|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Yapılır?
  • Reklam

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tıptaki adıyla covid-19 olan coronavirüsü belirtileri ile ilgili hemen hemen her gün uzmanlar tarafından sıklıkla hatırlatmalar yapılıyor. Peki, coronavirüsü nasıl belli olur ve covid-19 belirtileri nelerdir?

21 Mart 2020 - 20:04

Tıptaki adıyla covid-19 olan corona virüsü belirtileri ile ilgili hemen hemen her gün uzmanlar tarafından sıklıkla hatırlatmalar yapılıyor.
Evde kalmanın ve kendini izole etmenin kritik önem taşıdığı günlerde koronavirüs belirtileri gören kişilerse ALO 184 üzerinden bilgiler alabiliyor.

Corona virüsü belirtileri ortaya çıkma süresi hastanın dayanıklılık yapısı ya da virüsün kuluçka süresine göre değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle özellikle yurt dışı teması bulunan kişilerin 14 gün boyunca kendilerini izole etmeleri büyük önem arz ediyor.

Peki, bu dönemde herkesin dikkat etmesi gereken o belirtiler nelerdir?

İşte madde madde covid-19 belirtileri ve virüs bulaşan kişilerde görülme sıklığı.

CORONAVİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?
Kuru öksürük:
Virüs alt ve üst solunum yollarını etkilediği için en sık görülen belirti.
Yüksek ateş: Virüsün yol açtığı tahribatlar ve vücuda verdiği zarar nedeniyle aynı şekilde kuru öksürük gibi en sık görülen bir diğer belirti yüksek ateş.
Boğaz ağrısı: Yüksek ateş ve kuru öksürüğe oranla daha az görülse de solunum yollarına bulaşan virüsler bulaştığı bölgede ağrıya neden oluyor. Boğaz ağrısı da bu hastalığın belirtileri arasında gösterilebilir.
Nefes darlığı: Hastalığın ölümcül sonuçlar doğurmasındaki en büyük etkenlerden biri de oluşturduğu nefes darlığı. Özellikle solunum problemi olan hastalar, virüs nedeniyle artan nefes darlığına bağlı olarak yaşamlarını yitirebiliyor.
Yorgunluk: Virüsün vücutta oluşturduğu genel tablo nedeniyle hasta kendisini yorgun hissedebilir, kas ve eklem ağrıları yaşayabilir.
Baş ağrısı: Üst solunum yollarına etki eden virüsün nefes darlığı, boğaz ağrısı ve diğer belirtiler nedeniyle oluşturduğu etki dönem dönem baş ağrısıyla da baş gösterebiliyor.
Nezle ve ishal: Virüsün en az görülen belirtileri ise nezle ve ishal. Bu belirtiler çok az sayıda hastada ortaya çıkıyor.
COVİD-19 NASIL BELLİ OLUR?
Şu aşamada hastanın eğer yurt dışı teması mevcut ise ya da yurt dışından gelen herhangi bir kişiyle temas halindeyse yukarıdaki belirtileri gördüğü takdirde SABİM ALO 184 üzerinden bilgi almalı. Buradan yapılacak olan yönlendirmeye göre hastalar en yakın Sağlık merkezine ya da yönlendirme yapılan kuruluşa müracaat etmeli.
CORONA VİRÜSÜ AŞISI BULUNDU MU?
Virüsün olası yayılma ihtimali durumundaysa yurt dışı teması aranmaksızın hastane başvuruları gerçekleşebilir ve testler yaptırılabilir.
KORONAVİRÜS TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR?
Covid-19 tespit edilen hastalarda virüsün vücutta oluşturduğu etkileri ortadan kaldırmaya yönelik tedavi uygulanıyor. Örnek olarak birçok hastada olduğu gibi yüksek ateş mevcut ise bu ateşi düşürmek ve semptomları ortadan kaldırmak için gerekli tedavi uygulanıyor. Ya da hastanın solunum sıkıntısı mevcutsa bu sıkıntıyı gidermeye yönelik tedavi devreye sokuluyor. Birkaç semptom bir araya geldiğinde hastanın kronik problemleri de mevcutsa covid-19 ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaza Kurbanı Polis Törenle Memleketine Uğurlandı
Kaza Kurbanı Polis Törenle Memleketine Uğurlandı
1978 model Anadol otomobiline gözü gibi bakıyor..!
1978 model Anadol otomobiline gözü gibi bakıyor..!