|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Kartal’da Çöken Binada Ölü Sayısı 11’e, Yaralı Sayısı...

Kartal'da Çöken Binada Ölü Sayısı 11'e, Yaralı Sayısı 13'e Yükseldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya Kartal'da çöken bina hakkında açıklama yaptı. Kartal'da binanın çökmesi sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 11'e yükseldi.

07 Şubat 2019 - 17:23

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya Kartal'da çöken bina hakkında açıklama yaptı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Kartal'da çöken binada 4 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldığını, hayatını kaybedenlerin sayısının 10'a ulaştığını açıkladı.
Daha sonra açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise, 1 kişinin daha binanın enkazından çıkarıldığını ve can kaybı sayısının 11'e yükseldiğini söyledi. 
Yapılan açıklamalarda binanın enkazında kurtarma çalışmalarının devam ettiği belirtilerek 4 kişinin daha cesedinin çıkarıldığı ve ölü sayısının 11'e yükseldiği bildirildi.

Kriz merkezinde basın mensuplarına açıklama yapan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, arama kurtarma çalışmalarının AFAD'ın koordinesinde son hızla devam ettiğini, sabah saatlerinde 5 yaşındaki Azra Havva Tekgöz'ün yaralı olarak kurtarıldığını belirterek ölen ve yaralananların kimliklerini açıkladı. Azra'nın bir gün önce yaralı olarak kurtarılan annesine kavuştuğunu dile getiren Yerlikaya, "Havva kızımızın bacağından yapılan ameliyatının başarılı geçtiğini söylediler. Annesinin sevinci, gerçekten görülmeye değerdi." dedi.

ÖLÜ SAYISI 11 YARALI SAYISI 13
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın ilk açıklaması şöyle;
"Şimdi hayatını kaybeden 3 cansız bedene ulaştığımızı, onları aldığımızı ve hastaneye intikal ettirdiğimizi söylemek için huzurlarınıza geldim.
Cenab-ı Allah taksiratlarını affetsin, mekanlarını cennet etsin. Hepimizin başı sağ olsun. Geride kalan yakınları, komşuları, hepimize Allah sabırlar versin, metanet versin.
Yaralı sayısı 13. Hepsini ziyaret ettik, 3'ü yoğun bakımda. 2'sinin durumu daha iyiye doğru gidiyor. Diğer hastalarımızın genel durumları, moralleri iyi."

Enkazda çalışmaların hızla devam ettiğini, yandaki iki binanın riskini göz önünde bulundurduklarını ifade eden Vali Yerlikaya, enkazda çalışanların güvenliğinin sağlanması için de her iki binanın en ufak hareketlerinin dahi lazer sistemiyle takip edildiğini kaydetti.
Vali Yerlikaya, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca adli takibat başlatıldığını hatırlatarak, "Bir Başsavcı Vekili, iki savcımızın görevlendirildiğini, bugün itibariyle de çalışmaya başladıklarını biliyorum. Aynı şekilde de Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız da idari soruşturma başlattı. Bir genel müdürümüzle az önce sahada toplantı yaptılar. Sadece yıkılan bina değil ama bu ada içerisindeki bütün yapıların her biri inceleme... Bu inceleme biliyorsunuz teknik bir inceleme, bilirkişi... Netice ne çıkarsa, neler olacağını hep beraber göreceğiz ve bunları da sizler aracılığıyla kamuoyuna duyurulacak." ifadelerini kullandı.

"UYUM İÇİNDE DEVAM EDİYORUZ"
AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu da enkaz altında halen kaç kişi olduğunu söylemenin mümkün ve doğru olmadığını belirterek, "Belli bir kattayız demek de doğru değil? Farklı usuller kullanarak AFAD, Jandarma Arama Kurtarma diğer itfaiye ekipleriyle ortak, uyum içinde devam ediyoruz." dedi.

VALİLİK KİMLİKLERİ AÇIKLADI
İstanbul Valiliği, Kartal'da çöken binada ölen ve yaralananların, bugün saat 22.30 itibariyle kimlikleri tespit edilenleri açıkladı.

Kimliğini tespit edilen yaralılar:
1- Hilal Tuana Alemdar (13 yaşında, genel durumu iyi, Bezmialem Dragos Hastanesi)
2- Halil İbrahim Alemdar (23 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH)
3- Adem Alemdar (47 yaşında, ameliyat oldu, yoğun bakımda, Kartal EAH)
4- Hatice Aliefendioğlu (81 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH)
5- Adile Oral (77 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH)
6- Nazan Tekgöz (37 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH)
7- Güler Yılmaz (56 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH)
8- Bahriye Aktar (75 yaşında, yoğun bakımda, Kartal EAH)
9-Tayyip Mahmut Alemdar (9 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH)
10- Ali Alemdar (75 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH)
11- Hüsniye Yaman (59 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH)
12- Leyla Yaman (63 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH)
13- Azra Havva Tekgöz(6 yaşında, yoğun bakımda, Lütfi Kırdar EAH)

Hayatını kaybedip kimlikleri tespit edilenler:
1- Ayşe Alemdar
2- Yıldız Gündüzoğlu
3- Fatma Karaman
4-Mustafa alemdar
5-Safiye Alemdar(Mustafa Alemdar'ın annesi)
6-Safiye Alemdar(Mustafa Alemdar'ın eşi)
7-Erdoğan Alemdar
8-Saime Alemdar
9-Ecrin Alemdar
10-Eslem Alemdar
Son çıkarılan bir kişinin ise kimlik tespit çalışmaları sürüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FTM’ler Kahvaltı Etkinliğinde Buluştu, İstanbul Trafiğini Konuştu
FTM’ler Kahvaltı Etkinliğinde Buluştu, İstanbul Trafiğini...
Erdoğan: Anlaşmaya Uyulmazsa Devam Ederiz
Erdoğan: Anlaşmaya Uyulmazsa Devam Ederiz