|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
12 Ay Şartsız Ek Ödeme Aile Hekimlerinin Hakkıdır Acilen...
  • Reklam

12 Ay Şartsız Ek Ödeme Aile Hekimlerinin Hakkıdır Acilen Ödenmelidir!

81 il ve 973 ilçede, şehir hastaneleri, devlet ve özel hastanelerde, saat 24.00’e kadar saat aşılama hizmeti devam ettiği halde 3 saatte 2.000 aşı bile yapılamamış.

20 Şubat 2021 - 17:29

Türkiye’de aşılma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Peki bu çalışmaların ana merkezi neresi?

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özlem Sezen, 81 il ve 973 ilçede, şehir hastaneleri, devlet ve özel hastanelerde, saat 24.00’e kadar saat aşılama hizmeti devam ettiği halde 3 saatte 2.000 aşı bile yapılamadığını söyledi.

Pandemi döneminde aşı yükünü Aile Sağlığı Merkezlerinin taşıdığına dikkat çeken AHEF Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özlem Sezen, "Aile Sağlığı Merkezleri gün içinde her zamanki işlerine devam edip 500.000 aşıyı yaparken hastanelerin 2.000 aşı bile yapamaması düşündürücüdür." Dedi.

Aile Sağlığı Merkezlerinin yoğun bir mesai harcadığını ve sorumluluklarını tam olarak yerine getirdiğini fakat tam olarak maddi karşılığını alamadığını kaydeden AHEF Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özlem Sezen, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Tabii ki aile hekimlikleri 65 yas üstünün aşılanması ile aşılanan sayısının çok arttığı bu dönemde Sağlık Bakanlığının açıkladığı rakamlar çok dikkat çekici…

Özellikle gündüz mesai saatleri aile hekimliklerini çok yoğun bir şekilde tercih edilirken aksama saatlerinde rakamlar çok düşüyor.

Mesai saatleri içerisinde 400 bin aşının %70’i aile hekimliklerinde yapılırken akşam saat 6 sabah saat 6 arasında, 12 saatte 81 il ve 973 ilçede, şehir hastaneleri, devlet ve özel hastanelerinde sadece 2.000 hasta aşılanıyor ve aşılama hızı çok fazla düşüyor.

AHEF olarak biliyoruz ki; Covid19 ile mücadelenin gösterilmese de aile hekimleri olduğu gibi aşının da gerçek kahramanları aile hekimleri bu büyük farkı yaratan tüm aile hekimlerini aile sağlığı çalışanlarını tebrik ediyoruz.

Ancak aile hekimleri son 12 ayda bütün rutin bebeklik dönemi aşılarını aşılama oranını düşürmeden takip ettiği, tüm gebeleri, bebekleri, çocukları izledikleri, 6 ay tüm hastanelerde poliklinik hizmetleri durduğu ve ülkenin sağlık hizmetlerini yüklendikleri halde çok büyük bir haksızlığa uğradılar ve sorunları hala çözüm bulmadı.

AHEF olarak aile sağlığı çalışanı açığı gibi kronikleşmiş sorunları defalarca Sağlık Bakanlığına ilettik.

Aile sağlığı merkezlerinin fiziksel yetersizliklerini ve her yerde kamu binası olması gerektiğini anlattık.

Buna rağmen 5 yıldır derinleşen sorunlar halen devam etmektedir.

Sağlık Bakanlığının tüm hastanelere sunduğu 12 aydır devam eden şartsız ek ödemeden aile hekimleri sadece 3 ay şartlı bir şekilde yararlanmıştır.

Bu dönemde bu kadar özveri ile çalışan ve aşılamada ülkenin tüm yükünü taşıyan, en önemli rolü oynadığı açık olan aile hekimlerine 12 ay şartsız ek ödeme analarının ak sütü kadar helaldir. Sağlık Bakanlığı yetkilerinin bu gerçekleri bildiklerine eminiz.

AHEF olarak bunu kamuoyuyla paylaşarak bu konuda acilen düzeltme istiyoruz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Drift yapan sürücüye 6 bin 700 TL CEZA
Drift yapan sürücüye 6 bin 700 TL CEZA
Memur ve memur emeklisinin zam pazarlığı başlıyor..'
Memur ve memur emeklisinin zam pazarlığı başlıyor..'