|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

‘OIC Red Network’ İstanbul’da Kuruldu
  • Reklam

‘OIC Red Network’ İstanbul’da Kuruldu

İTT Bölgesindeki “Ulusal Dernekler İşbirliği Ağı-OIC Red Network” İstanbul’da kuruldu

29 Ocak 2019 - 22:21

İslam İşbirliği Teşkilatı üye ülkelerin Kızılay ve Kızılhaç dernekleri İstanbul’da güçlerini birleştirdi. Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, İİT bölgesindeki 50’ye yakın ulusal Kızılay ve Kızılhaç derneğinin katılımıyla "Kırmızı Ağ" kurulmasına karar verildiğini açıkladı

Açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı İİT Bölgesindeki 50’ye yakın ulusal Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri toplantısından yeni bir ağ kurulması kararı çıktı. Türk Kızılay Başkanı ve Uluslararası Kızılay Kızılhaç Başkan Yardımcısı Dr. Kerem Kınık, Arap Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Organizasyonu (ARCO) Başkanı Yasin Ahmet Abbas ve Uluslararası Hilal İslam Komitesi Başkanı Ali Buhedma, İİT Bölgesindeki Kızılay ve Kızılhaç Ulusal Dernekleri İşbirliği Ağı'nın kuruluşu dolayısıyla basın toplantısı düzenledi.

Toplantıyı, İİT bölgesindeki 50’ye yakın Kızılay ve Kızılhaç derneğinin katılımıyla "Kırmızı Ağ" kurulmasına karar verildiğini dile getiren Kınık, ağın kurulma amacını şöyle açıkladı:

"Öncelikle kendi aramızdaki işbirliğini ve bilgi alışverişini artırmak, sorunlara ortak çözüm aramak, birbirimizle sıkıntılarımızı ve kaynaklarımız paylaşmak, İİT’nin bünyesindeki politik mekanizmalara etki ederek insani sorunları gündeme getirmek, Birleşmiş Milletlerden sonra dünyanın en büyük teşkilatı olan İİT bünyesinde Kızılay ve Kızılhaç hareketini daha fazla görünür kılmak ve ülkelerimizde, bulunduğumuz coğrafyalardaki bir takım kaynakları daha fazla seferber edebilmek için bu birliği, bu sosyal ağı kurduk. Bölgemize, İslam coğrafyasına ve dünyaya barış ve umut getirmesini temenni ediyoruz. Politik kutuplaşmanın fazlalaştığı, devletlerin, klasik diplomasinin sorunları çözmede yetersiz kaldığı, mutlaka klasik devletler arası diplomasi araçlarına eklenmesi gereken insani diploması aracı noktasında da bu ağ çok önemli bir rol alacak."

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tavsiyesi üzerine kuruldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaklaşık 3 yıl önce İslam ülkeleri arasında yardımlaşma ve işbirliği için böyle bir ağ kurulma tavsiyesinde bulunduğunu kaydeden Kınık, ulusal derneklerin devletlerine ve uluslararası dünyaya, barışın tesis edilmesi, güvenin artırılması, insanın korunması, çatışmaların engellenmesi ve çözülmesi için elinden gelen katkıyı vereceğini belirterek şunları söyledi:

"En temel amaçlarımız için savunuculuk yapacağız, sorunlarımızı ortak bir sesle, ortak bir terminolojiyle gündeme getireceğiz. İnsani diplomasi faaliyetlerine ağırlık vereceğiz. İİT üye ülkelerin içerisindeki ulusal derneklerinin kapasitesinin artırılması için elimizden gelen bütün çabayı sarf edeceğiz. Bu bölgedeki kaynakların seferber edilebilmesi için de gereken lobicilik faaliyetlerini de elimizden geldiği kadar yapacağız’’

Ağın üyelik sisteminin, İİT'ye üye ve gözlemci ülkelerin ulusal dernekleri aracılığıyla olacağını anlatan Kınık, "İİT’nin ilgili kuruluşları, federasyonumuz, Kızılhaç komitesi, gençlik komisyonu bunlar bize gözlemci olarak katılabilecek. Kurulan ağımızın 2 yılda bir gerçekleşecek bir genel toplantısı olacak. Bu üyelik toplantısında alacağımız kararları 9 ulusal derneğin temsil ettiği bir icra komitesi hayata geçirmek için çalışacak. Daimi anlamda destek vermesi için profesyonel sekreterya da oluşturulacak." dedi.

Kerem Kınık, ağ fikrini gündeme getiren ve kuruluşuna destek veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

Abbas: "Ağ bize daha hızlı hareket etme kabiliyeti sağlayacak"

ARCO Başkanı Yasin Ahmet Abbas da İİT bölgesindeki Kızılay ve Kızılhaç Ulusal Dernekleri İşbirliği Ağı'nın çok aktif görev alacağını ve zor şartlar altında olan, krizlere maruz kalan insanlara destek vereceğini belirtti.

En fazla mültecinin ve yerinden edilen insanın İTT bölgesinde bulunduğuna değinen Abbas, "İnsani kriz her geçen gün büyüyerek devam ediyor. Kaynaklarımızı, bölgenin kaynaklarını bir araya getirerek insani krizlere son vermeli, insanlara çare olmalıyız." dedi.

Abbas, doğal afetlerin bir ülkede meydana gelirken, komşu ülkelere de sirayet edebildiğini, mülteci krizi olduğunda mültecilerin de aynı kültürü taşıyan diğer ülkelere gittiğini anlattı.

Ağın kuruluşunda Türk Kızılay'ın büyük çaba harcadığını vurgulayan Abbas, "Kaynaklarımızı toplayıp tek amaca kanalize etmemiz gerekiyor. Bu ağ bize ek güç olacak, daha hızlı hareket etme kabiliyeti sağlayacak." diye konuştu.

Buhedma: "İşbirliği sayesinde düzlüğe çıkabiliriz"

Uluslararası Hilal İslam Komitesi Başkanı Ali Buhedma ise ağın kuruluşunda öncülük eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

Daha fazla işbirliği gerektiğinin altını çizen Buhedma, "Ancak işbirliği sayesinde düzlüğe çıkabilir, mültecilerin ve zor durumda olanların zorluklarını bir nebze de olsa hafifletebiliriz. Türkiye, insani meselelerde koordinasyon görevini en iyi şekilde yürütüyor. Ortak programlar sayesinde projeler üretecek, projelerle yardımlarımızı ulaştıracak ve zor durumda olanların savunma mekanizmasını geliştireceğiz." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Jandarma Trafik 2 bin 541 araca CEZA kesti
Jandarma Trafik 2 bin 541 araca CEZA kesti
Antalya Trafiği Havadan Helikopter ve Drone ile Denetlendi
Antalya Trafiği Havadan Helikopter ve Drone ile Denetlendi