|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Kırgızistan Vatandaşı Azerbaycanlılardan, Uluslararası...
  • Reklam

Kırgızistan Vatandaşı Azerbaycanlılardan, Uluslararası Kuruluşlara Çağrı

“Ermenistan'ın Azerbaycan'a mayın tarlası haritalarını vermeyi reddetmesi savaş suçudur” diyen Kırgızistan vatandaşı Azerbaycanlılar, Ermenilerin taahhütlerini yerine getirmemeleri konusunda uluslararası kuruluşlara çağrıda bulundular.

26 Nisan 2021 - 23:27 - Güncelleme: 02 Mayıs 2021 - 02:20

“Ermenistan'ın Azerbaycan'a mayın tarlası haritalarını vermeyi reddetmesi savaş suçudur” diyen Kırgızistan vatandaşı Azerbaycanlılar, Ermenilerin taahhütlerini yerine getirmemeleri konusunda uluslararası kuruluşlara çağrıda bulundular. 

Kırgızistan vatandaşı Azerbaycanlılar,  Ermenistan'ın Azerbaycan'a mayın tarlası haritalarını vermeyi reddetmesini bir savaş suçu olarak nitelendirdiler.

Salgın döneminde virüsün hızla yayılmasına rağmen, Kırgızistan'daki Azeri Halk Birliği'nin girişimiyle hem bu konuyu hem de 24 Nisan 1915 sözde Ermeni Soykırımı gününü protesto etmek için bir toplantı düzenlendi.

Kırgızistan'daki Azerbaycanlılarının lideri, değerli hukuk adamı yüksek avukat Azizağa Aliyev, katılımcılara Ermenistan'ın işgal altındaki Azerbaycan topraklarının büyük bir kısmını yaklaşık 30 yıldır mayınladığını bildirdi.

Azizağa Aliyev, “Gündemin önemi göz önüne alındığında acilen toplanmalı ve ermeni işgalinden kurtulmuş alanların mayından arındırılması konusundaki tavrımızı ifade etmeliydik.
Ermenistan'ın Azerbaycan'a mayınlı bölgelerin haritasını vermemesi durumunda mayın temizleme işleminin uzun yıllar sürebileceğini ve Ermeniler tarafından tahrip edilen kurtarılmış toprakların restorasyonunun daha geç tamamlanacağını belirtmek isterim.
Yurt dışında yaşayan bir Azerbaycanlı olarak Ermenilerin bu haritaları Azerbaycan tarafına vermek zorunda olduğunu söylüyoruz. 10 Kasım 2020’de üçlü açıklamanın üzerinden üç aydan fazla zaman geçmesine rağmen yükümlülüklerini hâlâ ihlal edenlerin Ermeniler olduğunu görmekteyiz’ dedi.

Azizağa Aliyev, mayınların temizlenmesi için uluslararası örgütlerden destek çağrısında bulunmanın önemini vurguladı.

Azizağa Aliyev, Ermenilerin 1965 yılından bu yana yaptıkları ve 24 Nisan 1915 sözde soykırımı kışkırtarak dünya toplumunu Türkiye aleyhine çevirmeyi amaçlayan eylemlerini de kınadı.

Türkiye'ye karşı atılan her adımın Azerbaycan'a yönelik olduğunu vurgulayan Azizağa Aliyev,  Sözde Ermeni soykırımı iddiasının tarihsel gerçeklerden uzak olduğunu söyledi.

Kırgızistan Ahiska Türkleri Derneği Başkanı Atamşah Dursunov, Türkel Yayın Grubu Genel Başkanı Höküme Halilova, Prof.Dr. Zakir Gamarli, Onursal Doktor Mirkazim Başirov ve diğerleri toplantıda konuşarak tarihte Ermeni soykırımı olmadığını söyledi.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Ermeni vandalizmi sonucunda 600.000 Türk, bebek ve sivil öldürüldü. Bu durumda Türk devleti ve Türk askeri komutanlığı Ermeni infazcılara cevap vermek zorunda kaldı.

Ahıska Türklerinin lideri, asıl soykırımın 1944 yılında yurttaşlarının sürgünü olduğunu söyledi.

Azizağa Aliyev, bir kez daha uluslararası örgütlere Ermeni yolsuzluklarına ve uydurmalarına boyun eğmemeleri çağrısında bulundu.
Ermenistan'ın BM Güvenlik Konseyi kararları kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmediğini belirten uluslararası kuruluşlara başvurulmasına karar verildi.
Höküme Halilova, Ramiz Meşedihesenli / Bişkek - Türkiye Haber Ajansı

Türkiye Haber Ajansı Kardeş Yayın Kuruluşu Türkel Yayın Grubu bünyesindeki, Golden Bridge News'te Kırgızistan vatandaşı Azerbaycanlılar, Ermenlerin taahhütlerini yerine getirmemeleri konusunda uluslararası kuruluşlara çağrıda bulundular. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Yaşanabilir Caddeler ve Sokaklar' Paneli Düzenlendi
'Yaşanabilir Caddeler ve Sokaklar' Paneli Düzenlendi
Vali Gürel, Trafik Haftası'nda kural ihlali yapan sürücüleri uyardı
Vali Gürel, Trafik Haftası'nda kural ihlali yapan sürücüleri...