|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Sağlık Bakanı Koca’dan ’Koronavirüs’ Açıklaması
  • Reklam

Sağlık Bakanı Koca'dan 'Koronavirüs' Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve çok sayıda ülkede görülen ölümcül koronavirüsle ilgili olarak merak edilen soruları yanıtladı.

24 Ocak 2020 - 15:43

Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS-CoV) ve Orta Doğu Solunum Yetmezliği Sendromu (MERS-CoV) ile aynı aileden gelen ve Çin'den dünyaya yayılan yeni tip ölümcül koronavirüsle ilgili olarak açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'koronavirüsün belirtileri nelerdir, İstanbul'da koronavirüs görüldü mü?' gibi merak edilen sorulara yanıt verdi.

Havalimanları ve limanlarda sağlık personeli bulundurulduğunu belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  virüsün İstanbul'da henüz görülmediğini söyledi.  

Son dönemde Vuhan'da ortaya çıktığı bildirilen virüsün, koronavirus ailesinden bir alt tip olduğuna dikkat çeken Bakan Fahrettin Koca, koronavirusün ciddiyetle ele alınması gereken bir halk sağlığı sorunu olarak bakanlığın gündeminde olduğunu ve tedbirlerin alındığını kaydetti.

Havaalanlarında ve limanlarda Karantina odaları ve sedyelerin hazır olduğunu önlemlerin alındığını anlatan Bakan Fahrettin Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

“DSÖ, uluslararası kamu sağlığı acil durumu için erken olduğunu bildirdi. Ancak biz çarşamba günü bakanlığımızda risk değerlendirme toplantısı yaptık. Kurulun tavsiyeleri doğrultusunda önlemleri hayata geçirdik. Sağlık Bakanlığı olarak havalimanları ve limanlarda sağlık personeli bulunduruyoruz. Çin'den gelen tüm uçuşlar için kontrol önlemleri devreye soktuk. Karantina odaları ve sedyeler hazır.

"ŞU ANA KADAR ŞÜPHELİ DURUMA RASTLAMADIK"

Çarşamba gecesinden itibaren Çin'den gelen uçuşlar ve yolcular için termal taramaya başladık. Şu ana kadar herhangi bir şüpheli duruma rastlamadık. Sıradan grip ve ateş de benzer duruma benzeyebilir. Sizden ricamız, tıbbi neticeyi beklemeden acele haberler yapılmamasıdır. Kamuoyuna uyarılarımızı yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz.

Çarşamba gecesi Büyükçekmece'de bulantı, baş ağrısı ve halsizlik nedeniyle başvuran bir kişi tedbiren diğer hastalardan izole edildi. Dünden bu yana ciddi bir bilgi kirliliği oluştu. Hastanın genel durumu iyi olmakla birlikte seyahatten dolayı biz bunu şüpheli durum olarak kabul ettik. Hastanın Çin'den birlikte seyahat ettiği diğer yolcuların hiçbirinde bulguya ve belirtiye rastlamadık. Diğer yolcular ülkelerine döndü. Bu yolcuyu da biz her ihtimale karşı 36 saat gözlem altında tuttuk. Neticesi kesinleşmemekle birlikte hastanın ülkesine dönme talebi üzerine, özel ambulansımızla Çin'e gönderdik. Halkımızı korumak adına gerekli tüm tedbirleri alıyoruz. Vatandaşlarımızın paniğe kapılmasını gerektiren bir durum yok.

ENFEKSİYONUN BELİRTİLERİ NELER?

Enfeksiyon belirtileri arasında ateş, öksürük, solunum güçlüğü bulunabiliyor. Zatürre ve böbrek yetmezliğine neden olabiliyor. DSÖ, hastalığın insandan insana bulaşma hızının diğer hastalıklara göre daha düşük olduğunu açıkladı. Dış ortama dayanıklılığı da düşük olduğu biliniyor.

"BULGUDA VAKİT KAYBETMEDEN SAĞLIK KURUMUNA BAŞVURUN"

Kişisel hijyen kurallarına riayet edilmesi gerektiğini vurguluyoruz. Herhangi bir bulguda vakit kaybedilmeden bir sağlık kurumuna başvurulmasını istiyoruz.

Çin'den gelen bütün yolculara da Dünya Sağlık Örgütü önermemesine rağmen termal kamera kullanıyoruz. Bulaştırıcılığı ateşten sonra söz konusu. Termal kameralar ile ateşi tespit etmiş oluyoruz. Şüphelendiğimiz bir durum olursa karantina odamız, özel ambulanslarımız, 5 hastanedeki izolasyon odalarında hazırlık yaptık. Wuhan'dan gelen bir ekiple gelmiş olan 1 hastada şüpheli bulduk. Bu hastayı 36 saat gözlemledik. İlerlemenin olmadığını, ateşin de devamında olmadığını gördük, hastanın da talebi üzerine bizim kendi özel ambulansı ile bugün Çin'e gönderdik. Hastanede 15 ile 20 kişi arasında yakın takip ettiğimiz kişi var.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öztürk :
Öztürk : " Yeni Şiir Kitabıma emeği geçenlere TEŞEKKÜRLER .....
Logitech’ten ‘Sessiz Tıklama’ teknolojili Kablosuz Klavye & Mouse Seti
Logitech’ten ‘Sessiz Tıklama’ teknolojili Kablosuz Klavye &...