|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Beyoğlu’nda Ukrayna Sinema Günleri
  • Reklam

Beyoğlu'nda Ukrayna Sinema Günleri

Türkiye ve Ukrayna'nın dostluk ilişkilerini geliştirmek amacıyla düzenlenen "Ukrayna Sinema Günleri" Beyoğlu’nda başladı. Yoğun ilgi gören etkinliğin açılışı, Türk Yönetmen Muhsin Ertuğrul’un çektiği ve Ukrayna için büyük öneme sahip olan “Tamilla” filmi ile gerçekleştirildi.

30 Kasım 2019 - 08:32 - Güncelleme: 11 Aralık 2019 - 03:31

Türkiye ve Ukrayna'nın dostluk ilişkilerini geliştirmek amacıyla düzenlenen "Ukrayna Sinema Günleri" Beyoğlu’nda başladı. Yoğun ilgi gören etkinliğin açılışı, Türk Yönetmen Muhsin Ertuğrul’un çektiği ve Ukrayna için büyük öneme sahip olan “Tamilla” filmi ile gerçekleştirildi.

Türkiye-Ukrayna ilişkileri tarihinde ilk defa düzenlenen Ukrayna Sinema Günleri Beyoğlu’nda başladı. Beyoğlu Belediyesi ile Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu işbirliğinde Cinemo Grand Pera sinema salonunda gerçekleştirilen etkinliğin açılışına Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman, Film-San Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı  Engin Çağlar, Yeilçam emektar sanatçıları, sinema ve dizi oyuncuları, Türkiye ve Ukrayna İş İnsanları Dernek yöneticileri, STK Temsilcileri ile çok sayıda sanatsever katıldı.

Yoğun ilgi gören Ukrayna Sinema Günleri’nin açılışında Türk Yönetmen Muhsin Ertuğrul’un çektiği ve Ukrayna için büyük öneme sahip olan “Tamilla” filmi izleyiciyle buluştu.

BEYOĞLU İSTANBUL’UN GÖZBEBEĞİ BİR İLÇEMİZ

Açılışta konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Beyoğlu’nun kültürün, sanatın ve turizmin merkezi, İstanbul’un gözbebeği bir ilçemiz olduğunu belirterek “Türk sinemasının kalbi, Yeşilçam’ın ana kalbi ve yıllardır hemen yanı başımızdaki sokakta Türk sinemasına hizmet eden Yeşilçam aktörlerin, aktrislerin yaşam ve sanatlarını icra ettiği bir mekan olan bir Beyoğlu sanat merkezindeyiz. Bir yıl kadar bir zaman içerisinde sinema salonları, tiyatro salonları, opera, bale salonlarıyla hizmete girecek olan Atatürk Kültür Merkezi, çok hızlı bir şekilde kültür ve sanatın çekim merkezi olmaya devam edecek” dedi.

SANAT, DUYGU VE DÜŞÜNCENİN EN AHENKLİ İFADE EDİŞ ŞEKLİDİR

Başkan Yıldız, “Başkonsolos ile yaptığımız görüşmede kültür, sanat, turizm ve ticaret anlamında ne yapabileceğimizi konuştuk. İlk adımı Türkiye’de sinemanın kalbi olan Beyoğlu’nda ‘Ukrayna Sinema Günleri’ olarak başlatmayı uygun gördük. Sanat, duygu ve düşüncenin en ahenkli ifade ediş şeklidir. Duygu ve düşünceleri birbirine yakın olan, aynı coğrafyayı, aynı denizi paylaşan iki ülkenin insanlarıyız. Dolayısıyla ortak duyguyla izlenecek filmlerimiz vardır” ifadelerini kullandı.

HERKESİ FİLM GÖSTERİMLERİMİZİ İZLEMEYE DAVET EDİYORUM

Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman ise “Öncelikle bu büyük projenin ikili ilişkilerimiz tarihinde ilk defa gerçekleştirildiğini vurgulamak istiyorum. 
Öncelikle, bu büyüklükte projenin ikili ilişkilerimiz tarihinde sadece İstanbul’da değil, Türkiye’de ilk defa gerçekleştiğini vurgulamak istiyorum. 
Türk izleyicilerinin, Türkiye'de gerçekleşen uluslararası film festivalleri çerçevesinde çağdaş Ukrayna sinemasını tanıma fırsatı olacak. 
Ukrayna'nın resmi bir temsilcisi olarak, bu filmlerin her zaman ödül aldığını gururla söyleyebilirim. 


Son olarak, geçen ay Boğaziçi Film Festivali'nde En İyi Yabancı Film olarak seçilen ‘Evge’ filmi, başrol oyuncusu Akhtem Seitablaev ise en iyi erkek oyuncu seçildi. 
Bugün ise Akhtem'ı Sinema Günleri'nde görmekten onur duyuyoruz; burada ‘Cyborg’ ve ‘Başkasının duası’ filmlerini yönetmen olarak sunacak. 
Ukrayna Sinema Günlerini İstanbul'da düzenlenmeye karar verdiğimizde koyduğumuz hedef, Türk halkını Ukrayna sinemasına yaklaştırmak, çok çeşitli ve profesyonel olduğunu ayrıca günümüzde çok hızlı gelişmekte olduğunu söyleyebilirim. 
Yarın için planlanan Ukrayna ve Türkiye sinemacılarının buluşması verimli işbirliğinin başlangıcı olacağından eminim. 
İstanbul'da Ukrayna Sineması Günleri 20. yüzyılda 1920'li yılların sonlarında Türk yönetmen Muhsin Ertuğrul’un Ukrayna’da çektiği  ‘Tamilla’ filminin gösterimi ile başlayacak. 
Bu film, İstanbul Sinema Tarihi Müzesi Müdürü Serpil Akıllıoğlu’nun isteği üzerine tarafımızdan bulundu. Tamilla filminden sonra, ‘Ukrayna Filmlerini İzle’ Derneğinin Başkanı Ukrayna Andir Rizol tarafından sunulacak bir dizi çağdaş kısa film izleme şansına sahip olacaksınız. 
Ukrayna Ankara Büyükelçiliğimizin desteğiyle Türk sinemacılarının Ukrayna'da çektiği bir filmin promosu da dikkatinize sunulacak. 
Sinemacı grubu iki haftadır Ukrayna Kyiv, Çornobyl, Lviv, Çernivtsi ve Odesa’yı ziyaret ettiler. 
Film promosunu izledikten sonra ülkemi ziyaret etmek isteyenlerin sayısının artacağına eminim. 


Bugün ise herkesi önümüzdeki dört gün içinde film gösterimlerimizi ziyaret etmeye davet ediyorum. 
Eminim ki bütün filmleri izleyiciler tarafından beğenilecektir çünkü yelpazesi çok zengindir. Bunlar modern fantastik, tarihi, aile ve gerçek klasik filmlerdir. 
Tüm filmler, Ukraynalı yönetmenler, yapımcılar ve sinema sanatçılar tarafından sunulacak. Onlarla sohbet etme fırsatınız olacaktır. 
Beyoğlu belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’a ve ekibine etkinliğimize verdiği desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman tarafından Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız'a bir  gürz hediye edildi ve açılış pastasını Başkan Haydar Ali Yıldız ve Başkonsolos Oleksandr Gaman birlikte kesti.

1 Aralık’a kadar devam edecek olan Ukrayna Sinema Günleri’nde, modern uzun ve kısa metrajlı filmler Türk izleyicilerin beğenisine sunuluyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Müderrisoğlu'ndan Ayasofya'yla İlgili Çarpıcı Kulis
Müderrisoğlu'ndan Ayasofya'yla İlgili Çarpıcı Kulis
Müfettişlerin Trafik Suçlarını BELGELEME Zorunluluğu Yoktur
Müfettişlerin Trafik Suçlarını BELGELEME Zorunluluğu Yoktur