|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Diyabetliler Maraton Koştu
  • Reklam

Diyabetliler Maraton Koştu

Türk Diyabet Cemiyeti ve Novo Nordisk’in işbirliğiyle oluşturulan diyabet koşu takımı TEAM1, ‘diyabetli’ algısını değiştirmek için koşmaya başladı.

04 Mart 2018 - 18:10

Türk Diyabet Cemiyeti ve Novo Nordisk’in işbirliğiyle oluşturulan diyabet koşu takımı TEAM1, ‘diyabetli’ algısını değiştirmek için koşmaya başladı.

Tip1 diyabetlilerin yaşamın her alanında olduğu gibi spor konusunda da engel tanımadığını göstermek ve farkındalığı artırmak amacıyla TEAM1 Koşu Takımı, ilk olarak Antalya’da yapılan Runatolia Maratonu’na katıldı.

Diyabet, obezite, hemofili, büyüme hormonu ve hormon replasman tedavilerinin öncü şirketi Novo Nordisk Türkiye ve Türk Diyabet Cemiyeti’nin, diyabet ve diyabetle spor konusunda işbirliği yaptığı TEAM1 Koşu Takımı hayata geçti. Tip1 diyabetlilerden oluşan TEAM1 Koşu Takımı, ilk olarak Antalya’da düzenlenen Runatolia Maratonu’nda diyabet ve spor ilişkisine dikkat çekmek amacıyla koştu.

Tip1 diyabetlilerin yaşamın her alanında olduğu gibi spor konusunda da engel tanımayacağını göstermek amacıyla oluşturulan “TEAM1 Koşu Takımı” Novo Nordisk Türkiye’nin ve şirketin dijital markası 'www.diyabet.com' web sitesinin koşulsuz sponsorluğuyla yola çıktı.
Tip1 diyabetli olup da sporla, özellikle maraton koşmakla ilgilenen bireyleri bir araya getirme hedefiyle kurulan TEAM1 Koşu Takımı’nın danışmanlığını kendisi de maraton koşucusu olan Prof. Dr. Taner Damcı, kaptanlığını Tip1 diyabetli ultra maraton koşucusu Gürkan Açıkgöz yapıyor.
İki aydır haftada iki kez profesyonel antrenörlerin eşliğinde çalışarak hazırlanan takım üyeleri, Runatolia’da ilk koşularını gerçekleştirdikleri için mutlu olduklarını iletti.
Novo Nordisk çalışanları da tüm bölge ve satış müdürlerinin katılımı ile kurdukları bir takım ile Team 1 ekibinin yanında maratona katılarak destek oldular.

Bu projeye sponsor olmaktan mutluluk duyduklarını belirten Novo Nordisk Türkiye Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Dr. Burak Cem, konuya ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Diyabet, Türkiye’de çok yaygın görülen bir hastalık. Her 100 kişiden 14’ünde görülme oranıyla Türkiye, Avrupa’da en yüksek diyabet görülme sıklığına sahip ülkedir.
Bu popülasyon içinde yaşamları boyunca insülin kullanmak zorunda olan Tip 1 diyabetli insanlarımız önemli bir yere sahip. Vücutları az veya hiç insülin üretmeyen Tip 1 diyabetli insanlarımız modern insülin tedavisi ve hareketli bir yaşam ile diyabetlerini etkin olarak yönetebilirler. 95 yıldır diyabet konusunda sürekli yeni tedaviler geliştiren bir şirket olarak amacımız, diyabetli insanların modern insülin tedavisi sayesinde hayatlarında hiçbir aktiviteden geri kalmalarına gerek kalmadığını göstermek.
TEAM1 Koşu Takımı ile öncelikle diyabet hastalarına aktif bir hayat sürmeleri gerektiği mesajını vermek istiyoruz. Bu takım sadece koşmayacak, aynı zamanda tüm tecrübelerini de çevresiyle paylaşacak. Sporun diyabetle olan ilişkisini anlatıp farkındalık da yaratacak.”

TEAM1 Koşu Takımı’nın danışmanlığını üstlenen Türk Obezite Vakfı Başkanı Prof. Dr. Taner Damcı da, “Tip1 diyabetlilerin hareket etmesi, yaşam kalitesinin artırılmasına önemli katkı sağlıyor. Diyabetli insanlar modern insülin tedavisi sayesinde hiçbir aktiviteden uzak kalmadan hayatını sürdürebilir. TEAM1 Koşu Takımı’nda birbirini anlayan ve aynı dili konuşan diyabetli hastaların bir araya gelerek birbirlerine destek olmaları çok önemli. Bu takımla diyabetlilerin herkes gibi spor yapabileceklerini, diyabet ve spor arasındaki olumlu ilişkiyi göstermeyi amaçlıyoruz” dedi.

Prof. Dr. Taner Damcı kimdir?

1993 yılından beri İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Endokrinoloji Diyabet ve Metabolizma Bilim Dalı'nda görev yapıyor. Bilimsel ilgi alanları arasında; obezite ve tip 2 diyabetin tedavisi ve yaşam biçimi değişikliğinin insan sağlığı üzerine etkileri başta geliyor. 1995’te Dünya Diyabet Federasyonu Genç Araştırıcı ödülü ve bursu ile İngiltere’de Manchester Üniversitesi'nde çalıştı. Halen Türk Obezite Vakfı Başkanı olan Prof. Dr. Taner Damcı, pek çok uluslararası kuruluşun üyesi. Obezite ve diyabet konularında çok sayıda makale ve kitap bölümü yazdı.

Türkiye’de ve dünyada pek çok dağa tırmanan Prof. Dr. Damcı, 2001 yılında Sahra Çölü’nde 250 km koştuğu “Marathon des Sables” yarışı ile ilk Türk çöl ultra maraton koşucusu oldu. Daha sonra Şili’de “Atacama Crossing” ve Çin’de “Gobi March” ultra maratonlarını bitirdi. 2012 yılında Antarktika’da “The Last Desert” ultra maratonunda Güney Kutbu’nda kar ve buz üzerinde 250 km koştu. Bu yarışta organ nakli konusunda toplumsal farkındalık yaratarak organ nakli geçirmiş çocukların eğitimlerinde kullanılmak üzere bağış topladı. 2010 yılından beri düzenlenen “Likya Yolu Ultra Maratonu” ve "Runfire Cappadocia" ultra maratonlarının kurucusu ve yarış direktörü. Prof. Dr. Damcı’nın Mindfulness ile yaşam biçimini sağlıklı yönde değiştirme konusunda yazılmış “Bir Yol Var” ve “Koşuyorum Öyleyse Varım” adlı kitapları bulunuyor. 'http://www.cognita.com.tr/'

Gürkan Açıkgöz kimdir?

Ultra maraton koşucusu Gürkan Açıkgöz, 21 yaşından beri Tip 1 diyabetli. Türkiye’de maraton koşan ilk Tip1 diyabetli olan Açıkgöz, tüplü dalış, rafting, motokross, motosiklet enduro, dağ bisikleti gibi farklı spor disiplinleri ile ilgilendikten sonra koşmaya karar verdi. Son yıllarda düzenli koşarak birçok yarışa katıldı. “Koşullar ne olursa olsun, bir yolu vardır. Ben o yolu koşmayı seçiyorum” diyen atlet Gürkan Açıkgöz dünyanın çeşitli yerlerinde birçok ultra maraton koşmayı hedefliyor. Cappadocia Ultratrail 60k, Likyayolu Ultramaratonu 240k, İznik Ultra 50k, Runfire Cappadocia Ultra maratonu 250k, Lavaredo Cortina Trail 46k, Likya Yolu Ultramaratonu Uzunetap110k, Çekmeköy trail serisi 30k, 50k, Garmin Ziria Skytrail 30k, Aladağlar Skytrail 50k, Olympos Marathon 44k, Two Castle Ultra Cyprus 28k, Runtalya 42k, İstanbul Maraton 42k, Athens Classic Marathon 42k, koştuğu yarışlardan bazıları.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Her 3 emekliden biri geçinemiyor, iş arıyor..!
Her 3 emekliden biri geçinemiyor, iş arıyor..!
Polis düğünde halay uyarısı yaptı
Polis düğünde halay uyarısı yaptı