|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Anadolu’nun İlk Kadın Muhtarı Dadaş Kızı Sevim Özdoğan
  • Reklam

Anadolu'nun İlk Kadın Muhtarı Dadaş Kızı Sevim Özdoğan

Anadolu'nun İlk Kadın Muhtarı Sevim Özdoğan, Erzurum’un ve siyasetin “Sevim Ablası” olarak cesaretiyle kadınlara örnek olarak adını tarihe Altın Harflerle yazdırdı.

08 Mart 2021 - 05:16 - Güncelleme: 09 Mart 2021 - 03:30

Türkiye'de kendi alanlarının öncüsü olan, mesleklerinin lideri olan ve ilkleri başaran kadınlar her zaman hatırlanacak.
Özellikle siyaset ve iş hayatında kadınlara tanınan imkanlar düşünüldüğünde bu ilkleri başaranların önemi daha iyi anlaşılıyor.
Hatta aralarından bazıları sadece Türkiye'de değil; dünyada da ilki gerçekleştirdi.

Anadolu'nun İlk Kadın Muhtarı Sevim Özdoğan, (Erzurum-1933-2014) Erzurum’un ve siyasetin “Sevim Ablası” olarak, cesaretiyle kadınlara örnek olarak adını tarihe Altın Harflerle yazdırdı.

Zorlu mücadeleler vererek Anadolu’da bir ilki başaran Erzurumuların ve siyasetin “Sevim Ablası” Muhtar Sevim Özdoğan’ı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde bir kez daha hatırlayalım ve hatırlatalım istedik...

ADINI TARİHE ALTIN HARFLERLE YAZDIRDI

İşte Türkiye'de ilkleri gerçekleştiren kadınlarımız arasına ismini altın harflerle yazdıran Muhtar Sevim Özdoğan hakkında merak edilenler.

1977 yılında, Türkiye'nin en doğusunda, kadına sadece evinin kadını gözü ile bakılan ve herhangi bir meslekte kadınların yer alamadığı bir dönemde Sevim Özdoğan Doğu Anadolu’nun kadim şehri Erzurum'da ilk kadın muhtar olarak tarihe geçti.

Muhtarlık görevini 1977-1989 yılları arasında sürdüren olan Sevim Özdoğan, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Anadolu'nun ilk ve tek kadın muhtarı ve cesaretiyle kadınlara örnek oldu. Sevim Özdoğan, Belediye Başkanı Necati Güllülü'nün kadrosunda Anavatan Partisi'nden Belediye Meclis üyesi olunca Muhtarlıktan ayrıldı ve siyaset kadını olarak Erzurum'a hizmete devam etti.

Özellikle devletini ve milletini seven, darda kalanın imdadına yetişen, halkın her kesimine yardım eden, çaresizin yolda kalanın darda kalanın zorda kalanların yardımına yetişen Muhtar Sevim Özdoğan, özellikle fakir fukaranın ve herkesin Sevim Ablası, Doğu Anadolu’nun Marko Paşası haline geldi…

ANADOLU'NUN İLK KADIN MUHTARI

1933 yılında Erzurum'da dünyaya gelen Sevim Özdoğan, 1974'te Erzurum'da Atalar Mahallesi'nde muhtar seçimlerini kazandı ve tarihe ismini yazdırdı. 12 yıl bu görevini sürdüren  Sevim Özdoğan, muhtar olarak hizmet rekoru kırdı.

Medeni cesaretiyle ve bilhassa yardımseverliğiyle hafızalarda iz bırakan Sevim Özdoğan, başı darda kalan ve sıkıntılı vatandaşların dileklerine tercüman oldu. Başarılarıyla takdir toplayan Anadolu'nun İlk Kadın Muhtarı Sevim Özdoğan, dönemin Başbakanları ve Cumhurbaşkanları tarafından ödüllere layık görüldü.

Erzurum ve Türkiye için örnek muhtar olarak dadaşların kalbinde yer alan, Erzurumluların Sevim Ablası, Anadolu'nun İlk Kadın Muhtarı Sevim Özdoğan, 2014 yılında hayata gözlerini yumdu.

Evli ve 5 çocuk annesi olan Anadolu'nun ilk Kadın Muhtarı Sevim Özdoğan’ın bu mücadelesi, birçok Türk kadınına örnek oldu, cesaret verdi ve öncülük etti.

Dadaş Kızı, Erzurumluların Sevim Ablası, Anadolu'nun İlk Kadın Muhtarı Sevim Özdoğan’ı rahmetle anıyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Axis Kağıthane AVM’den Kadın El Emeğine Tam Destek
Axis Kağıthane AVM’den Kadın El Emeğine Tam Destek
Vernel Max Yenilendi
Vernel Max Yenilendi