|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Niğde’de Çığ Düştü: 1 Dağcı Kayıp, 1 Mahsur
  • Reklam

Niğde'de Çığ Düştü: 1 Dağcı Kayıp, 1 Mahsur

Niğde'nin Çamardı ilçesindeki Demirkazık Dağı’nda Eznevit zirve tırmanışı yapan 2 dağcının mahsur kaldığı ihbarı alındı

02 Aralık 2018 - 23:23 - Güncelleme: 03 Aralık 2018 - 03:09

Niğde'nin Çamardı ilçesindeki Demirkazık Dağı’nda Eznevit zirve tırmanışı yapan 2 dağcının mahsur kaldığı ihbarı alındı. 

Zirve tırmanışı esnasında dağcılardan birinin düşmesi sonucu kopan kar kütleleri dağın aşağısına doğru çığa neden oldu ve Mustafa Kemal Karakoç ve Hilal İşcan isimli 2 dağcı mahsur kaldı.

Demirkazık Dağı'nda tırmanış yaptıkları sırada üzerlerine çığ düşen iki dağcıdan biri çığ altında kaldı. Kendi imkânıyla kar kütlesinin altından kurtulan Hilal İşcan, telefonla yardım istedi.İhbar üzerine bölgeye hava destekli kurtarma operasyonu başlatıldı.  

2018/12/2018-12-03-03-06-10.jpg

OLAY NASIL OLDU

Yetkililerden ve AKUT Basın İlişkileri biriminden edinilen bilgilere göre, Demirkazık Dağı Eznevit zirvesine tırmanış gerçekleştiren, Hilal İşcan ile Mustafa Kemal Karakoç, saat 16.00 sıralarında inişe geçtiklerinde üzerlerine çığ düştü. İşcan kar kütlesinin altından kendi imkanıyla kurtulurken, Mustafa Kemal Karakoç’a ise ulaşamadı.

Telefonla 112 Acil'i arayan İşcan'ın yardım talebi üzerine Mümtaz Çankaya Dağevi'nden oluşturulan kriz merkezinde toplanan ekipler, İşcan ile çığ altında kalan arkadaşını kurtarmak için yola çıktı.

2018/12/2018-12-03-03-06-04.jpg

Dağcı Hilal İşcan ile kurulan iletişimin ardından ona ulaşmak üzere Adana’dan bölgeye havalanan askeri helikopter; kurtarma ekiplerini bölgeye ulaştırmak üzere destek verdi.

Bölgeye JAK, AFAD ve UMKE ekipleri sevk edilirken AFAD’dan gelen destek talebi üzerine, AKUT Niğde ekibi de 3 gönüllüsü ile operasyona katıldı. Askeri helikopter ekipleri dağda uygun bir noktada bıraktı.

Ekipler, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi öğrencisi olan kadın dağcı Hilal İşcan ile fenerle iletişim sağladı. Ekiplerin dağcılara ulaşmasına 800 metre kaldığı bildirildi. Operasyona devam ediliyor.

Hilal İşcan’ın güvenli kurtarılmasının ardından çığ altında kalanan dağcı Mustafa Kemal Karakoç için arama-kurtarma çalışmalarına devam edileceği belirtildi.

2018/12/2018-12-03-03-06-06.jpg

AKUT TEMSİLCİSİNDEN AÇIKLAMA

AKUT Niğde İl Temsilcisi Nedim Urcan, kazazedeleri kurtarmaya giden personelle konuştuğunu belirterek "Saat 16.00’da ihbar geldi. AFAD ve AKUT’a ait personel belli bir yüksekliğe kadar bırakılabildi. Eznevit Yayla’ya kadar daha sonrasında helikopter ulaşamamış, personelimiz şuan yürüyüş halinde. Kazazedelere yarım saat ya da bir saat içerisinde ulaşabilirler. Ulaştıktan sonra olayın şekline göre kazazedelerin durumuna göre tekrar bir planlama yapıp hareket edecekler. 112’yi arayan arkadaşımızın sağlık durumu galiba iyi. Çünkü kendisi herhangi bir rahatsızlığı olduğunu bildirmemiş ancak tırmanış arkadaşının kar üzerinde kayarak ya da çığla birlikte akıp gittiğini söylemiş. Ve kendisinin ona ulaşamadığını söylemiş, daha sonra kendisiyle irtibat kurulamadı. Bir tanesinin sağlık durumu iyi ama diğer arkadaş hakkında net bilgiye sahip değiliz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Lisenin Tamamı Uzaktan Eğitime Geçti
Lisenin Tamamı Uzaktan Eğitime Geçti
Koronavirüsle İlgili Kâbus Senaryosu
Koronavirüsle İlgili Kâbus Senaryosu