|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Diyarbakır Memorial Hastanesi’nde Bir İlk Gerçekleştirildi
  • Reklam

Diyarbakır Memorial Hastanesi'nde Bir İlk Gerçekleştirildi

Diyarbakır Memorial Hastanesinde Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ilk kez bir hasta Ameliyatsız İleri Endoskopik Tümör Tedavisi işlemi uygulanarak, mide ve barsak kanseri erken döneminde ve poliplerinde uygulanan ameliyatsız ileri endoskopik Tümör Tedavisi yöntemi ile tedavi edildi.

12 Temmuz 2021 - 02:42 - Güncelleme: 12 Temmuz 2021 - 06:19

Diyarbakır Memorial Hastanesinde Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ilk kez bir hasta Ameliyatsız İleri Endoskopik Tümör Tedavisi işlemi uygulanarak, mide ve barsak kanseri erken döneminde ve poliplerinde uygulanan ameliyatsız ileri endoskopik Tümör Tedavisi yöntemi ile tedavi edildi.

ESD (Endoskopik Submukozal Diseksiyon = Ameliyatsız İleri Endoskopik Tümör Tedavisi)  işlemi mide ve barsak kanseri erken döneminde ve poliplerinde uygulanan ameliyatsız ileri endoskopik tedavi yöntemi ile bir ilki gerçekleştiren Diyarbakır Memorial Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji uzmanı Dr. Nurettin Tunç, "uygulanan yöntem mide ve barsak kanseri erken döneminde ve poliplerinde uygulanan ameliyatsız ileri endoskopik tedavi yöntemidir. İlk kez gerçekleştirilen bu uygulamada son derece ileri düzeyde cihazlar kullanıldı.” Dedi.

Diyarbakır Memorial Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji uzmanı Dr. Nurettin Tunç, barsak kanseri olması şüphesiyle ciddi bir endişe ve panik ile hastaneye getirilen hastası Abdullah B.’nin herhangi bir kesi ve ameliyat olmadan ve kapalı yöntem ameliyattan da daha konforlu olan ESD ile ertesi gün sağlığına kavuşarak taburcu edildiğini söyledi.

Dr. Nurettin Tunç, Diyarbakır Memorial Hastanemizde bu alanda bir ilki gerçekleştirdik. ESD de ileri endoskopi işleminde kullanılan, dünyadaki en ileri cihazları kullandık. Kullandığımız BLİ-LCİ (mavi Lazer ile tarama ve büyütme) cihazı endoskopi esnasında teşhis konulmasını ve  ameliyatsız tedavi edebilme kararını vermemizi de sağlamakta.. ESD günümüzde ileri endoskopik yöntemler olarak tüm dünyada yeni yeni kullanılıyor.  Ben de bu yöntemleri öğrenmek için 2019 yılında Güney Kore’nin başkenti Seul’da Kore üniversitesi tıp fakültesi hastanesinde eğitim aldım. Bölgemizde de aynı yıl içerisinde uygulamaya başladım. Yaklaşık 2 yıldır ESD-EMR ve EUS yöntemlerini bölgemizde uygulamaktayım ve birçok hastayı sağlığına kavuşturdum.” Dedi.

Diyarbakır Memorial Hastanesinde bu yöntemle yapılan tedavileri arttırmayı amaçladıklarını ifade eden Dr. Nurettin Tunç, “Türkiye’de, İstanbul ve Ankara’da dahil olmak üzere toplam 10 kadar merkezde uygulanan ESD/EMR gibi ileri endoskopik yöntemleri bölgemizde ilk kez uyguladık. Bu yöntem hastalarımızın sağlığına kavuşmasında hızlı ve kolay bir çözüm sağlıyor. Hastalarımızın kanser gibi ölümcül olabilen hastalıklardan ameliyatsız konforlu bir şeklide kurtulmalarını sağlamak gurur verici bir duygu.” Diye konuştu.

Diyarbakır Memorial hastanesi ileri endoskopi kliniğine başvuran hastasından izin alarak hikayesini paylaşan Dr. Nurettin Tunç, “Abisinde de barsak kanseri olması nedeniyle, hastamız Abdullah B.’de ciddi bir endişe ve panik vardı. Hastanın yapılan kolonoskopisinde kalın barsağında yaklaşık 3 cm boyutunda barsak tümörü saptandı. Hastaya ESD yöntemi ile tümörün ameliyatsız çıkarılması önerildi. Hasta yatırılarak kolonoskopi ile ESD işlemine alındı. 3 cm lik tümör yaklaşık 2 saat süren bu ileri endoskopik yöntem ile bir nevi tıraşlanarak çıkartıldı. İleri endoskopi sistemi olan ESD yöntemi ile barsak yüzeyinde bulunan erken evre tümör, barsak yüzeyinden tıraşlanarak çıkartıldı. Hastamız herhangi bir kesi ve ameliyat olmadan, kapalı yöntem ameliyattan da daha konforlu olan ESD ile ertesi gün sağlığına kavuşarak taburcu edildi.” Diye konuştu.

Yaşadığı hastalıkla ilgili bilgi veren Abdullah B. ise “Dr. Nurettin hocayı daha önce abime tavsiye etmişlerdi, onda da tümör vardı. Abim sende baktır deyince, tedbir amaçlı olarak bende baktırdım. Bende de tümürler görüldü. İyi ki erken gelip baktırmışım.  Dr. Nurettin Tunç’un ekibinde olan Nurullah hoca bana erteleme hemen tedavi ol deyince tedavi olmaya karar verdim.  Dr. Nurettin Tunç’un kesin teşhisi ve tavsiye üzerine de Memorial Diyarbakır hastanesinde hocamızın şifalı ellerine kendimi teslim ettim. Dr. Nurettin Tunç hocamız hiç vakit kaybetmeden tümörleri aldı. İyi ki  kendisini dinlemişim erken teşhis ve erken müdahale hayat kurtarıyor gerçekten. Eğer kendisini dinlemeseydim durumum daha çok ağır ve berbat bir duruma gidebilirdi. Şu anki durumum hızla iyileşmeye doğru gidiyor Allah’ıma şükürler olsun Dr Nurettin beyin ve ekibinin sayesinde sağlığıma kavuştum. Bu hastalıktan muzdarip olan tüm hastalara tavsiye ediyor şifa bulmalarını diliyorum. Dr Nurettin beye, ekibine, Memorial Diyarbakır hastanesine teşekkürlerimi sunuyorum.” Dedi.
Haber : Kenan Özgüven - Türkiye Haber Ajansı / Diyarbakır

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Emekli Polis Müdürleri kahvaltıda Buluştu
Emekli Polis Müdürleri kahvaltıda Buluştu
Kamu Bankalarından KONUT Kredi Faiz İndirimi
Kamu Bankalarından KONUT Kredi Faiz İndirimi