|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Çölyak Farkındalık Gününde ŞOK Açıklama
  • Reklam

Çölyak Farkındalık Gününde ŞOK Açıklama

Türkiye’de her yıl 9 Mayıs Çölyak Farkındalık Günü olarak kutlanıyor. Çölyak hastalığı, günümüzde en sık karşılaştığımız sağlık sorunlarından sadece biri. Araştırmalar, ülkemizde 75 bin çölyak hastası olduğunu gösterse de bu sayının yaklaşık 750 bin olduğu düşünülüyor.

10 Mayıs 2019 - 14:24 - Güncelleme: 16 Mayıs 2019 - 13:51

Türkiye’de her yıl 9 Mayıs Çölyak Farkındalık Günü olarak kutlanıyor. Çölyak hastalığı, günümüzde en sık karşılaştığımız sağlık sorunlarından sadece biri.
Ve Çölyak farkındalık gününde ŞOK bir açıklama geldi.
Araştırmalar, ülkemizde 75 bin çölyak hastası olduğunu gösterse de bu sayının yaklaşık 750 bin olduğu düşünülüyor.

Tahıl kaynaklı ürünleri tüketmenin neticesinde ortaya çıkan Çölyak hastalığının tek tedavi yöntemi ise glutensiz beslenme. Şarküteri et ürünlerinde birçok ilki gerçekleştiren Polonez, glutensiz ürünleri ile bu hastalığa dikkat çekiyor ve farkındalık oluşturmak için çalışıyor. 

Çölyak Hastalığı, çocuk ve yetişkinlerde gluten içeren gıdaların tüketilmesi ile gözlenen ve daha çok ince bağırsaklarda emilim bozukluğunun ön planda olduğu sistemik bir hastalık.

Her yaşta görülebilen çölyak; gluten ve gliadin proteini içeren gıdaların tüketilmesinden dolayı vücudun gereksinim duyduğu çeşitli vitamin ve mineralleri karşılayamamasına neden oluyor.

Çölyak farkındalık gününde yapılan bir açıklama ŞOK etkisi yaptı!... 
Ülkemizde Çölyak hastalığının görülme sıklığı ise yüzde 1 ila binde 3 arasında değişiyor.
Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de tanısı konmuş 75 bine yakın Çölyak hastası var.
Fakat tanısı konmamış hastalarla birlikte bu rakamın yaklaşık 750 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Çölyak hastalığının tek tedavisi ise ömür boyu glutenden uzak sıkı bir diyet uygulamaktan geçiyor.

Çoğunlukla gizli seyreden Çölyak hastalığının teşhis edilebilmesi için öncelikle bu hastalığın bireyler tarafından tanınması gerekiyor. Bu hastalığa daha çok dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için Türkiye’de her yıl 9 Mayıs Çölyak Farkındalık Günü olarak anılıyor.
30 yıldır değişmeyen lezzetleri tüketiciler ile buluşturan Polonez, gluten hassasiyeti olan kişilerin de rahatlıkla tüketebileceği glutensiz çemensiz pastırma, füme et, jambon, kavurma, salam (hindi salam ve macar salam), sucuk ve sosis gibi tüm ürünlerini 20 mg/kg olan glutensiz üretim sınırına çekerek, bu kişilerin beslenme diyetlerine destek oluyor.

Sosyal farkındalık ışığının gücü kuvvetleniyor

Glutensiz ürünleriyle Çölyak hastalığına farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını dile getiren Polonez Genel Müdürü Andaç Günsoy; “İlk olarak 2017 yılında gluten hassasiyeti olan insanların sesine kulak vererek Polonez ürünlerinde ‘Glutensiz’ dönemini başlattık.
Özellikle çemeninde gluten içeriğinden dolayı geleneksel lezzetlerimizden olan pastırmayı tüketemeyen tüketicilerimizin taleplerini değerlendirerek, pastırma üretiminde yaptığımız inovasyonla, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek glutensiz çemensiz pastırmayı da tüketicilerimize sunmayı başardık. Aynı zamanda Çölyak hastalığına yönelik sosyal farkındalık çalışmalarımızı da geniş zaman diliminde tutmak adına ürün ambalajlarına ‘Glutensiz’ etiketini koyduk. Böylece gluten diyeti yapan insanların farkında olduğumuzu, sorun çözücü bir misyon ve vizyon birliğiyle hareket ettiğimizi göstermek istedik. Bu kişilerin diyetleri oldukça zorlayıcı. Glutensiz gıda tüketimi çok kısıtlı olduğu kadar, bu ürünlerin bulunması güç ve diğer gıdalara göre oldukça pahalı. Biz de tüketicilerimizin sesine kulak verip bu alanda yeni lezzetler geliştirdik. Ve 2017 yılında Çölyak hastalığına dikkat çekmek için yaktığımız farkındalık ışığının gücünün bugün daha da kuvvetlendiğini görüyoruz. Bu da bizim için oldukça gurur verici” dedi.

POLONEZ HAKKINDA

Trakya Et ve Süt Ürünleri A.Ş. bünyesinde 1986 yılından bu yana faaliyet gösteren Polonez, işlenmiş et ürünleri alanında hijyen, kalite ve lezzetli ürünleriyle öne çıkan bir markadır. İstanbul Çatalca'da 5 bin metrekare kapalı alanda üretim yapan Polonez, 8 bin ton yıllık işleme kapasitesi ile tüketicisine ihtiyaçlarını ve sağlığını gözeterek geniş bir ürün gamı sunmaktadır. Kurulduğu günden bu yana %100 prensibinden vazgeçmeyen Polonez, ürünlerinde %100 dana eti, %100 hindi eti ve % 100 tavuk eti kullanmaktadır. Bu konuda tüketicinin bilinçlendirilmesi ve sağlıklı beslenmeye teşvik edilmesi amacıyla çalışmalar da yürüten Polonez, bugün tüketicisine 70'i aşkın ürün çeşidi ile %100 kalite ve lezzet sunmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Jandarma Trafik 2 bin 541 araca CEZA kesti
Jandarma Trafik 2 bin 541 araca CEZA kesti
Antalya Trafiği Havadan Helikopter ve Drone ile Denetlendi
Antalya Trafiği Havadan Helikopter ve Drone ile Denetlendi