKİ ŞUBESİ geri mi atanıyor?” sorularına cevap aranıyor. Ve BEM-BİR-SEN son derece ilginç iddialarla yine gündemde…

İddialara göre;

1- BEM-BİR-SEN İSKİ ŞUBESİ Yönetim Kurulu, 23 Kasım 2014 olağan genel kurulunda, Bayram AKPOLAT Başkanlığındaki liste 3’te 2 oy çoğunluğu ile Yönetim olarak seçildi.

2. BEM-BİR-SEN GENEL MERKEZ YÖNETİMİ tarafından İSKİ ŞUBESİ Yönetim Kurulu üyelerine, Denetleme Kurulu üyelerine, bazı üye ve temsilcilere karşı başlatılan disiplin soruşturması çerçevesinde 15 kişiye, Mayıs 2016 itibariyle HAKSIZ YERE Sendika Üyeliğinden Çıkarılma ve Görevden El Çektirilme cezaları verildi.

3. Ayrıca; BEM-BİR-SEN GENEL MERKEZ YÖNETİMİ tarafından isnatlarda bulunduğu kişileri memuriyetlerinden etmek ve dolayısıyla sendika yönetiminden kolaylıkla uzaklaştırmak üzere İSKİ ŞUBE YÖNETİMİNE zimmet suçu isnat edildi, ancak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildi.

4. Görevden alınan İSKİ ŞUBESİ Yönetim Kurulu yargı yoluna giderek 2016 yılında verilen cezaların iptaline yönelik davalar açtı.

5. Başlatılan hukuk süreci kapsamında; Ankara İş Mahkemeleri ve Yargıtay kararlarıyla BEM-BİR-SEN Genel Merkezi tarafından görevden alınmalarına sebep olan Yönetimden El Çektirme kararlarının İPTAL’i gerçekleşerek karar İSKİ Şube yönetimi lehine neticelendi.

6. BEM-BİR-SEN GENEL MERKEZ YÖNETİMİ tarafından BEM-BİR-SEN ANA TÜZÜĞÜ gereği olarak boşta kalan İSKİ Şube Yönetim Kurulu üyeliğine, 2014’de seçilen BEM-BİR-SEN İSKİ Yönetim Kurulu Yedek üye listesi içerisinden atama yapılması gerekirken yapılmadı. Yaklaşık 3 yıl boyunca atama yapılmayarak sendika faaliyetleri kasıtlı olarak durduruldu ve şube yönetimini yıpratma maksatlı faaliyet gerçekleştirilmesine fırsat verilmedi.

7. BEM-BİR-SEN Genel Merkezi; 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu ve Genel Kurulun verdiği yetkiyi keyfi kullandı.
Sendika, 28.05.2018 tarih ve 500 sayılı Genel Yönetim Kurulu kararıyla, lehlerine verilen Yargıtay kararlarının hemen öncesinde şube yönetimini atamamak için BEM-BİR-SEN İSKİ ŞUBESİNİ KAPATTI.

8. Buna ilaveten Genel Merkez, bir süre önce 2014 yılında 5. Olağan genel kurulda aday olup seçilemeyen bazı isimlerin de içerisinde yer aldığı kişileri, hukuki hiçbir dayanağı olmayan; Sözde “İSKİ Temsilciliği”, “Temsilci Başkanlığı” adı altında YASAL OLMAYAN ATAMALAR YAPTI ve 5 kişiyi görevlendirdi. 

9. Hukuki mücadelelerini devam ettiren mağdurların çabaları sonuçta meyvesini verdi ve Ankara 38. İş Mahkemesinde açılan Şube Kapatma Kararı iptaline yönelik davada İHTİYATİ TEDBİR kararı verildi ve bu karar ile kapatılan BEM-BİR-SEN İSKİ ŞUBESİ GERİ AÇILDI.
Bütün bu gelişmeler neticesinde mahkemeleri kazanan ve bugüne kadar keyfi mağdur edilen BEM-BİR-SEN İSKİ ŞUBESİ’ nin geri atanmasında bir engel kalmadı.

Tüm bu gelişmeler ve sonuçlara göre;

MEMUR-SEN KONFEDERASYONU’ nun en büyük şubelerinden olan yaklaşık 2500 üyesi bulunan İSKİ Şube Yönetiminin yeniden göreve atanarak mağduriyetlerin engellenmesi, sendika faaliyetlerinin yeniden başlatılması gündeme geldi.

Öte yandan, sendikanın başka şubelerinde de Genel Merkez tarafından benzer haksız müdahalelerinin olduğu, MEMUR-SEN'e kadar ulaşan şikâyetlerin yerini bulmadığı iddiaları cevap bekliyor…

BEM-BİR-SEN’in genel merkez yöneticileri arasında da ciddi fikir ayrılıklarının olduğu ve bununla beraber problemlerin daha da derinleştiği, bunun da şubeleri olumsuz etkilediği de iddialar arasında yer alıyor...

BU DURUMA GÖRE ÖNCEKİ HABERİMİZDE DE DUYURDUĞUMUZ; İSKİ ŞUBESİ YÖNETİMİNİN GERİ ATANMASI BEKLENİYOR…

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Gariban memur
  1 yıl önce
  Bunlar memurdan aidat alıp hiç bir hizmet yapmayan, hizmet yapan şubeyi kendilerine ters düştüğü için kapatan zihniyet. Soruyorum.. Son 10 yılda memur için hangi haklar getirildi. Hangi kazanımlar, hangi sözleşmelerde ileriye dönük bir şey var. Ye iç, yat, s.. üçgeninden çıkmıyor ki bunlar. Binaları bile kiralık... gerisini varın siz düşünün...
 • gariban memura cevap
  1 yıl önce
  Gözünüze dizinize durur. Zaten insan pek nankördür. Bir kazanım örnek: Hizmet kolunda sosyal denge sözleşme yetkisi hangi kurumda var?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Polis İntiharları Basın Açıklaması ERTELENDİ
Polis İntiharları Basın Açıklaması ERTELENDİ
"Polis İntiharlarını Araştırma başvurumuza Emniyetten cevap...