|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Memur ve memur emeklisinin zam pazarlığı başlıyor..’
  • Reklam

Memur ve memur emeklisinin zam pazarlığı başlıyor..'

Memur ve memur emeklisinin 2022 ve 2023 yıllarında yapılacak zammın belirleneceği zam pazarlığı 2 Ağustos günü başlıyor..Zam pazarlığında 3600 ek göstergede var..'

26 Temmuz 2021 - 12:20 - Güncelleme: 26 Temmuz 2021 - 13:44

Memur ve memur emeklilerinin ekonomik ve sosyal haklarının belirleneceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı başkanlığında yürütülecek 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri 2 Ağustos'ta başlıyor. Zam pazarlığında 3600 ek gösterge de var..

3600 EK GÖSTERGE SÖZÜ TUTULMADI 

Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2018 yılında seçim vaadi olarak din görevlisi, öğretmen, hemşire ve polise 3600 ek gösterge sözü vermişti..Ancak bu sözün üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen söz tutulmadı.

Yaklaşık 4,2 milyon memur ve 2,2 milyon memur emeklisinin maaş ve aylıklarına 2022 ve 2023 yıllarında yapılacak zammın belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin ilk toplantısı 2 Ağustos'ta yapılacak.

3600 EK GÖSTERGE, SEYYAYEN ZAM VE REFAH PAYI TALEPLER ARASINDA

Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl birlikte hareket etme kararı alan Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen görüşmeler öncesi taleplerini ortaklaşa belirledi.

Konfederasyonların ortak talepleri arasında; maaş ve aylıklara oransal zammın yanında, seyyanen zam ve refah payı verilmesi, 3600 ek gösterge, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi ile derece kademe ilerlemesinin önündeki engellerin kaldırılması gibi maddeler yer alıyor.

ANLAŞMA OLAMAZSA KARAR HAKEM KURULU'NUN

Yasal olarak ağustos ayında bağıtlanması gereken sözleşme süreci, 2 Ağustos'ta Bakanlığın ev sahipliğinde yapılacak ilk toplantıyla resmi olarak başlayacak. Sözleşmenin genelinde ve hizmet kollarında talep edilen maddelerin görüşülmesiyle ilerleyecek müzakere takvimi, ağustos ayının  üçüncü haftasında sona erecek.

Taraflar arasına bu süreye kadar anlaşma sağlanamaması halinde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başlayacak. 11 kişinden oluşa Hakem Kurulu, sözleşmeye dair nihai kararı verecek

 

TR HABER AJANSI-** ÖZEL HABER-** HALİS KAHRAMAN

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Lisenin Tamamı Uzaktan Eğitime Geçti
Lisenin Tamamı Uzaktan Eğitime Geçti
Koronavirüsle İlgili Kâbus Senaryosu
Koronavirüsle İlgili Kâbus Senaryosu