|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
İstanbul’un Ciğerleri Yapılaşmaya Açılıyor
  • Reklam

İstanbul'un Ciğerleri Yapılaşmaya Açılıyor

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Beykoz'da bulunan SİT alanlarının imara açıldığını açıkladı. Tekin, twitter'den Bakanlığa da "bu alanların kimin talebiyle açıldığı" sorusunu yöneltti.

09 Mart 2020 - 15:40

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Beykoz'da bulunan SİT alanlarının imara açıldığını açıkladı.

Tekin, twitter'den Bakanlığa da "bu alanların kimin talebiyle imaara açıldığı" sorusunu yöneltti.

Gürsel Tekin'in kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "dikey mimari yok yatay mimari..." sözlerine gönderme yaparak  şöyle yazdı:

"Peki, dikey mimari, yatay mimari diye tartışıyoruz. Beykoz'da 1'inci, 2'inci, 3'üncü derece SİT alanlarının imara açılması için süreç başladı. 
Ben de bakanlığa soruyorum, bu alanları kimin talebiyle, hangi kamu yararını gözeterek, niye yapılaşmaya açıyorsunuz?" 

KARARLA İSTANBUL'UN CİĞERLERİ YAPILAŞMAYA AÇILIYOR

2018 yılının Kasım ayında Dünya Şehircilik Günü toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan şehircilik noktasında öz eleştiri yaparak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a dikey yerine yatay mimari uyarısında bulunmuştu.

İstanbul 2 Nolu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu Beykoz'u yakından ilgilendiren iki gündem maddesiyle 26 Kasım 2019 tarihinde toplanmış ve kararla İstanbul'un ciğerleri Beykoz'un yapılaşmaya açılması  kararı alınmıştı...

BEYKOZ'DAKİ KOMİSYON 26 KASIM 2019 TARİHİNDE TOPLANMIŞTI

İstanbul 2 Nolu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu bugün Beykoz'u yakından ilgilendiren iki gündem maddesiyle 26 Kasım 2019 tarihinde toplandı...

Toplantı gündeminde, Beykoz'da bulunan kamu, özel şahıs ve şirketlere ait toplam 286 milyon 832 bin metrekare büyüklüğe sahip iki bölge yer aldı.

Toplantının ilk maddesi İstanbul Boğazı ön görünümünde bulunan 17 milyon 232 bin metrekarelik büyüklüğe sahip alanı kapsıyor.

İkinci gündem maddesi ise Beykoz'un Kuzey kesiminde yer alan ve 1'inci, 2'nci, 3'üncü Derece Doğal SİT Alanı olan 269 milyon 600 bin metrekarelik alandan oluşuyor.

Her iki gündemde de ele alınacak konu ise söz konusu bölgeler için hazırlanan Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu (ETBAR).

 

İstanbul 2 Nolu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü raportörleri tarafından hazırlanan ETBAR'ı tartıştı. 

Söz konusu raporlarda, biyolojik çeşitlilik, ekolojik, jeolojik, jeomorfolojik, hidrojeolojik ve peyzaj açısından değerlendirme yapılıyor. Ardından gerekçeleriyle birlikte bazı alanların SİT derecelerinin yükseltilmesi veya düşürülmesi,  SİT kararının iptal edilmesi ya da yeni SİT alanı kararları yer alıyor.

Doğal, ekolojik veya kültürel değerlerinden dolayı koruma altına alınan imara (yapılaşmaya) kapalı yerlere SİT alanı deniyor.

İstanbul 2 Nolu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'nun ETBAR raporları ışığında SİT kategorilerini belirledikten sonra Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü'ne iletildi.

Genel Müdürlük, onay için kararı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a gönderecek. Kurum'un ‘olur'u alındıktan sonra tabiat varlıklarının ve doğal sit alanlarının tescil kararları Resmi Gazete'de yayımlanacak ve bakanlığın internet sayfasında bir ay süre ile duyuruldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
POLİS :
POLİS : "Diyanet çalışanlarına 3600 ek gösterge hakkı...
Öztürk :
Öztürk : " Yeni Şiir Kitabıma emeği geçenlere TEŞEKKÜRLER .....