|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Tcdd’den Reform Gibi Proje
  • Reklam

Tcdd'den Reform Gibi Proje

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, tren makinistlerinin ve tren üzerinde çalışan faal personelin evlerinden sefertaslarıyla yemek çilesini bitirdi

31 Mart 2011 - 19:05

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, tren makinistlerinin ve tren üzerinde çalışan faal personelin evlerinden sefertaslarıyla yemek çilesini bitirdi.

Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı TCDD (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları) Genel Müdürü Süleyman Karaman, senelerdir süren sefertası eziyetine bir son verdi. TBMM’de Bakan Binali Yıldırım'ın desteği ile  çıkarılan  kanunla bundan böyle, uzak yola giden tren makinistlerine ve tren üzerinde çalışan faal personele TCDD tarafından yemek verilecek.

Gazeteci Dursun Boran'ın haberine göre; TCDD’de başlatılan bu uygulamanın müjdesini ise ailelere bizzat Bakan Binali Yıldırım verdi. Yıldırım, makinist ve tren üzerinde çalışan faal personel ailelerine birer mektup göndererek projeyi anlattı. Yıldırım mektubunda, "Zor ve meşakkatli bir meslek olan demiryolcu ailesinin bir mensubu olarak eşinizin görevini en iyi şekilde yapabilmesi için yıllardır büyük bir gayret ve özveri içinde oldunuz. Bundan böyle gece yarısı uykunuzdan uyanıp göreve gidecek eşinize yemek hazırlamayacaksınız. Artık tren üstünde görev yapan personelimizin yemeklerini biz karşılayacağız" dedi. Yıldırım, bundan böyle her öğün 3 çeşit yemeğin, beraberinde vekmek ve su olmak üzere tamamen hijyenik olarak hazırlanmış paketler içinde personele sunulacağını açıkladı. Buna göre, 53 değişik il ve ilçe merkezinde tren üzerinde görevli personele ortalama günlük 3500 öğün hazır yemek dağıtımı yapılacağı bildirildi.

İŞTE BAKAN YILDIRIM'IN MEKTUBU 
 
Aileler uygulamadan büyük memnuniyet duyarken, yola çıkan eşlerine sefertası ile ya da çantada yemek hazırlamak durumunda kalan eşlerin en büyük sorunu da böylece ortadan kalkmış oldu. Aynı şekilde uzun yolculuklar öncesi hazırlanan yemeklerin “soğuma” ve “bozulma” sorunu da çözüme kavuştu.

TCDD’de adeta devrim sayılan bu yenilikle makinistlerin ve tren üzerinde çalışan tüm faal personelin performansı ise şimdiden arttı, psikolojileri düzeldi.
 
Sefertası işkencesini bitiren, ve Türkiye’de yüksek hızlı tren projesini hayata geçiren Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım ile TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ın projesini anlatan Gazeteci Dursun Boran, makinist eşi Seval Önal’ın TCDD Özel Kalem Müdürlüğü’ne gönderdiği mektubu da köşesinde yayınladı.

Aynı zamanda Ak Parti milletvekili aday adayı da olan Dursun Boran, yazısında “12 Hairan 2011 milletvekilliği seçiminde milletvekili olursam, Ankara'daki devrimci ve ülkücü ruhlu bürokratların icraatlarını, projelerini ve yeniliklerini, ‘Vekilin Objektifi’ adlı TV programlarında seyredeceksiniz. Hem farklı bir vekil, hem de sıradışı journalist göreceksiniz” diye yazdı.

MAKİNİST EŞİ'NDEN TCDD'YE MEKTUP
İşte Dursun Boran’ın köşesinde yayınladığı o mektup:
Sayın Genel Müdürüm,

Ben 21 yıllık çalışan bir makinist eşiyim Adıma Ulaştırma Bakanı’ndan mektup geldi. Mektubu alıp okuduğum zaman inanın gözyaşlarımı tutamadım.
 
Gözyaşım, mektupta müjdelenen habere değil, bir bakanın bir memur eşine mektup yazabilmesi için, daha çok aktı. Çok onurlandım, çok gururlandım.

Eşim evde olduğu her akşam, sizlerin çalışmalarını bana anlatır dururdu. Hızlı tren başlayacak, Konya’ya, Sivas’a hızlı tren gidecek derdi. Banliyö trenlerini yeni aldık hem de klimalı derdi.
 
Yemek yediğimiz, yattığımız yerler yeniden yapıldı, pırıl pırıl oldu, der dururdu da; ben de “ Ahmet şimdi yaprak dökümü başlıyor sonra konuşalım” derdim.
Gerçi çanta hazırlayacağım diye dizilerime de pek bakamıyordum ama, Bu gün anladım ki, Ahmet’in anlattıkları yaprak dökümünden daha güzelmiş.
 
Eşim yarın hangi trenle nereye gideceğini, her akşam işyerini telefonla arayarak öğrenir. O ne zaman tarifesini öğrenecek olsa; ben hep içimden “ Allahım, inşallah uzun yola yazmazlarda, bende çanta derdinden kurtulurum” diye dua ederdim.
 
İnanın yemek yapmasını çok sevmeme rağmen rağmen, başkalarının içine çıkacak, beğenilecek yemek olmasını düşünmek, beni ilk baştan yoruyor, sürekli yıpratıyordu.

Ailece tanıştığımız makinist eşleriyle ne zaman bir araya gelsek, hepimiz bu konuyu konuşur, hep yakınırdık.

Ama Bakanımdan aldığım mektupta, bana; müjde olarak algıladığım öyle güzel bir haberi vardı ki, çok ama çok sevindim, Hiç inanasım gelmedi.
 
Çünkü eşim olsun, arkadaşlarım olsun hep derlerdi, yola giden makinistlerin yemeklerini devlet verecekmiş diye, bir türlü olmamıştı, yapmamışlardı, yapamamışlardı.
 
Bakanımdan mektup gelmese belki yine inanmazdım. Yine olmayacak bir haber diye düşünürdüm.

Mektubu okur okumaz, hemen telefona sarıldım, ne kadar arkadaşım varsa müjdeledim, onlarda çok sevindi teşekkür ettiler sizlere.

Bakanımın bana vermiş olduğu bu haberde sizinde yardımınızın , girişimlerinizin çok ve önemli olduğunu duydum. Bakan Bey’e mektupla dualarımı, teşekkürlerimi ifade ettim. Bu vesile ile Sizede minnet ve şükranlarımı sunmak istedim.

Bu başarılı çalışmaya emeği geçen, tertipleyip, düzenleyen, bizlerin hayır duasını alan herkese ve Özellikle de siz değerli Genel Müdürümüze;

Şahsım adına, Sincan’da oturan makinist eşleri adına ve tüm makinist aileleri adına, ayrı ayrı teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyor, başarılı çalışmalarınızın devamını diliyoruz.
Allah Sizlerden Razı Olsun.
Seval ÖNAL
Makinist Ahmet ÖNAL’ın Eşi / SİNCAN

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • mahmut demirkolllu
    5 ay önce
    demiryollarında çalışan FAAL personel, ya ayakta ya sürekli yolculukta yada vardiyada çalışırken çok sıkıntılar çeker. Lakin kuruma bağlılığı ve işine alışkanlığı sıkıntıları zevke dönüştürüyor. Kurumun itibarı ve müşterilerin memnuniyeti dikkate alındığında, tüm zorluklar aşılıyor, ve işini tam,güzel ve doğru yapmanın huzuruyla tatlı uykuya geçiyor. iş yerindeki veya loko üzerindeki gürültü, soğukluk, ve sürekli dikkat ile koku, vb zor şartlar, fedakar çalışanı işinden soğutamıyor, her gün yeni bir şevkle görevini yürütüyor. Böyle çalışanın tek sıkıntısı; yönetimin , yapılan işlerin önemini kavrayamaması ve çalışanı takdir etmeyip siyasi davranışlar içine girmesidir.. Çalışanların yönetimden talepleri var, ama yönetim duymamazlığa gelir yada kızağa çeker. Bu durumdakilerde yönetime küser emekli olur. Böylece yılların kazandırdığı uzmanlık,yetişmişlik,başarılı çalışmalar emeklilikle sıfırlanır
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Bir Yiğit Artık Ortaya Çıkmalıdır”
“Bir Yiğit Artık Ortaya Çıkmalıdır”
Başkan Terlan Kaya '3 Yılı Değerlendirdi'
Başkan Terlan Kaya '3 Yılı Değerlendirdi'