|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Kırgızistan Önümüzdeki Yıl Türk Konseyi’ne Başkanlık...
  • Reklam

Kırgızistan Önümüzdeki Yıl Türk Konseyi'ne Başkanlık Edecek

Cumhurbaşkanı Sadşr Caparov, "Kuruluşundan bu yana Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı'nın (TÜRKSOY) aktif bir üyesiyiz ve faaliyetlerini her zaman destekledik." Dedi.

01 Mayıs 2021 - 16:12

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadşr Caparov, "Kuruluşundan bu yana Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı'nın (TÜRKSOY) aktif bir üyesiyiz ve faaliyetlerini her zaman destekledik." Dedi.

TRT Türk televizyonuna verdiği röportajda Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadşr Caparov, önümüzdeki yıl Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi) başkanlığının Kırgızistan'a geçeceğini söyledi.

Caparov, “TÜRKPA ve TÜRKSOY üyesi ülkelerin anlaşmaları ve dolayısıyla stratejileri var. Bu nedenle atılacak adımlar ile ilgili belli programlar bulunmaktadır. O programa göre çalışacağız." Diye konuştu.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov, Türkiye ile Kırgızistan'ın her zaman kardeşçe ilişkileri olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Hem Türkler hem de Kırgızlar bunu çok iyi biliyor. İki ülke arasındaki ilişkiler büyümeye devam edecek. Bu ilişkileri canlandıracağız. Çünkü bin yıllık ortak bir tarihimiz var. Bu nedenle Türkiye ve diğer Türk devletleri ile kardeşlik zemininde ilişkileri ilerletmek için çaba göstereceğiz.
Azerbaycan, Kazakistan, Türkiye, Özbekistan ve Kırgızistan Türk Konseyi'nde temsil edilmektedir. Türkmenistan ve Macaristan organizasyonda gözlemci statüsüne sahiptir. Türkiye şu anda Türk Konseyi'ne başkanlık ediyor."

Türkiye Haber Ajansi - Bişkek / - Höküme Halilova - Ramiz Meşedihesenli

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Araç Sahipleri Otomobillerinin Yaz Bakımı Konusunda Bilinçli
Araç Sahipleri Otomobillerinin Yaz Bakımı Konusunda Bilinçli
Bağcılar Belediyesi’nden Babalar Günü konseri
Bağcılar Belediyesi’nden Babalar Günü konseri