|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

’Sağlık İletişimden Geçer’ Raflardaki Yerini Aldı
  • Reklam

'Sağlık İletişimden Geçer' Raflardaki Yerini Aldı

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Gezgin, akademik çalışmalarına bir yenisini daha ekleyerek, “Sağlık İletişimden Geçer” adlı kitabını okuyucularıyla buluşturdu.

27 Aralık 2019 - 22:39 - Güncelleme: 28 Aralık 2019 - 04:43

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Gezgin, akademik çalışmalarına bir yenisini daha ekleyerek, “Sağlık İletişimden Geçer” adlı kitabını okuyucularıyla buluşturdu.

Prof. Dr. Suat Gezgin, sağlık iletişimi alanına önemli bir katkı sağladı. Tıp ve iletişim camiasından akademisyenler, sağlık profesyonelleri ve araştırmacılarının makalelerinden oluşan ve editörlüğünü Prof. Dr. Gezgin’in yaptığı “Sağlık İletişimden Geçer” adlı kitap, raflardaki yerini aldı. Nobel Tıp Yayınevi etiketiyle yayınlanan kitapta; sağlıklı bir toplumun en önemli araçlarından birinin sağlık iletişimi olmasından yola çıkıldı.

“Sağlık İçinde Yaşamak Hepimizin Hakkıdır”

Yeni kitabı hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Suat Gezgin, sağlıklı bir toplumun en önemli araçlarından birinin sağlık iletişimi olduğunu ve günümüzde iletişim dünyasının vardığı evrenin, yeryüzünün her koordinatında kendini hissettirdiğini, çok yaygın bir şekilde karşılık bulduğunu ifade etti.

Yurttaşların bilimsel gelişmeler hakkında bilgilenme hakkı olduğu gibi, bu gelişmelerden eşit yararlanma hakkının da olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Gezgin, gelişmekte olan bir ülkenin ulusal politika oluşturmasının ve ulusal politikaya tüm bileşenleri dahil etmesinin bir tercih değil, zorunluluk olduğunun altını çizerek şu ifadelere yer verdi: “Sağlık bilincinin gelişmesi, önleyici tedbirlerin alınması ve sağlık medyasıyla ortak kararlarla hareket edilmesi gerekir. ‘Sağlık’ ve ‘sağlık iletişimi’ toplumsal yaşamın en önemli gündem maddeleri arasındadır. Cumhuriyet döneminde oluşturulmuş ulusal politikalar gibi bugün de ortak uzlaşıyla, akılla üretilmiş politikalara, stratejilere, uygulamalara gereksinimimiz var. Bu gereksinime katkı sağlamak ve bu süreçte ‘biz de varız’ demek için bu eser ortaya çıktıı. Daha iyi bir dünyada, sağlık içinde yaşamak hepimizin hakkıdır. Bunu sağlamak için de elbirliğiyle çalışmak, elbirliğiyle üretmek boynumuzun borcudur. Bu eserle bu borcun hanesinde bir eksiltme yaratabildiysek, ne mutlu bize.”

Prof. Dr. Suat Gezgin Hakkında!

Prof. Dr. Suat Gezgin, 1952 yılında Erzurum’da doğdu.
Lise öğrenimini Muğla Turgut Reis Lisesi’nde tamamladı. Üniversite eğitimi için Fransa’ya gitti; Aix-Marseille Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji- Etnoloji bölümünden mezun oldu.

Yüksek lisans ve doktora eğitimini Pierre et Marie Curie Paris VI Üniversitesi Antropoloji ve Prehistorya Anabilim Dalı’nda tamamlayan Gezgin, 1983-1993 yıllarında Aix-Marseille Üniversitesi Antropoloji Laboratuvarı’nda sırasıyla; asistan, bas asistan ve doçentlik kadrolarında görev aldı.

Paris Müzeler Genel Müdürlüğünde Antropoloji Anabilim Dalı Müdür Yardımcılığı görevini üstlendi. Fransa’da bulunduğu yıllarda, Hürriyet Gazetesi Dış Haberler Temsilciliği görevini yürüttü. Türkiye’deyken aynı gazetenin haber merkezinde çalıştı.

Yaklaşık 20 yıllık Fransa deneyiminden sonra 1993’te Türkiye’ye dönen Gezgin, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo TV ve Sinema, Gazetecilik, Halkla İlişkiler bölümlerinde bölüm başkanlığı yaptı.

1993-2000 yıllarında aynı fakültede dekan yardımcılığı ve 2000-2010 yılları arasında da dekanlık görevinde bulundu. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Senato Üyesi, Basın İlan Kurumu ve Basın Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi olarak uzun süre çalıştı.

Basta “Türkiye Sözlü Basın Tarihi” isimli eser olmak üzere, gazetecilik, iletişim, antropoloji konulu çok sayıda akademik yayın hazırladı. Monako Prensliği İnsanlık Tarihi Enstitüsü ve 1. Albert Vakfı tarafından verilen “Bilim Ödülü”nü Türkiye’den alan ilk bilim insanı unvanına sahip oldu ve akademik yaşantısı boyunca prestijli birçok ödüle layık görüldü.

2019 yılı Nisan ayında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümündeki öğretim üyeliği görevinden yas haddi nedeniyle ayrılan Gezgin, halen İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinde yüksek lisans ve doktora dersleri vermektedir.

Gezgin, evli ve bir çocuk babasıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Polis Emeklilerinin ZAM İsyanı
Polis Emeklilerinin ZAM İsyanı
Polis Okulu Mezunları, YÜKSEK OKUL Mezunu Sayılmalıdır..!
Polis Okulu Mezunları, YÜKSEK OKUL Mezunu Sayılmalıdır..!