|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Ünlü Tarihçi Kemal Karpat, Hayatını Kaybetti

Ünlü Tarihçi Kemal Karpat, Hayatını Kaybetti

Ünlü Tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat ABD'nin Wisconsin eyaletinde yaşamını yitirdi.

21 Şubat 2019 - 08:07

Ünlü Tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat ABD'nin Wisconsin eyaletinde yaşamını yitirdi.

Tarih alanında çok sayıda eserleri, makaleleri ve kitapları bulunan 96 yaşındaki Kemal Karpat’ın ABD'nin Wisconsin eyaletinde bulunan Wisconsin Hastanesinde tedavi gördüğü belirtildi.

Birçok genç Türk tarihçi yetiştiren, yüzlerce eser ve talebe bırakan Prof. Dr. Kemal Karpat’ın vefatı halinde Türkiye’de defnedilmeyi vasiyet ettiği, bu nedenle cenazesinin Türkiye’de defnedileceği öğrenildi.

ERDOĞAN’DAN, TAZİYE MESAJI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat'ın vefatı dolayısıyla taziye mesajı yayımladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, "Tarih alanında ülkemizin yetiştirdiği saygıdeğer isimlerden biri olan Prof. Dr. Kemal Karpat'ın vefatını derin bir teessürle öğrendim. Tarih alanında gerçekleştirdiği önemli çalışmalar, bizlere miras bıraktığı eserler ve yetiştirdiği öğrencilerle ülkemize değerli katkılarda bulunan Kıymetli Hocamız Kemal Karpat, saygın kişiliğiyle her zaman saygıyla yad edilecektir." ifadelerine yer verdi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü̈ sahibi de olan merhum Prof. Dr. Kemal Karpat'a, Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

KALIN’DAN TWİTTER MESAJI

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın'da Twitter mesajında Prof. Dr. Kemal Karpat'ın geride yüzlerce eser ve talebe bıraktığını belirterek, “İlim ve fikir dünyamızın mümtaz şahsiyetlerinden Kemal Karpat hoca 96 yaşında Hakk’a yürüdü. Geride yüzlerce eser, talebe ve hatıra bıraktı. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Hepimizin başı sağ olsun.  Vasiyeti gereği cenazesi Türkiye’de defnedilecektir.” Dedi.

TÜRK BİLİM TARİHİ KURUMU ŞEREF BAŞKANI İHSANOĞLU’NUN MESAJI

Türk Bilim Tarihi Kurumu Kurucu ve Şeref Başkanı,  MHP İstanbul milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu’da Merhum Prof. Kemal Karpat için “Merhum Prof. Karpat’ı Rahmetle Yad Ediyoruz” başlıklı bir taziye mesajı yayımladı.

Ekmeleddin İhsanoğlu Türk Bilim Tarihi Kurumu Şeref Başkanı sıfatıyla yayımladığı yazılı Taziye Mesajında şu cümlelere yer verdi.

“Ülkemizin yetiştirdiği müstesna Hocalardan birisi olan Prof. Dr. Kemal Karpat’ın vefatını derin bir teessür ile öğrenmiş bulunuyorum. 
Prof. Karpat, kaleme aldığı eserleriyle modern Türk tarihinin temellerini oluşturmuştur. Babacan ve sevimli şahsiyetiyle, birçok genç Türk tarihçi yetiştirmiş ve arkasında bir ekol bırakmıştır. 
Prof. Karpat ile 40 yıla yakın dostluğumuz, her zaman yad edilecek saygıdeğer hatıralarla doludur. 
Merhuma Cenabı Hak’tan rahmet dilerim. Türk ilim dünyasının ve dünya akademi çevrelerinin başı sağ olsun.”

ÇELİK’DEN TWİTTER MESAJI

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'de Twitter mesajında, “İlim ve fikir dünyamızın abidelerinden, büyük alim Kemal Karpat hoca 96 yaşında rahmete kavuştu. Geride insanlığı aydınlatmaya devam edecek eşsiz ve büyük bir külliyat bıraktı. Allah’tan rahmet diliyoruz. Ülkemizin ve ilim dünyasının başı sağ olsun. Mekanı cennet olsun.” İfadesine yer verdi…

PROF. DR. KEMAL KARPAT KİMDİR?

Lisans derecesini İstanbul Üniversitesi Hukuk Bölümü’nden 1947'de alan Kemal Karpat, yüksek lisansını Washington Üniversitesi Siyasi Bilimler, doktorasını ise New York Üniversitesi Siyasal ve Sosyal Bilimlerde 1957'de tamamladı. Karpat, Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyindeki görevinin ardından Montana State, New York, Princeton, Bilkent, Ortadoğu Teknik, Ankara, Harvard, John Hopkins, Colombia üniversiteleri ve Ecole des Hautes Etudes en Science Sociales gibi eğitim kurumlarında öğretim üyeliği ve yöneticilik yaptı.
Wisconsin Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Bölüm Başkanlığını ve The Turkish Studies Association ile Türk Araştırmaları Kurumunun direktörlüklerini yürüten Karpat, Orta Asya Çalışmaları Derneğinin kurucu başkanlığından sonra Wisconsin Üniversitesi Orta Asya Çalışmaları Programı'nın da koordinatörlüğünü yaptı. 
Karpat'ın tarih alanında çok sayıda makale ve kitabı bulunuyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çetin: 'İBB’de Gelen Gideni Aratıyor mu?'
Çetin: 'İBB’de Gelen Gideni Aratıyor mu?'
Karşılıksız Burs ve İş Garantisi Cazip Geldi
Karşılıksız Burs ve İş Garantisi Cazip Geldi