|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

İlahiyatçı Ali Rıza Demircan, Erdoğan’a Seslendi
  • Reklam

İlahiyatçı Ali Rıza Demircan, Erdoğan'a Seslendi

İlahiyatçı Ali Rıza Demircan, youtube hesabından yayınladığı videoda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hitaben yazdığı mektubu okudu. ARDEV Vakfı kurucusu ve mirathaber.com sitesinin sahibi, İlahiyatçı yazar Ali Rıza Demircan, daha önce de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik hitaplarda bulunmuştu.

06 Nisan 2020 - 17:14 - Güncelleme: 06 Nisan 2020 - 18:31

İlahiyatçı Ali Rıza Demircan' ın yayınladığı açık mektupta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Aydınlara şöyle sesleniyor:
 

"Cumhurbaşkanımız ve Aydınlarımıza Seslenişimdir

Sayın Cumhurbaşkanım

Yüce Rabbimizi ve onun Kuranî buyruklarını unuttuk. Rabbimiz de bize, kendimizi ve faydalı olacak işlemleri unutturdu. Bizler materyalizme ve kapitalizme teslim olduk. Eğitimde, hukukta ve ekonomide bu düzenlerin köleleri haline dönüştük. Asıl büyük salgın materyalizm ve kapitalizmdir. Bu iki büyük salgının tetiklediği Covid -19 salgını da bu vesile ile insanlığa ve bizlere bir ceza olarak bulaştı.

Sayın Cumhurbaşkanım

Zor günlerden geçiyoruz, bu hepimizin kabul ettiği bir hakikattir. Biz sizlerin başlattığı yardım kampanyalarına elbette katılacağız, gücümüz ölçüsünde katkı vereceğiz; millet bizim, ülke bizimdir.

Biz görev yapacağız, fedakârlıkta bulunacağız ama milletimizin iliklerine kadar sömürülmesine sebep olan dışa ve borcadayalı bankacılık düzenimiz, sömürmeye devam mı edecektir? Onlar fedakârlık yapmayacak, kârlarından geçmeyecekler midir?

Muhterem Cumhurbaşkanım

Sizler de bizler de biliyoruz. Yaklaşık 500 milyar dolar iç ve dış borcumuz var. Her yıl kamu ve özel sektörümüz takriben 50 milyar dolar faiz ödemektedir. Bir diğer anlatımla şu son dönemde 100 milyar olarak hazırladığınız destek paketinin 3 katını her yıl faiz ödüyoruz. Başka bir ifadeyle her ay yaklaşık 4 milyar dolar  faiz ödüyoruz.

Borca dayalı bu sömürücü zalim düzen nereye kadar devam edecektir, aziz Cumhurbaşkanım.

Zaruretler bütün önlemleri meşrulaştırır. Dünyamız, zaruret halinden geçtiğimizi müdriktir.

Sayın Cumhurbaşkanımız faiz ödemelerini durdurunuz, ertelemekle de yetinmeyiniz. Hiç değilse bu yıl faizleri kaldırınuzz,  ödemeyeceğinizi de deklare ediniz.

Dünya Sağlık Örgütü olağanüstü önlemlerin alınabileceği  zor günlerden geçtiğimizi ifade etmiyor mu?

Sayın Cumhurbaşkanım, devletimiz hâlâ daha tüm ekonomik işlemlerini hatta yardım paketlerini dahi sömürücü bankacılığımız aracılığı ile yürütmekte ve onları daha da semirtmektedir. Bu nasıl iştir böyle?

Bu böyle devam edemez, giderek fakirleşen ülkemiz bu yükü daha fazla taşıyamaz.

Allah yarattığı insanlara Rahman ve Rahimdir. İnsanların, bazı insanlar tarafından sömürülmesine razı değildir. Bunu içindir ki “borca dayalı faize müstenit faiz düzenini” yasaklamaktadır.

Faiz düzeni Rabbimize savaş açmaktır. Ona savaş açmak olduğu için Rabbimiz de bu düzene savaş açmaktadır.

Sayın Cumhurbaşkanım, Allah’ın savaş açtığı bir düzenle ortaklığı sürdürmek mutlak kayıp sebebidir. Bu sistemle bir yere varamayız.

Dünya yeniden yapılanmak üzere, biz de ciddi ciddi yeni döneme hazırlanmaya, insanımızın sömürülmesine sebebiyet vermeyecek adil ve merhametli bir sosyo –  ekonomik düzen oluşturmaya mecburuz.

Bu Arada Ülkemizin Aydınlarına da Seslenmek İstiyorum.
 

Ey sosyologlarımız, ey iktisatçılarımız, ey sosyal demokratlarımız, ey siyasilerimiz, ey sendikacılarımız öğretmenlerimiz!

Ülkemizi sömürüp fakirleştiren bu “Borca dayalı para  ve  faiz düzenini” ne zamana kadar görmeyecek, demokratik tepkilerinizi ortaya koymayacaksınız? Bu bela-i azimle ancak milli mutabakat ile mücadele edilebileceğini anlayamıyor musunuz?

Bu seslenişimizin ülkemiz için hayırlı ve faydalı olmasını yüce Mevla’mızdan niyaz ediyorum."


Türkiye Haber Ajansı

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) Eğitimleri Devam Ediyor
e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) Eğitimleri Devam Ediyor
Türkiye'de Can kaybı 4369'a, Vaka Sayısı 157 bin 814'e Yükseldi
Türkiye'de Can kaybı 4369'a, Vaka Sayısı 157 bin 814'e Yükseldi