|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Atardamarları yapıştırmak İçin Morötesi Işınla Etkinleşen...

Atardamarları yapıştırmak İçin Morötesi Işınla Etkinleşen Bir Yapışkan

"Nature Communications" dergisinde 14 mayıs günü yayımlanan bir incelemede Çinli araştırmacıların kanamaları durduran bir jöle ortaya koydukları belirtiliyor.

15 Mayıs 2019 - 15:14 - Güncelleme: 16 Mayıs 2019 - 06:33

Kalp ameliyatlarında zaman çok sınırlı, dikişler de çok zor ve cerrahi yapışkanlar yeteri kadar etkili değildir. Çinli araştırmacılar kalp cerrahisinde devrim yaratacak bir jöle üzerinde çalışmakta ve sonuca varmak üzereler.

"Nature Communications" dergisinde 14 mayıs günü yayımlanan bir incelemede Çinli araştırmacıların kanamaları durduran bir jöle ortaya koydukları belirtiliyor.

Kalpte veya karotisde oluşan kanamalar mevcut durumda çok zor durdurulmakta olup dikiş yapıştırıcıları da kullanılamamakta. Gerçekten de kan akışını durduran jöleler çarpmakta olan bir kalp gibi ıslak ve canlı dokulara zor nüfuz ediyor veya çok yavaş katılaşıyor. Bu işlem daha öncesinden bir dikiş gerektiriyor. 

Atardamarları yapıştırmak İçin Morötesi Işınla Etkinleşen Bir Yapışkan

Öte yandan bir atardamarın kanaması, durdurulmadığı takdirde birkaç dakika içinde ölüme sebebiyet verdiğinden dikişler çok hassas ve dayanıksız, zaman da çok sınırlıdır.
Çin'in Zhejiang Üniversitesi'nden araştırmacılar bu durumlar için hücreleri saran sıvıya benzeyen ve dokuya nüfuz eden bir jöle meydana getirdiler.
Bu madde, morötesi ışıklı bir lamba altında 5 saniyeden kısa sürede katılaşıyor.  

Bilimciler maddenin dokulara nüfuz yetisini ve basınca dayanıklılığını önce delinmiş domuz sosisleri üzerinde denediler. Bu malzemenin, kalpteki ve atardamardaki kan akışının yarattığı basıncın çok üstünde basınca dayanabildiği ve şu anda kullanılan yapıştırıcıların üstünde bir mukavemete sahip olduğu görüldü. 

Araştırmacılar daha sonra da jölenin etkililiğini hayvanlar üzerinde denediler. Bu uygulama, yirmi kadar tavşanın karaciğer ve uyluk kanamasını durdurduğu gibi, 7 domuzun da karotid kanamasını bloke edebildi.

Bu yapışkan uygulaması uygulanan tüm domuzlar hayatta kaldı. Ayrıca bir domuzun kalbindeki 6 milimetre çapındaki deliğin kanaması da, morötesinde etkili jölenin 30 saniyeden kısa sürede katılaşması sayesinde durduruldu.

Domuzların sonradan çekilen elektrokardiyogramlarında kalbin normal çalıştığı saptandı. Yapışkan madde domuzlarda birkaç ay içinde vücudu zehirlemeksizin kendiliğinden çözüldü. Ancak bu yapışkan, insanlar üzerinde klinik uygulamaya başlamadan önce daha bir süre inceden inceye gözden geçirilecek. 

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Emniyet :
Emniyet : "Özel araçta sosyal mesafe cezası iddiaları gerçek...
Emniyet Müdürü Domaç'tan vatandaşlara BİLGİ NOTU
Emniyet Müdürü Domaç'tan vatandaşlara BİLGİ NOTU